Najnowsze Wyniki/Kalendarz
piłkarze Legii WarszawaPAP / Leszek Szymański / Na zdjęciu: piłkarze Legii Warszawa

Eliminacje LE. Michał Kołodziejczyk: Szybka droga w dół (komentarz)

Michał Kołodziejczyk
Michał Kołodziejczyk
To nie jest wstyd, to jest kompromitacja. Wyścig o żenadę roku nabiera rumieńców. Taki mistrz jak Legia jest obciachem dla całej, jeszcze bardziej obciachowej ligi.

Walka o to, by polski piłkarz nie kojarzył się gospodyni domowej z nieudacznikiem, który kopie się w czoło, trwała wiele lat. To była walka trudna, bo do kopania się w czoło co roku dokładano kolejne cegiełki: branie do kieszeni, niewylewanie za kołnierz czy alergię na wiedzę. W naszym kraju piłkarz zajmował jedno z ostatnich miejsc na liście wymarzonych zięciów. No, chyba że chodziło o kasę, bo ta zawsze musiała się zgadzać.

Dwa lata temu wiele się zmieniło. W Polsce były już nowe i piękne stadiony, ligę pokazywano w sposób efektowny, a Robert Lewandowski był jak Robot Lewandowski - strzelał dla nas, strzelał u Niemców, a Polska na Euro do finału nie doszła tylko dlatego, że nie potrafiła szeroko marzyć. Rok najlepszej ósemki w Europie był też rokiem, kiedy mistrz Polski po dwudziestu latach upokorzeń i poszerzania geograficznej wiedzy dzięki kolejnym egzotycznym blamażom awansował do Ligi Mistrzów.

"Polski piłkarz" znowu brzmiało dumnie, dzieciaki na naszych podwórkach zrzuciły nawet koszulki z Messim na plecach i zamieniły na bardziej swojskie. Piłkarze weszli w świat celebrytów telewizyjnych, bo nasz futbol przestał kojarzyć się ze spoconą twarzą Jana Tomaszewskiego - zaczął z sukcesem szytym talentem, pracą i pewnością siebie, sukcesem docenianym zagranicą. Cieszyły czerstwe żarty, w intelektualne ciuchy przebierano pseudofilozoficzne wynurzenia, nie oburzały dziubki WAG-sów i otwieranie sklepów w dniu przerwy w zgrupowaniu kadry. Krowa zeszła z pola i dojono ją, dopóki dawała mleko. Nikt nie pomyślał, że przy takiej ekspozycji słońca uwielbienia, bez regularnego podlewania pokorą, kiedyś wszystko runie z hukiem.

ZOBACZ WIDEO #dziejesiewsporcie: gwiazdy Man Utd kontra 100 dzieci

Właśnie runęło. Polska na mundialu się skompromitowała, Grzegorz Krychowiak w ostatniej chwili powstrzymał palec, który podsumowywał ostatnie wyniki, Lewandowski w ramach ocieplania wizerunku powiedział w szczerym i prawdziwym wywiadzie, że kupuje warzywa i mięsko, a mistrz Polski najpierw odpadł w eliminacjach Ligi Mistrzów z klubem z Trnavy, który trawę malował na zielono, a teraz przegrał na własnym stadionie z drużyną z Luksemburga, której nazwy nikt w Polsce nie potrafił dobrze wymówić.

W dwa lata wszystko wróciło do smutnej normy. Polski piłkarz wjeżdża na salony, jak dowcipy na imprezach - na sam koniec, gdy trzeba z kogoś się pośmiać i trzeba znaleźć temat, który nikogo nie urazi. Z naszych piłkarzy śmieją się nawet w Luksemburgu, o rywalu z naszego kraju marzą w Andorze i na Wyspach Owczych. PZPN zarządza kryzysowo i ruszą z akcją "Piłka dla wszystkich". Bardzo mi się to hasło podoba. W Polsce piłka jest dla wszystkich, także dla tych bez talentu i ambicji.

Michał Kołodziejczyk

Czy porażka Legii Warszawa w III rundzie el. LE to kompromitacja?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Komentarze (40):

 • fightotheend Zgłoś
  Panie Michale, ma Pan całkowitą rację. Trzeba też zauważyć, że w Polsce nigdy nie było systemu szkolenia młodzieży. W dobie wolnej Europy i dobrobytu mikro-kraje nas dogoniły,
  Czytaj całość
  ponieważ my się uwsteczniliśmy. Nie szkolimy, biadolimy. Nie ma polskiej piłki w Europie i przez 10 lat nie będzie. I proszę, niech Pan to opublikuje. Aby każdy prezes klubowy i PZPN (mimo sympatii do Zbigniewa Bońka) to zrozumiał. NIE ZROBIONO NIC, ABY KLUBY SZKOLIŁY MŁODZIEŻ, ABY TA MŁODZIEŻ PRZECHODZIŁA Z POZIOMU NA POZIOM WYŻSZY W KOLEJNYCH ROCZNIKACH. SZUKAMY ROZWIĄZAŃ Z BARCELONY, A NIE UCZYMY JAKO KRAJ PIŁKARZY OD PODSTAW. NAJPIERW NAUCZMY PODAWAĆ, KOPAĆ PO ZIEMI DO SIEBIE W CZWOROKĄCIE, TRÓJKĄCIE INNYCH KONFIGURACJACH, NASTĘPNIE BIEGAĆ SZYBCIEJ I DOPIERO POTEM SZUKAJMY FINEZJI.
  • Mirosław Kamiński Zgłoś
   Oglądałem dziś mecz ligi angielskiej MU-Leicester. Tam cały czas, przez pełne 90 minut się biega! W Polsce Ci ligowi śmiecio-kopacze, chyba jeszcze nie zrozumieli czego się od nich
   Czytaj całość
   wymaga za takie pieniądze jakie dostają. Jak widzę w TV polską ligę, od razu przełączam kanał bo mi się rzygać chce!!!
   • Legionista71 Zgłoś
    Niestety na dodatek Legia to chyba jedyny klub w Europie który zamiast zarabiać na grze w LM lub LE traci na karach za psedokibiców
    Wszystkie komentarze (40)

    Komentarze (40)

    ×
     Wszystkie komentarze (40)
     PRZEJDŹ NA WP.PL