Najnowsze Wyniki/Kalendarz
Robert LewandowskiAFP / PAP/Bartłomiej Zborowski / Na zdjęciu: Robert Lewandowski

Robert Lewandowski przebił Jakuba Błaszczykowskiego. Przed nim już tylko Kazimierz Deyna

Maciej Kmita
Maciej Kmita
Mecz z Nigerią był 32., w którym kapitanem Biało-Czerwonych był Robert Lewandowski. Pod względem takich występów "Lewy" przebił Jakuba Błaszczykowskiego i wskoczył na 2. miejsce klasyfikacji wszech czasów - przed nim jest już tylko Kazimierz Deyna.

Robert Lewandowski zadebiutował jako kapitan reprezentacji Polski 26 marca 2013 roku w meczu el. MŚ 2014 z San Marino, a na stałe jest nim od 6 czerwca 2014 roku i towarzyskiego spotkania z Litwą. Najpierw zastępował w tej roli nieobecnego z powodu kontuzji Jakuba Błaszczykowskiego i pełnił tę funkcję także w czterech pierwszych spotkaniach el. Euro 2016, gdy "Kuba" wciąż był niedysponowany.

Oficjalnie kapitanem został w grudniu 2014 roku, gdy Adam Nawałka postanowił odebrać opaskę Błaszczykowskiemu i przekazać ją "Lewemu". Selekcjoner zmienił tym samym obowiązującą od lat zasadę wybierania kapitana, która mówiła, że jest nim najbardziej doświadczony gracz kadry.

- Robert w trudnych meczach eliminacyjnych pokazał, że szybko stał się prawdziwym liderem zespołu. Grał odpowiedzialnie i z poświęceniem, zarówno w ataku jak i działaniach defensywnych. Zawsze jest gotowy do wzięcia ciężaru gry na siebie, stwarzając kolegom okazje do strzelania goli. Pracując - jak na kapitana przystało - na sukces całej naszej drużyny - tak Nawałka tłumaczył kluczową dla funkcjonowania drużyny zmianę.

Tym gestem selekcjoner wskazał, że "Lewy" jest najważniejszym zawodnikiem reprezentacji, a efekt tego zabiegu był piorunujący, bo Lewandowski, który wcześniej w reprezentacji raczej rozczarowywał, niż zachwycał, jako kapitan za kadencji Nawałki strzelił dla Biało-Czerwonych aż 33 gole w 31 meczach, a do tego dołożył osiem asyst!

Dzięki meczowi z Nigerią Lewandowski został wiceliderem zestawienia reprezentantów Polski, którzy pełnili funkcję kapitana. Liderem klasyfikacji wszech czasów jest Kazimierz Deyna, który nosił opaskę w aż 57 meczach reprezentacji Polski. Legendarny "Kaka" został kapitanem w 1973 roku po tym, jak kontuzji kolana doznał Włodzimierz Lubański, i był nim do 1978 roku, w tym na MŚ 1974 i 1978 oraz IO 1976. Z pierwszego i ostatniego turnieju Biało-Czerwoni wrócili ze srebrnymi medalami - z MŚ 1974 za zajęcie III miejsca, a z IO 1976 za wicemistrzostwo olimpijskie.

Reprezentanci Polski z największą liczbą występów w roli kapitana drużyny narodowej:

ZawodnikWystępy jako kapitanWystępy ogółem
Kazimierz Deyna5797
Robert Lewandowski3292
Jakub Błaszczykowski3197
Jacek Bąk2896
Tomasz Wałdoch2774
Michał Żewłakow25102
Henryk Szczepański2445
Gerard Cieślik2245
Stanisław Oślizło2157
Władysław Żmuda2191
Waldemar Prusik2149


ZOBACZ WIDEO Robert Lewandowski dostał czego chciał, w końcu gra mniej. "Było mi z tym ciężko"

Czy Robert Lewandowski to najlepszy polski piłkarz w historii?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Komentarze (2):

Komentarze (2)

PRZEJDŹ NA WP.PL