WP SportoweFakty

Najnowsze Wyniki/Kalendarz
Newspix / EXPA/ Focus Images/ Martyn Haworth / Na zdjęciu: system VAR

Liga Mistrzów: udany debiut systemu VAR. UEFA chwali polskich sędziów

Łukasz Witczyk
Łukasz Witczyk
We wtorkowych i środowych spotkaniach Ligi Mistrzów zadebiutował system VAR. UEFA pozytywnie oceniła pracę arbitrów w tych meczach i pochwaliła m.in. Szymona Marciniaka i Pawła Gila.

- Jestem bardzo zadowolony z wdrożenia VAR. Technologia działa idealnie, a zespoły sędziowskie pracowały na bardzo wysokim poziomie. To pokazało ciężką pracę, jaką włożyliśmy - powiedział szef sędziów UEFA, Roberto Rosetti. Przez kilka miesięcy współpracował z sędziami, aby przygotować ich do wprowadzenia systemu VAR w najbardziej prestiżowych klubowych rozgrywkach na świecie.

UEFA podsumowała pierwsze mecze, w których korzystano z systemu. Pod lupę wzięto decyzjęSzymona Marciniaka i Pawła Gila, którzy podczas meczu Ajax Amsterdam - Real Madryt (1:2) zasygnalizowali sędziemu Damirowi Skominie, że gol mógł paść ze spalonego. - Sędzia stwierdził, że zawodnik Ajaxu był na pozycji spalonej i uniemożliwiał grę bramkarzowi. Było to zgodne z protokołem VAR i bramka została słusznie nieuznana - dodał Rosetti.

Eksperci narzekali na długi czas oczekiwania na decyzję sędziego. - Najważniejszą rzeczą jest to, że arbiter podjął właściwą decyzję. Dokładność jest ważniejsza od szybkości. Chcemy być jednak tak wydajni, jak to tylko możliwe i postaramy się skrócić czas oczekiwania na decyzję arbitra. Musimy wziąć pod uwagę, że była to bardzo złożona sytuacja, w której VAR musiał sprawdzić dwie sytuacje pod kątem spalonego, a sędzia musiał również wziąć pod uwagę ingerencję napastnika - powiedział Rosetti.

Z systemu VAR skorzystano też w meczuAS Roma - FC Porto (2:1). Arbiter sprawdzał czy jeden z piłkarzy zagrał piłkę ręką w polu karnym. - Incydent znajdował się poza szesnastką, dlatego VAR nie interweniował i gra była kontynuowana zgodnie z przepisami. VAR pozwala na interwencję tylko w czterech konkretnych sytuacjach - przyznał Rosetti.

ZOBACZ WIDEO Liga Mistrzów, powrót Błaszczykowskiego i życiowa forma Milika

Czy Twoim zdaniem system VAR zmienił piłkę nożną na lepsze?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Komentarze (0):

    PRZEJDŹ NA WP.PL