Najnowsze Wyniki/Kalendarz

Bogusławowi Cupiałowi grozi 10 lat więzienia!

Maciej Kmita
Maciej Kmita
Właścicielowi Wisły Kraków Bogusławowi Cupiałowi grozi nawet 10-letni pobyt w więzieniu - informuje Dziennik Polski. Krakowska Prokuratura Okręgowa oskarża go o przywłaszczenie 67 mln zł.

Akt oskarżenia obejmuje również współpracowników Cupiała Witolda G. i Leszka C. oraz byłych szefów Izby Skarbowej w Krakowie Piotra J. i Marka P., którzy są oskarżeni o to, że rozstrzygnęli wątpliwości na korzyść podatnika, czyli Cupiała, a także członków obecnego kierownictwa tej instytucji - Helenę H. i Wojciecha Zastawniaka.

W czwartek cała siódemka miała stanąć przed krakowskim Sądem Okręgowym, ale posiedzenie nie odbyło się z powodu "niedoręczenia pisma".


Sprawa jest skomplikowana i dotyczy rozliczeń Cupiała oraz Tele-Foniki z Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). Śledztwo zaczęło się w 2008 r. po doniesieniu prezesa PFRON do Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Prezes PFRON donosił o "przestępstwie, które miałoby godzić w podstawy ekonomiczne państwa".

Na podstawie decyzji dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie Cupiał oraz Tele-Fonika otrzymali zwrot nadpłat w podatku dochodowym za rok 2000 i 2001. Prezes PFRON dowodził - na podstawie przepisów dotyczących zatrudniania osób niepełnosprawnych - że Cupiał oraz Tele-Fonika powinni te uzyskane od skarbówki środki wpłacić na zakładowy fundusz rehabilitacji osób niepełnosprawnych (90 proc.) oraz na PFRON (10 proc.), czego do dziś nie zrobili.

Cupiał poprzez Tele-Fonikę od grudnia 1997 roku jest właścicielem Wisły Kraków. Ostatnie 17 lat to najjaśniejszy okres w 108-letniej historii Białej Gwiazdy. W tym czasie krakowski klub zdobył osiem ze swoich 13 mistrzostw Polski, a do tego dołożył pięć innych medali mistrzostw Polski w innych kolorach oraz dwa Puchary Polski i dwa Puchary Ligi Polskiej.

Źródło: Dziennik Polski.

Komentarze (12):

 • Conservateur Zgłoś
  "[...] oskarżeni o to, że rozstrzygnęli wątpliwości na korzyść podatnika" - przydałoby się więcej szczegółów na temat tej sprawy. Prawo w Polsce tworzone jest tak, żeby każdego
  Czytaj całość
  dało się usadzić i to jest problemem! W sporze państwo - obywatel odruchowo staję po stronie obywatela.
  • koneser1709 Zgłoś
   Cupiał może spać spokojnie.Nie ukradł przecież... batonika.
   • tomekBYDGOSZCZ Zgłoś
    ZPChR-y to był kiedyś prawdziwy raj podatkowy i Cupiał właśnie na tym zbił majątek, wykorzystał głupie prawo i luki prawne, niby nie złamał prawa ale pamiętajmy, że Bagsik też
    Czytaj całość
    tylko wykorzystywał luki prawne. Cupiał na jedno nowe miejsce pracy dostawał 15 lat temu ponad 300 tys. zł! To są fakty, a nie domysły. Cupiał pod koniec lat 90-tych zgłosił się do jakiejś zagranicznej firmy konsultingowej ukrywając swój kraj pochodzenia gdzie najlepiej zainwestować pieniądze w Europie - wiecie jaką dostał odpowiedź? W Zakład Pracy Chronionej w Polsce. :-)
    Wszystkie komentarze (12)

    Komentarze (12)

     Wszystkie komentarze (12)
     PRZEJDŹ NA WP.PL