Najnowsze Wyniki/Kalendarz
PAP / Bartłomiej Zborowski

Czytaj w "PN": Zmiany na górze polskiej piłki. Wstrząsy kontrolowane

Piłka Nożna
Piłka Nożna
Rada nadzorcza Ekstraklasy SA odwołała z zarządu spółki prezesa Dariusza Marca i członka zarządu Jacka Bednarza. W tym tygodniu natomiast zostanie ogłoszony konkurs, który do końca roku wyłoni następcę Marca.

Przemysław Pawlak

Rada nadzorcza składa się z siedmiu członków, w trakcie głosowania nad odwołaniem Dariusza Marca i Jacka Bednarza tylko raz jeden z nich wstrzymał się od głosu, pozostali byli za. Ustępującego prezesa nie było w tym czasie w siedzibie spółki, Bednarz z kolei przyjął decyzję ze zrozumieniem. Obaj panowie mają określone terminy wypowiedzenia zapisane w umowach, natomiast nie muszą w tym czasie świadczyć pracy.

Według informacji "PN" Bednarz po zakończeniu współpracy z Ekstraklasą SA znajdzie zatrudnienie w Piaście Gliwice. Z kolei Marzec będzie reprezentował spółkę jeszcze w trakcie walnego zgromadzenia EPFL (Europejskie Stowarzyszenie Lig Zawodowych), gdyż zasiada w zarządzie stowarzyszenia. W jego trakcie ma poinformować, że nie będzie dłużej prezesem Ekstraklasy.

(...)

Interpretacja statutu

W tle zmian personalnych toczy się też dyskusja o kształcie ligi. Powszechnie wiadomo, że koncepcje są dwie - pozostawienie 16 klubów lub powiększenie składu do 18. Jeśli chodzi o rozwiązanie pierwsze, na przyszły sezon w grę wchodzą na pewno dwa scenariusze, albo rozegranie 30 kolejek, albo utrzymanie systemu ESA37 obowiązującego w tym sezonie, a więc bez dzielenia punktów. Z punktu widzenia relacji biznesowych z platformą nc+, która obecnie jest głównym posiadaczem praw TV do ekstraklasy, powrót do ligi 30-kolejkowej jest nie tyle niemożliwy, co problematyczny. Bo dziś jeden sezon składa się z 296 meczów, natomiast zakładając tradycyjną formułę liczba spotkań spadnie do 240.

A jak wygląda sytuacja w przypadku powiększenia ligi? Dotychczas panowało przekonanie, że aby zmienić liczbę klubów występujących w ekstraklasie, potrzebna jest zmiana statutu PZPN. Pojawiła się jednak interpretacja, iż statut wcale nie określa liczby klubów w najwyższej klasie rozgrywkowej, ale tylko liczbę głosów (dwa na każdy klub), które im przysługują w trakcie głosowań na Walnych Zgromadzeniach PZPN. Ma to o tyle znaczenie, że zmiany w związkowym statucie może dokonać właśnie tylko Walne Zgromadzenie, a najbliższe odbędzie się pod koniec października i nie ma już czasu, aby wszystko dokładnie przygotować. 

Kolejne natomiast planowane jest na czerwiec, i nawet gdyby wówczas doszło do zmian statutu, istnieje ryzyko, że nie zdążyłby się uprawomocnić przed startem sezonu 2019-20 - to pierwszy termin, od którego liga mogłaby grać w zwiększonym składzie. Bo należy pamiętać, przy założeniu dążenia do poszerzenia ekstraklasy, iż kolejny sezon 2018-19 musiałby zostać potraktowany jako przejściowy. Rzecz w tym, że aby przeprowadzić taką operację, kluby musiałyby wewnętrznie porozumieć się w kwestii podziału głosów na Walne Zgromadzanie PZPN, do momentu zmiany statutu ich liczba nie może przecież ulec zmianie. A to z pewnością łatwe nie będzie.

Cały artykuł do przeczytania w najnowszym numerze tygodnika "Piłka Nożna". 

ZOBACZ WIDEO Bundesliga: Jakub Błaszczykowski z golem i asystą! [ZDJĘCIA ELEVEN SPORTS]

Komentarze (3):

 • Robert Kolakowski Zgłoś
  System z 37 kolejkami sie sprawdzil. Jezeli cos dziala, to po co kombinuja. 16 druzyn, tez dziala. Tu nie chodzi o wiecej slabszych klubow, a o budowanie klubow na europejskie puchary. Na
  Czytaj całość
  razie mamay miedzy 1 a 0.
  • gmk38 Zgłoś
   Powiekszenie ligi to by była najwieksza glupota , zmniejszenie kolejek w sumie zresztą tez . Tylko by jeszcze obnizylo poziom
   • Allez Zgłoś
    Piszecie :"Cały artykuł do przeczytania w najnowszym numerze tygodnika "Piłka Nożna". "- jesli tak, to [b]co wam szkodzilo podac linka?[/b] , tylko kazecie czytelnikom szukac samym i
    Czytaj całość
    googlac.Czyzbyscie sie bali WLASNYCH MODERATOROW, ktorzy na obrazliwe hejty NIE REAGUJA ale za to banuja za niewinne linki do legalnych, bezpiecznych, SPORTOWYCH stron ?????

    Komentarze (3)

    ×
    PRZEJDŹ NA WP.PL