Najnowsze Wyniki/Kalendarz
Puchar Świata FIFA Getty Images / Sean Gallup / Na zdjęciu: Puchar Świata FIFA

Mundial 2022 w Katarze z 48 drużynami? FIFA nie wyklucza takiego scenariusza

Piotr Bobakowski
Piotr Bobakowski
Prezydent FIFA, Gianni Infantino, zapowiedział podjęcie próby zwiększenia liczby uczestników mundialu do 48 reprezentacji już w 2022 r. - Zawsze dążymy do lepszych rozwiązań - przekonuje Szwajcar.

Na kongresie azjatyckiej federacji piłkarskiej Gianni Infantino zdradził, że FIFA sonduje możliwość zwiększenia liczby drużyn uczestniczących w finałach piłkarskich mistrzostw świata już podczas najbliższego turnieju w Katarze w 2022 r.

- Zdecydowaliśmy się na zwiększenie liczby zespołów z 32 do 48 i nastąpi to w 2026 r. na mundialu w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Meksyku. Czy stanie się to w 2022 r. w Katarze? Jeśli będzie to możliwe, dlaczego nie? - zapowiedział prezydent światowej federacji.

Infantino dodał, że warto podjąć taką próbę, nawet pomimo tego, że Katar nie utrzymuje dobrych relacji ze swoimi sąsiadami, którzy oskarżają go o finansowanie terroryzmu. Rywalizacja 48 reprezentacji na MŚ 2022 r. prawdopodobnie oznaczałaby jednak konieczność rozgrywania meczów w dwóch lub więcej krajach.


- Chcemy sprawdzić, czy jest to wykonalne. Rozmawiamy z naszymi przyjaciółmi z Kataru, rozmawiamy też z przyjaciółmi w regionie i mamy nadzieję, że tak się stanie. Musimy spróbować to przeprowadzić, bo zawsze dążymy do lepszych rozwiązań - podsumował szwajcarski działacz.

Mistrzostwa w Katarze będą pierwszymi rozegranymi na Bliskim Wschodzie. Turniej zaplanowano w dniach 21 listopada - 18 grudnia 2022 r. ze względu na bardzo wysokie temperatury, które latem panują w Katarze (ok. 40 stopni Celsjusza).

ZOBACZ WIDEO Lazio zdemolowane na własnym boisku. Fantastyczny Icardi! [ZDJĘCIA ELEVEN SPORTS]

Zwiększenie liczby drużyn na mundialu do 48 to dobry pomysł FIFA?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Komentarze (3):

 • Cyclist_CKM Zgłoś
  Jak nie wiadomo o co chodzi to wiadomo o co chodzi.
  • Heheszkyy Zgłoś
   W sumie czemu nie, więcej szans mamy na dostanie się na ten Mundial :DDDD
   • Przem7 Zgłoś
    Czemu tylko 48? Od razu niech dadzą 96, a co. Kolejny genialny pomysł przestępców z fify pod tytułem "co by tu zrobić, żeby nachapać się jeszcze więcej?". Nie dość, że mistrzostwa
    Czytaj całość
    już dużo tracą, bo jest za dużo drużyn, to oni chcą jeszcze powiększyć. Ja wiem, przychody z transmisji itd. Problem jednak polega na tym, że potem widzimy takie mecze jak Polska - Japonia... Mamy na świecie 6 kontynentów (nie liczę antarktydy, bo tam raczej ciężko o jakąkolwiek reprezentację). Po coś rozgrywane są eliminacje. Na samym turnieju powinny być max 24 reprezentacje (co daje po 4 z każdego kontynentu. Można ewentualnie zmodyfikować liczbę drużyn z każdego kontynentu w zależności od różnych czynników, np ilość krajów na danym kontynencie etc.) i wtedy poziom takiego turnieju jest adekwatny do rangi. Co więcej, dodanie tylu drużyn to tylko dodatkowa liczba meczów dla piłkarzy, którzy już teraz grają bardzo dużo. Ale co to fifę obchodzi, niech najlepsi grają i po 150 meczów w roku, ważne, żeby hajs się zgadzał. A tak jak lubiłem "łysego z uefa" bo wiadomo, był to "łysy z uefa", tak teraz uważam go za jednego z największych wrogów piłki nożnej na świecie.

    Komentarze (3)

    ×
    PRZEJDŹ NA WP.PL