Najnowsze Wyniki/Kalendarz
WP SportoweFakty / Krzysztof Porębski / Na zdjęciu: piłkarze Wisły Kraków

Co dalej z problemem Wisły Kraków? Wszyscy liczą na interwencję państwa

Marek Wawrzynowski
Marek Wawrzynowski
Co dalej z Wisłą? Po wstrząsającym filmie TVN, w którym dziennikarz Szymona Jadczak ujawnił związki między klubem z Krakowa a światem przestępczym, zapytaliśmy o stanowisko PZPN, Ekstraklasę oraz Urząd Miasta Krakowa.

Film Szymona Jadczaka, dziennikarza "Superwizjera TVN", pokazał mechanizm przejęcia przez przestępców i ich przedstawicieli Wisły Kraków. Niestety okazuje się, że dziś nie ma prostego rozwiązania problemu. W przysłanym do nas oświadczeniu, Lotto Ekstraklasa zapewnia, że nie jest w stanie ingerować w obsadę stanowisk w klubie.

Czytamy: "Ekstraklasa SA nie bagatelizuje tematu poruszonego w mediach, natomiast chcemy zaznaczyć, że jako spółka organizująca rozgrywki piłkarskie nie mamy wpływu na autonomiczne decyzje właścicieli klubów dotyczące powoływania składu zarządów. Obecnie na żadnych członkach władz Wisły Kraków nie ciążą wyroki sądowe oraz zarzuty. Oznacza to w praktyce, że żaden sąd oraz inny organ ścigania nie znalazł podstaw do nałożenia jakichkolwiek sankcji na wymienione osoby. Tym bardziej Ekstraklasa, jako spółka organizująca rozgrywki na zlecenie klubów, nie ma do tego uprawnień czy narzędzi. Chcemy również zaznaczyć, że nikt związany z klubem Wisła Kraków, nie pełni obecnie jakiejkolwiek funkcji w organach Ekstraklasy, włączając w to Radę Nadzorczą spółki. Wisła Kraków, jak każdy klub grający w najwyższej klasie rozgrywek ligowych, zgodnie z regulacjami, jest jednym z 17 akcjonariuszy Ekstraklasy".

Problem jest więc taki, że to Wisła, jako akcjonariusz jest w hierarchii ponad organizacją zrzeszającą kluby. Przedstawiciele "Ekstraklasy" nie mogą przekroczyć pewnych granic. Również PZPN ma związane ręce.

- PZPN nie ma narzędzi ani wpływu na decyzje podejmowane przez zewnętrzne przedsiębiorstwa działające w formie spółki akcyjnej. Również proces licencyjny nie przewiduje wpływania na obsadzanie stanowisk przez spółki akcyjne - napisał nam rzecznik związku Jakub Kwiatkowski. 

ZOBACZ WIDEO Dublet Cristiano Ronaldo. Haniebne zachowanie Douglasa Costy [ZDJĘCIA ELEVEN SPORTS]

Wszyscy zdają sobie sprawę z pewnych ograniczeń instytucji. Miasto Kraków nie ukrywa, że liczy bardziej na organy ścigania.

Monika Chylaszek, rzeczniczka prezydenta miasta, napisała nam: "Film jest przerażający, a diagnoza jednoznaczna. Organy ścigania muszą sobie z tą sytuacją poradzić, co niestety w Krakowie nie działa. Miasto nie ma narzędzi do ścigania przestępców, od tego mamy CBŚ, policję, prokuraturę i ostatecznie sądy. Z taką przestępczością nie walczy się gestami PR-owymi i konferencjami prasowymi. Oczekiwanie, że rozwiążemy problem wydaniem oświadczenia przez samorząd, jest nietrafione. To nie ten kaliber sprawy. Nie jest tak, że władze samorządowe, radni bagatelizują problem, bo doskonale wiemy, jak wpływa on na wizerunek miasta"

Komentarze (14):

 • gmk38 Zgłoś
  Groloska pala co nie zna sie.na piłce Usuwa komentarzeKtora pracuje w '' lisweeku ''Jestem pewny Z e ty jestes resortowy..Juz nie długo staniesz pod ścianą Jak to z wami robili inne
  Czytaj całość
  państwa
  • Wandal Zgłoś
   Kiedy Wisła po sprzedaży przez Cupiała była na finansowym dnie to w tvn nikt się specjalnie nie przejmował że klub może upaść. Po prostu Wisła została przejęta przez ludzi którym
   Czytaj całość
   na niej zależy.Do tego w wielu polskich klubach i wszystkich dyscyplinach jest jeszcze większe kolesiostwo, beton, gdzie działacze chcą sobie tylko napchać kieszenie, kibole nie są od nich gorsi.
   • Mo39 Zgłoś
    Co to za problem, że Wisła zaczyna dobrze grać i może zagrozić ukochanej drużynie. Ludzie nie róbcie wiatru , to sprawa stara jak świat. Zamiast pisać powszechnie znane bzdury,
    Czytaj całość
    zastanówcie się nad przyczyną słabego poziomu naszej Ekstraklasy i co w tym zakresie robi Rudy aby poprawić ten poziom. Przecież wy jesteście "specjaliści" od tego. A czy nie jest problemem to jak kibole biją zawodników, czemu milczycie.
    Wszystkie komentarze (14)

    Komentarze (14)

     Wszystkie komentarze (14)
     PRZEJDŹ NA WP.PL