Najnowsze Wyniki/Kalendarz

Raport SportoweFakty.pl: Reforma nie zaskoczyła klubów Ekstraklasy

Maciej Kmita
Maciej Kmita
Od sezonu 2015/2016 w Ekstraklasie obowiązuje limit graczy spoza Unii Europejskiej. Kluby najwyższej klasy rozgrywkowej dobrze przygotowały się do funkcjonowania w nowych przepisach.

W listopadzie 2013 roku zarząd PZPN przyjął uchwałę w sprawie ograniczenia liczby obcokrajowców spoza Unii Europejskiej w polskiej ekstraklasie i niższych klasach rozgrywkowych. W myśl nowych zasad począwszy od sezonu 2015/2016 w meczach T-ME kluby będą mogły wystawić w składzie tylko trzech zawodników, którzy nie legitymują się paszportem kraju członkowskiego Unii Europejskiej, a od sezonu 2016/2017 miejsca dla takich zawodników będą ograniczone do dwóch.


Dziś* w klubach Ekstraklasy zatrudnionych jest 33 piłkarzy, którzy nie posiadają obywatelstwa UE. W kadrze każdego zespołu jest choć jeden taki zawodnik, a najwięcej, bo czterech takich graczy u siebie mają Cracovia i Korona Kielce. W Pasach są to Miroslava Covilo, Deleu, Boubacara Dialibę i Sretena Sretenovicia. Covilo, Deleu i Sretenović mają w zespole Jacka Zielińskiego status zawodników wyjściowej "11", więc nowe przepisy najbardziej godzą w Senegalczyka z bośniackim paszportem.

W Koronie natomiast obywatelstwa UE nie posiadają Nabil Aankour, Siergiej Pilipczuk, Vlastimir Jovanović i Vanja Marković. Warto jednak zaznaczyć, że złocisto-krwiści i tak zredukowali liczbę zawodników spoza UE o połowę względem minionej rundy. Wiosną trener Ryszard Tarasiewicz miał do dyspozycji aż ośmiu graczy spoza UE, ale latem ze Ściegiennego 8 pożegnali się Brazylijczycy Leandro, Luis Carlos i Rafael Porcellis oraz Iworyjczyk Boliguibia Ouattara

W przerwie letniej do Ekstraklasy trafiło tylko czterech zawodników bez obywatelstwa UE: Ghańczyk Abdul Aziz Tetteh wzmocnił Lecha Poznań, Brazylijczyk Pablo Dyego trafił do Legii Warszawa, Japończyk Kohei Kato zasilił Podbeskidzie Bielsko-Biała, a Termalica Bruk-Bet Nieciecza sięgnęła po
Ukraińca Wołodymyra Kowala ze Stomilu Olsztyn. Z kolei wspomniany Leandro zamienił Koronę na Górnika Łęczna.

Nowe przepisy ograniczające możliwości korzystania z zawodników spoza UE nie stanowią dziś problemu dla żadnego z klubów Ekstraklasy. Przypomnijmy jednak, że począwszy od sezonu 2016/2017 w Ekstraklasie będzie mogło występować już tylko dwóch graczy spoza UE.

Zawodnicy spoza UE w klubach Ekstraklasy 2015/2016*:

Klub
Zawodnicy spoza UE
Cracovia4
Miroslav Covilo, Deleu, Boubacar Dialiba, Sreten Sretenović
Górnik Łęczna1
Leandro
Górnik Zabrze3
Ołeksandr Szeweluchin, Armin Cerimagić, Dzikamai Gwaze
Jagiellonia Białystok2
Nika Dzalamidze, Taras Romanczuk
Korona Kielce4
Nabil Aankour, Vlastimir Jovanović, Vanja Marković, Siergiej Pilipczuk
Lech Poznań2
Jasmin Burić, Abdul Aziz Tetteh
Lechia Gdańsk3
Bruno Nazario, Nikola Leković Stojan Vranjes
Legia Warszawa2
Guilherme, Pablo Dyego
Piast Gliwice1
Hebert
Podbeskidzie Bielsko-Biała2
Frank Adu Kwame, Kohei Kato
Pogoń Szczecin2
Takafumi Akahoshi, Takuya Murayama
Ruch Chorzów1
Roland Gigołajew
Śląsk Wrocław1
Dudu Paraiba
Termalica Bruk-Bet Nieciecza1
Wołodymyr Kowal
Wisła Kraków2
Donald Guerrier, Emmanuel Sarki
Zagłębie Lubin2
Dorde Cotra, Aleksandar Todorovski
Ogółem:33


* - stan na 19 lipca 2015 roku

Limit dla graczy spoza w UE w T-ME to:

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Komentarze (3):

Komentarze (3)

×
PRZEJDŹ NA WP.PL