Najnowsze Wyniki/Kalendarz
PAP/EPA / Fabio Murru

Serie A: Napoli zdeklasowało beniaminka. Ładny gol Piotra Zielińskiego, hat-tricka Driesa Mertensa

Konrad Kostorz
W pierwszym niedzielnym meczu 16. kolejki Serie A SSC Napoli pokonało na wyjeździe Cagliari Calcio aż 5:0! Jedną z bramek dla wicemistrza Włoch zdobył Piotr Zieliński.

Reprezentant Polski występuje w podstawowym składzie Napoli średnio w co drugim spotkaniu. Ponad tydzień temu zagrał od początku przeciwko Interowi Mediolan (3:0) i zdobył premierowego gola w sezonie, następnie mecz Ligi Mistrzów z Benficą Lizbona (2:1) rozpoczął na ławce rezerwowych, zatem zgodnie z polityką rotacji stosowaną przez trenera Maurizio Sarriego przeciwko Cagliari pojawił się w "jedenastce".

Pojedynek w Cagliari nie miał większej historii. Napoli było wyraźnie lepsze od chaotycznego w obronie beniaminka, stwarzało dogodne sytuacje i w końcu w 34. minucie złamało opór - gola efektownym strzałem z kilkunastu metrów strzelił Dries Mertens. Kilka chwil później w podbramkowym zamieszaniu przytomnie zachował się Marek Hamsik i Napoli wygraną miało praktycznie w kieszeni.

Po przerwie swój moment miał Zieliński. 22-latek wypracował sobie mnóstwo miejsca ponad 20 metrów przed bramką i zdecydował się na strzał, a piłka wpadła do bramki przy słupku obok bezskutecznie próbującego interweniować Marco Storariego. To było przedniej urody trafienie polskiego pomocnika.

Napoli nie zamierzało się zatrzymywać i kreowało kolejne okazje. Dwie z nich wykorzystał Mertens, który skompletował hat-tricka. Filigranowy Belg w roli napastnika czuje się coraz lepiej i sprawia, że kibice mogą momentami zapominać o leczącym kontuzję Arkadiuszu Miliku. Warto też odnotować, że trzy asysty zaliczył w niedzielne popołudnie Hamsik.

Zieliński spisał się bardzo dobrze i 70-minutowym występem umocnił swoją pozycję w zespole, ale pozostał w cieniu kolegów. Z kolei Bartosz Salamon cały pojedynek obejrzał z ławki rezerwowych Cagliari.

Drużyna Sarriego  w tabeli awansowała na czwartą lokatę. Wciąż w przodzie Juventus Turyn, AS Roma i AC Milan.

Cagliari Calcio - SSC Napoli 0:5 (0:2)
0:1 - Mertens 34'
0:2 - Hamsik 45'
0:3 - Zieliński 51'
0:4 - Mertens 69'
0:5 - Mertens 72'

Cagliari: Storari - Isla, Ceppitelli, Alves, Pisacane - Padoin, Tachtsidis (54' Farias), Dessena (79' Capuano) - Barella - Borriello (70' Melchiorri), Sau.

Napoli: Reina - Hysaj, Chiriches, Koulibaly (42' Albiol), Strinić - Zieliński (70' Rog), Jorginho, Hamsik - Callejon, Mertens (76' Giaccherini), Insigne.