Najnowsze Wyniki/Kalendarz
Getty Images / Laurence Griffiths / Piłka nożna

Dwukrotny mistrz Polski blisko upadłości. Pieniądze były wydawane na chipsy

Łukasz Witczyk
Łukasz Witczyk
Decyzją radnych spółka zarządzająca piłkarską sekcją Polonii Bytom ma zostać zlikwidowana. Wszystko przez to, że nie realizuje ona swoich statutowych zadań, a także generuje ogromne straty. Dla klubu oznacza to duże problemy.

Spółka Bytomski Sport sp. z o.o. powołana została przez miasto do realizacji przebudowy i modernizacji kompleksu sportowego przy ulicy Olimpijskiej, gdzie swoje mecze rozgrywają piłkarze Polonia Bytom. Miał tam powstać nowoczesny stadion, a także lodowisko. Plany te jednak spaliły na panewce.

Podmiot ten zarządzał także pogrążoną w kryzysie sekcją piłkarską. Gdy w sezonie 2016/2017 klub z hukiem spadał z II ligi miał ogromne problemy finansowe. Za zobowiązania ukarany został odjęciem ośmiu punktów. Ratunkiem dla Polonii miała być właśnie miejska spółka zajmująca się sportem.

Jednak jej działalność pozostawiała wiele do życzenia. Co roku spółka przynosiła ponad 3 miliony złotych strat, a wiele wątpliwości wywoływało rozliczenie wydanych pieniędzy. - Tam pieniądze były dosłownie przejadane. Dostaliśmy plik faktur na kwoty 300-400 zł, gdzie w krótkim czasie wydano pieniądze na chipsy, paluszki czy ciasteczka - przyznał w rozmowie z "Dziennikiem Zachodnim" Michał Staniszewski, bytomski radny.

W tegorocznym budżecie Polonia została pozbawiona miejskiej dotacji, a do tego radni postanowili zlikwidować przynoszącą straty spółkę Bytomski Sport. Taka decyzja związana jest z finansowymi problemami miasta, którym rządzi były prezes Polonii, Damian Bartyla. W grudniu przeprowadzone było referendum ws. odwołania prezydenta, ale było nieważne, gdyż nie spełniono wymogu minimalnej frekwencji.

Likwidacja spółki Bytomski Sport oznacza problemy dla Polonii. Kibice obawiają się, że 98-letni klub przestanie istnieć. Sekcja piłkarska najprawdopodobniej wróci pod zarząd Polonii Bytom S.A.

Stowarzyszenie Kibiców Klubu Polonia Bytom wystosowało specjalne oświadczenie, w którym domagają się od radnych kroków mających na celu uratować dwukrotnego mistrza Polski. "Jest dla nas niepojęte jak można w taki sposób zupełnie lekceważyć ogromną rzeszę sympatyków i kibiców Polonii Bytom rozsianych po całej Polsce i świecie. Polonia Bytom to dorobek wielu pokoleń piłkarzy, działaczy i nas kibiców wspierających swoją drużynę w zwycięstwach jak i najtrudniejszych chwilach. Nadeszła jedna z najczarniejszych chwil dla naszego klubu, dlatego podejmiemy wszelkie możliwe kroki by wymóc na bytomskich radnych działania ratujące klub i jego dorobek" - przekazano w oświadczeniu.

Przyszłość Polonii jest niewiadomą. Zespół z Bytomia dwukrotnie w swojej historii świętował zdobycie mistrzostwa Polski. Najlepszą drużyną w kraju bytomianie byli w latach 1954 i 1962. Obecnie występuje w IV lidze i po rundzie jesiennej jest wiceliderem swojej grupy.

ZOBACZ WIDEO Znakomite interwencje Szczęsnego pomogły Juventusowi. Zobacz skrót meczu [ZDJĘCIA ELEVEN SPORTS]

Czy Polonia Bytom przetrzyma kryzys i w ciągu kilku lat wróci do II ligi?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Komentarze (5):

Wszystkie komentarze (5)

Komentarze (5)

PRZEJDŹ NA WP.PL