Najnowsze Wyniki/Kalendarz
Zbigniew BoniekAgencja Gazeta / Jakub Orzechowski / Na zdjęciu: Zbigniew Boniek

Ranking "Forbesa" i "Pentagon Research": Boniek najbardziej wpływowym człowiekiem polskiego sportu

Robert Czykiel
Robert Czykiel
Magazyn "Forbes" opracował zestawienie najbardziej wpływowych ludzi polskiego sportu w 2017 roku. W pierwszej dziesiątce jest aż trzech przedstawiciel futbolu.

Polska edycja magazynu "Forbes" trzeci raz opracowała ranking 50 najbardziej wpływowych ludzi polskiego sportu. Zestawienie powstaje przy współpracy redakcji gazety oraz firmy Pentagon Research. W jaki sposób tworzy się ranking? - W oparciu o dwie składowe: analizę oddźwięku społecznego, czyli rozpoznawalności, wizerunku i medialności ludzi polskiego sportu, oraz ocenę 16 ekspertów z rynku sportowego - wyjaśnia "Forbes" na swojej stronie.

W pierwszej edycji, która powstała w 2015 roku, na szczycie listy był Robert Lewandowski. Rok temu napastnik Bayernu Monachium spadł na drugą pozycję, a w najnowszym zestawieniu kapitan naszej kadry musiał zadowolić się najniższym miejscem na podium. Na szczycie listy znalazł się z kolei Zbigniew Boniek. Prezes PZPN wygrał drugi raz z rzędu.

- To osoba doskonale rozpoznawalna i nieustannie obecna w mediach. Na dodatek wciąż wywiera wpływ na rynek sportowy - z jednej strony wspiera organizacyjnie Adama Nawałkę w przygotowaniach reprezentacji do mundialu w Rosji, z drugiej zapowiada kolejną reformę Ekstraklasy. W dodatku jeszcze nigdy nie miał tak potężnych narzędzi do realizowania swoich celów - budżet PZPN osiągnie w przyszłym roku rekordowe 205 mln złotych - opisuje zwycięzcę "Forbes".

Bońka i "Lewego" rozdzielił Adam Małysz, który rok temu był siódmy. Były skoczek tak wysoką pozycję zawdzięcza pełnionej funkcji, bo obecnie jest dyrektorem w Polskim Związku Narciarskim. Sukcesy naszych skoczków narciarskich sprawiły, że znowu cieszy się dużą popularnością. Z badań Pentagon Research wynika, że na podstawie zdjęcia rozpoznaje go aż 88,7% Polaków i takim wynikiem nie może się pochwalić nawet Lewandowski.

ZOBACZ WIDEO Adam Małysz: Skoki narciarskie na stadionach? Myślę, że pójdziemy w tym kierunku

W pierwszej dziesiątce jest także selekcjoner piłkarskiej kadry Adam Nawałka, który zajmuje piątą pozycję. Co ciekawe, w całym rankingu jest aż 18 ludzi związany z futbolem i to najliczniej reprezentowana dyscyplina sportowa w opracowaniu "Forbesa".

10 najbardziej wpływowych ludzi polskiego sportu.

Lp.Imię i nazwiskoFunkcja
1.Zbigniew Boniekprezes PZPN
2.Adam Małyszdyrektor PZN
3.Robert Lewandowskipiłkarz Bayernu Monachium
4.Marcin Gortatkoszykarz Washington Wizards
5.Adam Nawałkaselekcjoner piłkarskiej reprezentacji Polski
6.Czesław Langorganizator Tour de Pologne
7.Kamil Stochskoczek narciarski
8.Irena Szewińskaczłonkini MKOl
9.Agnieszka Radwańskatenisistka
10.Zygmunt Solorzwłaściciel Cyfrowego Polsatu


Największe awanse zanotowali skoczkowie narciarscy. Na liście pojawili się Kamil Stoch (7. miejsce), Piotr Żyła (15), Maciej Kot (41), oraz szef PZN Apoloniusz Tajner  (13). - Skoczkowie są głównymi kandydatami w polskiej reprezentacji olimpijskiej do zdobycia medali na zimowych igrzyskach olimpijskich w Pjongczangu. Mają bardzo szeroki skład, a dyscyplina jest profesjonalnie prowadzona pod wieloma względami, także marketingowymi - tłumaczy Adam Pawlukiewicz z Pentagon Research, który współtworzył ranking.

Słabo wypadają sporty walki, bo najwyżej sklasyfikowany Mariusz Pudzianowski jest dopiero 23. Za nim są reprezentanci innych sportów w tym m.in. Justyna Kowalczyk (24), Robert Kubica (28), Anna Lewandowska (30), czy menedżer "Lewego" Cezary Kucharski (47). Pełne zestawienie możecie zobaczyć TUTAJ.

Czy też uważasz Bońka za najbardziej wpływowego człowieka w polskim sporcie?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Komentarze (10):

Wszystkie komentarze (10)

Komentarze (10)

PRZEJDŹ NA WP.PL