Najnowsze Wyniki/Kalendarz

Oficjalnie: Antonio Conte nowym selekcjonerem reprezentacji Włoch

Maciej Kmita
Maciej Kmita
[tag=1719]Antonio Conte[/tag] został nowym selekcjonerem reprezentacji Włoch. 45-letni szkoleniowiec zastąpił w tej roli Cesarego Prandelliego, który po mundialu w Brazylii podał się do dymisji.

Cesare Prandelli pracował ze Squadra Azzurra od 2010 roku. Dwa lata później doprowadził Włochy do wicemistrzostwa Europy, przegrywając w finale turnieju z Hiszpanami. W 2013 roku Włochy pod jego wodzą zajęły 3. miejsce w Pucharze Konfederacji. NA MŚ w Brazylii Italia nie wyszła z grupy, a Prandelli po ostatnim meczu fazy grupowej z Urugwajem (1:1) podał się do dymisji. W czasie jego kadencji Włosi rozegrali w sumie 51 oficjalnych spotkań: wygrali 23 z nich, przegrali 12, a 16 zremisowali.


Wspólnie z nim z funkcji prezesa włoskiej federacji piłkarskiej (FIGC) zrezygnował Giancarlo Abete, którego na czele związku w ostatnich dniach zastąpił Carlo Tavecchio, a w czwartek FIGC poinformowała, że nowym selekcjonerem reprezentacji Włoch zostanie Antonio Conte. 45-letni szkoleniowiec związał się z federacją dwuletnią umową, która wygaśnie po Euro 2016.

W trzech ostatnich latach Conte był trenerem Juventusu Turyn, ale w połowie lipca opuścił Starą Damę, choć wiązał go z nią jeszcze kontrakt. W pierwszym sezonie pod jego wodzą klub ze stolicy Turynu odzyskał po 9 latach mistrzostwo Włoch, sięgając po nie też w dwóch kolejnych sezonach. Warto nadmienić, że Juventus po raz ostatni ustrzelił taki hat-trick przed II Wojną Światową.

Za kadencji Conte Juve sięgnęło także dwukrotnie po Superpuchar Italii. Pod jego wodzą Juventus rozegrał w sumie 151 spotkań. 102 wygrał, 34 zremisował i tylko 15 przegrał. Wcześniej prowadził ASD Arezzo, AS Bari, Atalantę Bergamo i AC Siena. Z Bari i Sieną awansował do Serie A. Jego znakiem rozpoznawczym jest korzystanie z sytemu 1-3-5-2. Juventus za jego kadencji uchodził za wzór gry w tym ustawieniu.

Jako piłkarz Conte był związany tylko US Lecce i Juventusem. W pierwszym klubie występował do 22. roku życia, a następnie przeniósł się do Turynu. Dla Starej Damy rozegrał w sumie 419 spotkań, w których strzelił 44 gole. Przez wiele sezonów był kapitanem zespołu, z którym zdobył pięć tytułów mistrza Włoch i z którym wygrał Ligę Mistrzów.

W sierpniu 2012 roku Conte został zdyskwalifikowany na 10 miesięcy za udział za udział w nielegalnych zakładach i ustawianiu wyników dwóch meczów ligowych w sezonie 2010/11 przeciwko Novarze i Albinoleffe, gdy był trenerem Sieny. Po trzech tygodniach oczyszczono go z zarzutów dotyczących pierwszego meczu, a w październiku 2012 roku Włoski Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu złagodził karę do 4 miesięcy.

Powierzenie reprezentacji Włoch Antonio Conte to dobry wybór FIGC?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Komentarze (5):

Wszystkie komentarze (5)

Komentarze (5)

×
PRZEJDŹ NA WP.PL