Najnowsze Wyniki/Kalendarz
Szymon MarciniakGetty Images / Paolo Bruno / Na zdjęciu: Szymon Marciniak

Sławomir Stempniewski o Szymonie Marciniaku: Nie powieszą go za to

Bartosz Zimkowski
Bartosz Zimkowski
Mieszane uczucia wzbudziły decyzje sędziowskie Szymona Marciniaka we wtorkowym meczu Ligi Mistrzów Juventus Turyn - FC Barcelona (3:0). Jednak Polaka w rozmowie z WP SportoweFakty broni Sławomir Stempniewski.

Najwięcej znaków zapytania pojawiło się przy rzekomym rzucie karnym dla Barcelony. Sytuacja miała miejsce w drugiej połowie, gdy strzał Neymara trafił w rękę Giorgio Chielliniego

Czy Szymon Marciniak powinien wskazać na "wapno"? - Tę decyzję o niepodyktowaniu karnego na pewno poprze obserwator UEFA. Natomiast to jest ona z gatunku "fifty-fifty". Dlatego, że za gwizdnięciem karnego jest to, że jest to piłka oczekiwana oraz to, że ręka jest w nienaturalnej pozycji. Natomiast przeciwko jest to, że jest bardzo bliska odległość, więc czas reakcji jest bardzo mały, a po drugie piłka odbija się najpierw od klatki piersiowej, a później jeszcze ociera się o twarz i dopiero trafia w rękę - mówi WP SportoweFakty Sławomir Stempniewski, były arbiter międzynarodowy i przewodniczący Kolegium Sędziów PZPN, aktualnie sędziowski ekspert, po czym dodaje już z uśmiechem: - Uważam, że Marciniak nie zostanie przez to powieszony, że się tak wyrażę.

Sytuacja jest tak niejednoznaczna, że UEFA będzie musiała wydać specjalne rozporządzenie, jaką decyzję mają podejmować arbitrzy. - Powiem szczerze, że sam jestem ciekaw, co powie UEFA, jaka będzie interpretacja. To może być interesujący wyznacznik, jak sędziowie będą się zachowywać w przyszłości - dodaje Stempniewski.

Nieco mniej wątpliwości wywołały inne sytuacje, chociaż zdaniem hiszpańskich mediów Mario Mandżukić powinien za wejście w Sergio Roberto otrzymać drugą żółtą i w konsekwencji czerwoną kartkę. - Uważam, że i tutaj Szymon wyjdzie obronną ręką. Niekoniecznie trzeba było to gwizdnąć - ucina Stempniewski.

ZOBACZ WIDEO Teodorczyk bez gola. Zobacz skrót meczu Anderlecht - KAA Gent [ZDJĘCIA ELEVEN SPORTS]

Natomiast za symulowanie napomniany został Sami Khedira. - Widać w powtórkach, że Khedira ciągnął tę nogę, żeby sugerować faul. Według mojej oceny najrozsądniej było w tej sytuacji po prostu puścić grę. Natomiast żółta kartka również się obroni - kończy były arbiter międzynarodowy.

Pewne jest, że w drugiej połowie asystent Marciniaka podjął błędną decyzję, przy której Khedira zagrał wzdłuż bramki i piłka po chwila znalazła się w siatce. Jednak w tej sytuacji Samuel Umtiti najprawdopodobniej wybiłby futbolówkę, gdyby wcześniej nie usłyszał gwizdka.

Jak ocenisz poziom sędziowania Marciniaka w Turynie?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Komentarze (8):

 • Jozef Blonski Zgłoś
  Jeśli chodzi o kary za zagranie piłki ręką, to odnosi się to do zagrań rozmyślnych, czy też dających korzyść z takiego zagrania poza przypadkami "bezwiednego" kontaktu z piłką
  Czytaj całość
  przez danego zawodnika. W opisywanym przypadku, kiedy to piłka najpierw została przyjęta przez zawodnika "na klatę", później otarła się o twarz tegoż zawodnika, by następnie po świadomie, czy tez nieświadomie rozłożonej ręce, zmienić kierunek swojego lotu dała korzyść drużynie broniącej, co powinno być ukarane rzutem karnym. Sędzia w takich przypadkach jest w bardzo trudnej sytuacji, ale mając obraz pola gry, ustawienie i zachowanie się zawodników, to on najlepiej to widzi i jeśli ocenia to obiektywnie, to on najlepiej wie, czy zawodnik powinien być za to ukarany, czy też nie a wszelkie wątpliwości musza być skalkulowane ... kontynuowaniem danej akcji. Wszelkie symulacje, wszelkie faule taktyczne, wszelkie rozmyślne symulowanie faulu, jeśli nie powoduje to utraty piłki przez drużynę atakującą MUSI być ukarane podczas najbliższej przerwy w grze. Delegaci FIFA, UEFA, czy też obserwatorzy PZPN na krajowych podwórkach mimo wszystko reprezentują odpowiednie środowiska i chcąc nie chcąc bywają nieobiektywni w swoich opiniach o tym lub tamtym arbitrze.
  • Adam Adamczyk Zgłoś
   przepisy sędziowskie zna ale bywa stronniczy....a to go dyskredytuje jako dobrego sędziego..
   • Adam Adamczyk Zgłoś
    żyleta sprowadzi go na ziemię ,zawsze na Legii gwiżdże przeciwko Łazienkowskiej...
    Wszystkie komentarze (8)

    Komentarze (8)

    PRZEJDŹ NA WP.PL