Najnowsze Wyniki/Kalendarz

I liga: Limit stranieri straszy nielicznych

Sebastian Szczytkowski
Sebastian Szczytkowski
Dobiega końca ostatni sezon, w którym nie obowiązują ograniczenia dla graczy spoza Unii Europejskiej. Które kluby muszą bacznie przemyśleć swoją decyzje kadrowe?

I liga zmieni się na przełomie sezonów. Zaostrzone kryteria licencyjne, inny właściciel praw do transmisji - to największe nowości. Dużo uwagi poświęca się limitowi obcokrajowców spoza Unii Europejskiej, który PZPN wprowadza równocześnie na wszystkich szczeblach rozgrywek. W I lidze na boisku będzie mógł przebywać tylko jeden.


- Polska była jedynym krajem, gdzie zasady gry piłkarzy spoza Unii Europejskiej nie były dotychczas uregulowane. Nasza decyzja podyktowana jest troską o rozwój naszych piłkarzy. Trenerów mamy coraz lepszych, baza treningowa i stadiony również zaczynają spełniać wysokie standardy. Nie można tego powiedzieć o zawodnikach, którym miejsce w klubach, a tym samym rozwój, blokują zawodnicy spoza Unii Europejskiej - tłumaczył wiceprezes PZPN, Jan Bednarek.

Związek podjął decyzje ponad rok temu, więc kluby miały czas na dostosowanie się do zmian. Już wiadomo, że letnia rewolucja nie będzie konieczna. W 18 obecnych I-ligowcach występuje 31 zawodników spoza Unii Europejskiej. Za pierwszoplanowe postaci można uznać Serba Dorde Cotrę, Kameruńczyka Armanda Ellę Kena, Ukraińca Wołodymyra Kowala, a i starający się o polskie obywatelstwo Marcus Vinicius da Silva czy Charles Nwaogu w formie zasłużyli na docenienie. Zniknięcie takich zawodników z radarów byłoby stratą, choć są i tacy, których pożegnanie przeszłoby bez echa.
Charles Nwaogu był królem strzelców na zapleczu T-Mobile EkstraklasyCharles Nwaogu był królem strzelców na zapleczu T-Mobile Ekstraklasy
Stomil Olsztyn to drużyna, która przegrała swoje szanse na awans i musi w największym stopniu przewietrzyć szatnię. W jej barwach grało w tym sezonie pięciu Ukraińców i dwóch Japończyków. Kowal i spółka zdobyli 43 procent goli zespołu i wybiegali 22,2 procenta minut w dotychczasowych kolejkach. Problemy organizacyjne nie służyły zimą zmianom kadrowym, które po sezonie będą już nieuniknione.

Generalnie Ukraińcy to obok Polaków najliczniejsza grupa w I lidze. Po latach odebrali taki status Słowakom. Ponadto wyprzedzają Serbów, Japończyków i Słoweńców. Po duet graczy zza wschodniej granicy sięgnął trener Chrobrego Głogów Ireneusz Mamrot. Przygląda im się w rundzie wiosennej. Spośród beniaminków Wigry Suwałki i Drutex-Bytovia Bytów mają dwóch zawodników spoza Unii Europejskiej. Tylko walcząca o utrzymanie Pogoń Siedlce mieści się w limicie. Kameruńczykowi Donaldowi Djousse towarzyszy co prawda Argentyńczyk Nicolas Alejandro Chietino, ale posiada włoski paszport.

Piłkarzami z egzotycznych zakątków globu są Jorge Kadu z Republiki Zielonego Przylądka oraz Haitańczyk Kevin Lafrance w Miedzi Legnica. Ten drugi legitymuje się także francuskim obywatelstwem. Ponadto Trynidadczyk Keon Daniel jest aktualnie wypożyczony do Floty Świnoujście. Nie czaruje jednak nad morzem i tak jego przyszłość, jak i całego klubu to zagadka.

KlubLiczba obcokrajowcówLiczba obcokrajowców spoza UE
Stomil Olsztyn66
Widzew Łódź84
KGHM Zagłębie Lubin52
Arka Gdynia32
Flota Świnoujście22
Wigry Suwałki42
Sandecja Nowy Sącz42
Chrobry Głogów22
Drutex-Bytovia Bytów22
Wisła Płock21
Miedź Legnica41
GKS Tychy11
Pogoń Siedlce41
Termalica Bruk-Bet20
Olimpia Grudziądz30
Dolcan Ząbki00
Chojniczanka Chojnice00
GKS Katowice20


Narodowości w I lidze:

Liczba piłkarzyNarodowość
7Ukraina
6Słowacja
5Serbia
4Japonia, Słowenia
3Litwa
2Czechy, Brazylia, Kamerun, Hiszpania
1Gruzja, Finlandia, Macedonia, Nigeria, Bułgaria, Argentyna, Chorwacja, Czarnogóra, Trynidad, Haiti, Niemcy, Kirgistan, Republika Zielonego Przylądka, Łotwa, Bośnia, Senegal

  

Procentowy udział goli obcokrajowców w dorobku zespołu:

KlubGole obcokrajowcówGole obcokrajowców spoza UE
Stomil Olsztyn43 procent43 procent
Arka Gdynia30 procent21 procent
Sandecja Nowy Sącz30 procent21 procent
Flota Świnoujście13 procent13 procent
Wisła Płock19 procent8 procent
Miedź Legnica11 procent6 procent
Drutex-Bytovia Bytów4 procent4 procent
KGHM Zagłębie Lubin15 procent0
Termalica Bruk-Bet00
Olimpia Grudziądz27 procent0
Dolcan Ząbki00
Chojniczanka Chojnice00
Wigry Suwałki9 procent0
GKS Katowice00
Chrobry Głogów00
GKS Tychy00
Pogoń Siedlce10 procent0
Widzew Łódź5 procent0

Limit obcokrajowców spoza Unii Europejskiej to korzystne rozwiązanie?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Komentarze (1):

 • Bartomeul Zgłoś
  Niby fajnie, tylko pytanie czy to naprawdę otworzy drzwi młodym, polskim zawodnikom. Szczerze mówiąc wolę oglądać duet Berezowski Kowal ze Stomilu niż Sernasa z Litwy w Wigrach, który
  Czytaj całość
  słaniał się przez całą rundę jesienną czy Povilasa Leimonasa. To przykłady, ale takich zawodników z krajów Bałtyckich czy ze Słowacji może przyjechać więcej.

  Komentarze (1)

  ×
  PRZEJDŹ NA WP.PL