Najnowsze Wyniki/Kalendarz

Górnik - Podbeskidzie czyli derby, derbiki czy mecz sąsiadów w tabeli?

Marcin Ziach
Marcin Ziach
Górnik Zabrze w sobotnie popołudnie podejmie przy Roosevelta Podbeskidzie Bielsko-Biała. Górale - choć administracyjnie wszystko na to wskazuje - wielokrotnie odcinali się od śląskiej tożsamości.

Sobotni pojedynek Górnik Zabrze z Podbeskidzie Bielsko-Biała zapowiada się na ciekawe widowisko dwóch ekip, które walczą o awans do czołowej "ósemki". Dwóch ekip ze Śląska, choć niekoniecznie... śląskich.

O ile bowiem trudno polemizować, że Zabrze jest miastem, które leży w sercu województwa śląskiego, o tyle miasto Bielsko-Biała wielokrotnie od śląskiej tożsamości się odcinało. Stąd też wobec meczów Górali z Górnika częściej od słowa "derby" używano słowa "derbiki", które wymyślił przed laty trener Robert Kasperczyk.


Czy batalia przy Roosevelta będzie zatem starciem o prestiż na Górnym Śląsku? - Bielsko-Biała było kiedyś miastem wojewódzkim i nie należeliśmy do Śląska. Można powiedzieć, że dziś administracyjnie jesteśmy miastem ze Śląska, więc są to derby województwa śląskiego - przyznaje Marek Sokołowski, kapitan Podbeskidzia.

- Odczuwamy to może nie do końca tak, że mecze z drużynami z regionu należą do tradycji i do najważniejszych w sezonie. Może z czasem tak się zazębi, że będą to ważne derby i ten kto wygra będzie się cieszył poważaniem w województwie Śląskiem - dodaje doświadczony gracz Górali.

W meczach Górnika Zabrze z Podbeskidziem Bielsko-Biała emocji nie brakowałoW meczach Górnika Zabrze z Podbeskidziem Bielsko-Biała emocji nie brakowało
Derbowa atmosfera w związku z tym meczem nie udziela się też zawodnikom i sztabowi szkoleniowemu Górnika. - Podbeskidzie jest bardzo dobrą drużyną, która jest blisko nas w tabeli. Myślę, że już przez wzgląd na to ten mecz będzie dla obu drużyn bardzo ważny. Ostatnio z bielszczanami przegraliśmy u siebie w Pucharze Polski, dlatego podejdziemy do tego rywala z szacunkiem - zapewnia Robert Warzycha, dyrektor sportowy zabrzańskiego klubu.

- Nie sądzę, by trzeba było przed tym meczem dodatkowo rozpalać emocje i dolewać oliwy do ognia. Wszyscy wiemy, że te punkty są bardzo ważne i na pewno nikt w tym meczu nie odpuści - zapowiada szef pionu sportowego klubu z Roosevelta.

Czy mecz Górnik Zabrze - Podbeskidzie Bielsko-Biała to derby Śląska?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Komentarze (3):

 • Staszek Anioł Zgłoś
  Ale jak w ogóle można brać pod uwagę tutaj jakiekolwiek słowo związane z derbami? Górnik to ma derby z Ruchem, Piastem, Polonią, a nie z Podbeskidziem, klubem gdzieś daleko stamtąd.
  Czytaj całość
  Gdyby Nieciecza weszła do Ekstraklasy, to grałyby jakieś „derbiki” z Wisłą i Cracovią? Ludzie, opamiętajmy się.
  • aspius Zgłoś
   Z cała przykroscia stwierdzam ze słowo "Derbiki" wymyslił Robert? Ale Koman, pomocnik defesywny Górali. Nie zatem trener Kasperczyk, słabo przepisane z portalu "SS" Prosze nie wprowadzac w
   Czytaj całość
   bład kibiców.
   • góral69 Zgłoś
    żadne 'derby' ! tutaj nie chodzi tylko o administrację, bo administracyjnie to mogliśmy być wg projektów z czasu sprzed ostatniej reformy administracyjnej województwie małopolskim czy
    Czytaj całość
    beskidzkim a wylądowaliśmy w czymś co się nazywa 'śląskim' a nim jest tylko w części. Połowa województwa śląskiego to Małopolska, w tym połowa Bielska-Białej.Czasy powojenne tak ukształtowały społeczeństwo, a województwo bielskie tak to utrwaliło, że o śląskości Bielska-Białej w zasadzie możemy mówić wyłącznie w ujęciu historycznym a w innych tj. społecznym, kulturowym na pewno nie. Identyfikujemy się z Beskidami, polskością a kulturowo jesteśmy bardziej małopolscy niż jacykolwiek inni. Wychodzimy częściej 'na pole' a nie 'na dwór', mówimy 'se', pieniądze mamy w 'pularysach' i wspominamy 'Franca Josefa' a nie pruskiego Wilhelma.Maskotka TS Podbeskidzie to góral w stroju górala żywieckiego a nie śląskiego.Nie zapominajmy, że stadion na którym gra TSP leży w Małopolsce, w dzielnicy miasta która geograficznie i historycznie jest ziemią krakowską, w Białej Krakowskiej. Sam klub nosi nazwę regionu społeczno-gospodarczego, który ukształtował się przez ostatnie dziesięciolecia wokół Bielska-Białej a sama nazwa 'Górale' wskazuje na identyfikację z Beskidami.O jakichkolwiek 'derbach' 'derbikach' ze śląską drużyną nie może być mowy.Pisanie przez dziennikarzy o takich meczach jako o 'derbach' to jeszcze bardziej bezsensowne jak pisanie o 'derbach' w przypadku meczu Górnika Zabrze z Zagłębiem Sosnowiec, co dziennikarzom ze Śląska na pewno nie przyszłoby do głowy.

    Komentarze (3)

    PRZEJDŹ NA WP.PL