Najnowsze Wyniki/Kalendarz

Elektryzująca walka Szwecji z Danią. Słynny remis na Euro 2004 i skandal w Kopenhadze

Konrad Kostorz
Konrad Kostorz
W barażach o awans do Euro 2016 zdecydowanie największe emocje wzbudza rywalizacja skandynawska. W XXI wieku dwa pojedynki tych drużyn narodowych okazały się niezwykle ekscytujące.

Szwecja i Dania pierwszy raz rywalizowały w 1913 roku, a do tej pory rozegrały ponad 100 bezpośrednich spotkań, jednak tylko 6 pojedynków rozegrano o punkty. Pierwszy taki mecz odbył się podczas rozgrywanych w Szwecji mistrzostw Europy. Po końcowym gwizdku cieszyli się gospodarze dzięki trafieniu Tomasa Brolina, ale ostatecznie tytuł wywalczył sensacyjnie zespół z kraju Andersena i Hamleta.

Do najbardziej pamiętnej konfrontacji doszło podczas Euro 2004 w ostatniej kolejce fazy grupowej. Duńczycy i Szwedzi mieli po 4 punkty, a faworyzowani Włosi zgromadzili tylko 2 "oczka" i było jasne, że remis 2:2 albo wyższy w skandynawskim pojedynku wyeliminuje Azzurrich. Mecz zakończył się podziałem punktów, a Szwedzi na 2:2 wyrównali w 89. minucie, pozbawiając złudzeń Italię. Między innymi Gianluigi Buffon zarzucał konkurentom o ustawienie wyniku, ale konkretne oskarżenia nigdy się nie pojawiły.

Dania i Szwecja wyszły z grupy, by następnie w ćwierćfinale odpaść z rywalizacji. Zespół Mortena Olsena uległ Czechom aż 0:3, a ekipa Larsa Lagerbaecka po serii "jedenastek" nie sprostała Holandii (0:0, k. 4:5).

W czerwcu 2007 roku doszło do skandalu na Parken w Kopenhadze. W mecz doskonale weszli goście i już po 23 minutach prowadzili 3:0, ale waleczni Duńczycy nie zamierzali się poddawać - za sprawą Daniela Aggera, Jona Dahla Tomassona i Leona Andreasena odrobili straty! W 89. minucie przy stanie 3:3 Christian Poulsen nie utrzymał nerwów na wodzy i uderzył w brzuch Markusa Rosenberga, a Herbert Fandel wskazał na "wapno". Decyzja rozjemcy nie spodobała się jednemu z duńskich kibiców, który wdarł się na murawę i próbował uderzyć Fandela. Na szczęście uniemożliwił mu to stoper miejscowych Michael Gravgaard, ale Niemiec mimo to przerwał pojedynek, który ostatecznie zakończył się walkowerem 3:0 na korzyść Szwecji.

W duńskim zespole nie brakuje gwiazd - Kjaera, Aggera, Eriksena i BendtneraW duńskim zespole nie brakuje gwiazd - Kjaera, Aggera, Eriksena i Bendtnera
Za skandaliczny incydent Danię ukarano zamknięciem stadionu Parken na cztery spotkania. Rewanż zakończył się bezbramkowym remisem i drużyna Olsena ostatecznie nie pojechała do Austrii i Szwajcarii - w przeciwieństwie do Szwecji, która finiszowała na drugiej pozycji tuż za Hiszpanią.

Duńczycy byli natomiast górą w kwalifikacjach do południowoafrykańskiego mundialu. Oba derbowe pojedynki wygrali 1:0 (po bramkach Thomasa Kahlenberga oraz Jakoba Poulsena) i triumfowali w grupie, a Szwedów zabrakło nawet w barażach.

Później obie reprezentacje mierzyły się już wyłącznie na gruncie towarzyskim. W 2011 roku Dania wygrała 2:0, a trzy lata później zwyciężyła 1:0. Tym razem - jak zwykle - faworyta wskazać jest niezwykle trudno. Szwedzi mają genialnego Zlatan Ibrahimović, ale więcej znanych twarzy występuje zespole z Półwyspu Jutlandzkiego. Pewne jest, że na Friends Arena (14 listopada) i w rewanżu na Parken (17 listopada) emocji nie zabraknie.

Wyniki meczów o stawkę:

RozgrywkiSzwecjaDania
Euro 199210
Euro 200422
El. Euro 200830*
El. Euro 200800
El. MŚ 201001
El. MŚ 201001


* - mecz przerwany w 89. minucie przy stanie 3:3 i zweryfikowany jako walkower dla Szwecji

Która reprezentacja wystąpi w Euro 2016?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Komentarze (0):

Komentarze (0)

×
PRZEJDŹ NA WP.PL