Najnowsze Wyniki/Kalendarz

Statystyki wskazują na Real Madryt - 112-letnia historia El Clasico w liczbach

Igor Kubiak
Igor Kubiak
Współczesne konfrontacje pomiędzy Realem Madryt i FC Barceloną elektryzują cały piłkarski świat. Okazuje się, że sobotnie spotkanie na Santiago Bernabeu będzie już 229. El Clasico.

Pierwszy mecz pomiędzy Realem Madryt i FC Barceloną został rozegrany w maju 1902 roku w ramach Pucharu Koronacji, a Duma Katalonii pokonała Królewskich 3:1. Autorem pierwszego gola został zawodnik gości Steinberg, a jedną z bramek zdobył założyciel klubu z Camp Nou, Joan Gamper. W kolejnych 112 latach w oficjalnych starciach oba zespoły mierzyły się jeszcze 227 razy. Łącznie 91 razy zwycięstwo odnieśli piłkarze Realu, 89 rywale, a 48 razy kończyło się remisami. W bramkach popularni Blancos prowadzą 385 do 371.

Stadion Santiago Bernabeu (został wybudowany w 1947 roku) 90-krotnie był świadkiem El Clasico i tutaj statystyki już bardziej wskazują na gospodarzy, którzy wygrywali 47 razy. 22-krotnie padł remis i 21 razy wyjazdowe zwycięstwo odniosła Barca.

Oba zespoły, a także Athletic Bilbao, jako jedyne nigdy nie spadły z rozgrywek Primera Division. Z tego względu rozegrały maksymalną możliwą ilość konfrontacji ligowych. W 168 spotkaniach Królewscy komplet oczek zgarniali 70-krotnie, rywale 66 razy i 32 razy miał miejsce podział punktów (w bramkach 274:265 dla Realu). Królewscy w roli gospodarza wygrywali 51 razy, 15 razy remisowali i przegrali tylko 18 konfrontacji.

Najwyższy pogrom miał miejsce w 1943 roku w Pucharze Króla, kiedy to Real Madryt pokonał FC Barcelonę 11:1. Wokół spotkania narosło jednak mnóstwo kontrowersji, wśród których najczęściej pojawiają się informacje o groźbach wystosowanych przez generała Francisco Franco w kierunku zawodników z Katalonii. W ramach rozgrywek ligowych rekord najwyższego zwycięstwa również należy do Królewskich - w 1935 roku pokonali rywali 8:2. Rekordowa wygrana na wyjeździe to już dzieło Katalończyków, którzy w 1974 roku w ramach rozgrywek ligowych zwyciężyli 5:0.

Najlepszym strzelcem El Clasico jest Lionel Messi (21), który wyprzedza Alfredo Di Stefano (18) oraz Raula Gonzaleza (15).

Ostatnim strzelcem bramki w El Clasico jest Gareth Bale, który ustalił wynik meczu w finale Pucharu Króla w kwietniu tego roku (Real wygrał 2:1 na neutralnym boisku). Poprzedni mecz na Santiago Bernabeu zakończył się zwycięstwem gości 4:3.

Komentarze (2):

Komentarze (2)

×
PRZEJDŹ NA WP.PL