WP SportoweFakty

Najnowsze Wyniki/Kalendarz
Getty Images / Richard Heathcote / VAR

Oficjalnie: VAR w Lidze Mistrzów jeszcze w tym sezonie. Od fazy pucharowej

Michał Fabian
Michał Fabian
Rewolucyjna zmiana w najważniejszych klubowych rozgrywkach w Europie! UEFA długo się opierała, w końcu jednak podjęła decyzję o wprowadzeniu technologii w Lidze Mistrzów. Premiera już w lutym 2019 r.

Sędziowie będą mogli korzystać z systemu VAR w Lidze Mistrzów począwszy od fazy pucharowej sezonu 2018/19. Informację potwierdził obradujący w poniedziałek w Dublinie Komitet Wykonawczy UEFA.

Mecze 1/8 finału Ligi Mistrzów zostaną rozegrane: 12-13 i 19-20 lutego 2019 r. (pierwsze spotkania) oraz 5-6 i 12-13 marca 2019 r. (rewanże).

Komitet zdecydował ponadto o wprowadzeniu technologii w finale Ligi Europy 2019, turnieju finałowym Ligi Narodów UEFA 2019, a także finałach Młodzieżowych Mistrzostw Europy 2019 (z udziałem reprezentacji Polski U-21).

VAR będzie obowiązywać także w kolejnej edycji Ligi Mistrzów (już od ostatniej rundy eliminacyjnej), a także w meczu o Superpuchar Europy 2019.

- Jesteśmy gotowi do wprowadzenia VAR wcześniej niż planowaliśmy. Jesteśmy przekonani, że będzie to korzystne dla naszych rozgrywek, zapewni cenną pomoc sędziom i przyczyni się do zmniejszenia liczby błędnych decyzji - powiedział szef UEFA Aleksander Ceferin.

Przypomnijmy, że Europejska Unia Piłkarska długo wzbraniała się przed nowinką techniczną. Kilka miesięcy temu Ceferin podkreślał, że zmiany nastąpią najwcześniej od sezonu 2019/20.

Jednak w tej edycji Champions League sędziowie - pozbawieni możliwości korzystania z systemu VAR - popełnili kilka poważnych błędów. Najgłośniej było o wpadce Viktora Kassaiego, który w spotkaniu Manchesteru City z Szachtarem Donieck podyktował kuriozalny rzut karny. Raheem Sterling zarył butem w ziemię, tymczasem Węgier zinterpretował tę sytuację jako faul (więcej przeczytasz TUTAJ).

Przypomnijmy, że VAR obowiązuje m.in. w Bundeslidze, Primera Division, Serie A czy w Lotto Ekstraklasie. Sędziowie korzystali z niego także podczas mundialu w Rosji. 

ZOBACZ WIDEO: Rajd Barbórka 2018. Dlaczego zawody są tak wyjątkowe?

Komentarze (3):

    PRZEJDŹ NA WP.PL