Najnowsze Wyniki/Kalendarz

Polacy w 2. Bundeslidze: Przebłyski Peszki, obiecujący Przybyłko, Ćwielong furory nie zrobił

Konrad Kostorz
Konrad Kostorz
Siedmiu Polaków wystąpiło w 2. Bundeslidze w sezonie 2013/2014 i zdołało zdobyć jedenaście goli. Najskuteczniejszy okazał się Kacper Przybyłko, który bronił barw 1.FC Koeln i Arminii Bielefeld.

Początki Piotra Ćwielonga w VfL Bochum były obiecujące, ale począwszy od połowy września 2013 roku byłemu zawodnikowi Ruchu, Wisły i Śląska udało się zaliczyć ledwie jedną asystę. 28-latek przeważnie występował w podstawowym składzie walczącego o utrzymaniu zespołu Petera Neururera, jednak nie można było dopatrzeć zbyt wielu pozytywów w jego poczynaniach.

Drugi sezon za naszą zachodnią granicą spędził Grzegorz Wojtkowiak i także on nie błyszczał jako boczny obrońca 1860 Monachium. Rówieśnik Ćwielonga występował często, lecz wespół z kolegami nie zdołał osiągnąć satysfakcjonujących wyników i Lwy na stosunkowo wczesnym etapie sezonu pożegnały się z marzeniami o awansie. Wojtkowiak rozgrywki zakończył z dwoma golami na koncie.


Pod względem indywidualnego dorobku najlepiej spośród biało-czerwonych wypadł Sławomir Peszko - autor 3 goli i 5 asyst. Skrzydłowy powrócił do 1.FC Koeln po rocznej przerwie i miał swój udział w awansie do Bundesligi. Trzeba jednak zwrócić uwagę, że "Peszkin" tylko trzykrotnie wystąpił w pełnym wymiarze czasowym, co pokazuje, iż nie cieszył się bezgranicznym zaufaniem trenera Petera Stoegera.

Umiarkowane powody do zadowolenia może mieć Adam Matuszczyk, bowiem po spędzonej w większości na ławce jesieni, wiosną przebił się do wyjściowej jedenastki Kozłów. Latem do drużyny najprawdopodobniej przybędzie jedna nowy defensywny pomocnik i 25-latkowi ponownie grozi rola rezerwowego.

Aż pięciokrotnie na listę strzelców wpisał się Kacper Przybyłko, który regularnie występuje w młodzieżowej reprezentacji Polski. W pierwszej części sezonu 21-latek zdobył gola dla Koeln, a cztery kolejne trafienia uzyskał już dla Arminii Bielefeld. Rosły napastnik udowadnia, że drzemie w nim spory potencjał, jednak jakie będą jego dalsze losy, trudno przewidzieć. Jeśli powróci z wypożyczenia do 1.FC, trudno będzie mu o regularne występy. Tak czy inaczej, sezon 2014/2015 powinien mieć kluczowe znaczenie dla Przybyłki.

Tylko jedno spotkanie rozegrał defensywny pomocnik Energie CottbusSebastian Mrowca. Uzdolniony 20-latek wystąpił w 1. kolejce, po czym doznał ciężkiej kontuzji i pauzował przez wiele miesięcy. Jesienią barwy 1.FC Kaiserslautern bez powodzenia reprezentował Ariel Borysiuk, by następnie zostać wypożyczonym do rosyjskiej Wołgi Niżny Nowogród. Warto odnotować, że ani jednego występu nie udało się zaliczyć Sebastianowi Tyrale z SpVgg Greuther Fuerth.

Statystyki indywidualne Polaków występujących z 2. Bundesligi:

PiłkarzKlubMeczeMinutyGoleAsysty
Piotr ĆwielongVfL Bochum30198612
Grzegorz Wojtkowiak1860 Monachium2622842-
Sławomir Peszko1.FC Koeln24116935
Kacper Przybyłko1.FC Koeln / Arminia Bielefeld2210665-
Adam Matuszczyk1.FC Koeln221198--
Ariel Borysiuk1.FC Kaiserslautern4194--
Sebastian MrowcaEnergie Cottbus190--
...
Łącznie107


Jesteśmy na Facebooku. Dołącz do nas!

Który z Polaków wypadł najlepiej w zakończonym sezonie 2. Bundesligi?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Komentarze (2):

Komentarze (2)

×
PRZEJDŹ NA WP.PL