Najnowsze Wyniki/Kalendarz
Kepa ArrizabalagaPAP/EPA / NEIL HALL / Na zdjęciu: Kepa Arrizabalaga

Kepa-gate. Sytuacja absurdalna, ale zgodna z przepisami gry w piłkę nożną

Paweł Kapusta
Paweł Kapusta
- Jeśli piłkarz nie chce zejść z boiska, procedura wymiany jest wstrzymywana. Chodzi o dbanie o autorytet sędziego - mówi nam Sławomir Stempniewski, były arbiter międzynarodowy. W niedzielę w Anglii boiska nie chciał opuścić bramkarz Chelsea, Kepa.

Tuż przed końcem dogrywki w finale Pucharu Ligi Angielskiej pomiędzy Chelsea FC i Manchesterem City doszło do kuriozalnej sytuacji. Maurizio Sarri chciał ściągnąć z murawy bramkarza Kepę  i wprowadzić w jego miejsce Wilfredo Caballero. Młody golkiper ani myślał jednak opuszczać murawy. Zamieszanie trwało kilka minut, sędzia po wymianie zdań z zawodnikiem, a później menedżerem Chelsea, podjął decyzję: zmiany nie ma, gramy dalej! Sytuacja absurdalna i częsta jak szóstka w totka.
Przepis dotyczący wymiany zawodników jest jasny. W artykule 3 czytamy:
Procedura wymiany zawodników - Przepisy Gry.Procedura wymiany zawodników - Przepisy Gry.
- W przepisie, który w tej konkretnej sytuacji został zastosowany przez sędziego, widać pragmatyzm. Chodzi o zapobieganie zdarzeniom, w których arbiter byłby narażony na utratę autorytetu. Bo jak sobie wyobrażamy sytuację, w której sędzia zmusza piłkarza do opuszczenia murawy? Szarpie się z nim? Nie można dopuścić do stanu, w którym zawodnicy mają gdzieś decyzje sędziego - tłumaczy zachowanie arbitra w meczu Chelsea - Manchester City oraz podstawę w przepisach Sławomir Stempniewski, były sędzia międzynarodowy, aktualnie ekspert telewizji Canal+.

Kepa Arrizabalaga wydał oświadczenie po kuriozalnej sytuacji w finale PLA. "Wszystko zostało źle zrozumiane"

Można więc wysnuć wniosek, że procedura wymiany jest więc wewnętrzną sprawą drużyny. Oczywiście, z pewnymi wyjątkami. Bo gdy zawodnik celowo opóźnia procedurę wymiany i gra na czas, wówczas musi zostać napomniany (żółta kartka) za niesportowe zachowanie. Niedzielny przypadek był jednak zupełnie inny. Kepa od samego początku sygnalizował, że nie chce schodzić z boiska. Trudno w tym konkretnym przypadku mówić o grze na czas.

ZOBACZ WIDEO Karne zdecydowały o zwycięstwie Manchesteru City! Skandaliczne zachowanie bramkarza Chelsea! [ZDJĘCIA ELEVEN SPORTS]

W tym momencie powinno się pojawić pytanie stawiane zawsze przez bardziej dociekliwych: "A co, jeśli...?". Testy rozwiązywane na egzaminach przez arbitrów z najróżniejszych poziomów rozgrywkowych, sprawdzające znajomość przepisów gry i stosowania ich w konkretnych sytuacjach, zawierają często opisy zdarzeń absurdalnych. Takich, które spotykane są "raz na milion". Jedna z podstawowych zasad sędziego piłkarskiego brzmi jednak: spodziewaj się niespodziewanego. Wszystko po to, by arbiter wiedział, jaką decyzję ma podjąć, gdy - przykładowo - piłkę lecącą do pustej bramki wykopie zawodnik rezerwowy. Albo co zrobić, gdy zawodnik postanowi załatwić fizjologiczną potrzebę na środku boiska.

Michał Kołodziejczyk: Drużyna, czyli ja (komentarz)

Mając w pamięci niedzielne zdarzenie z Kepą i Sarrim w rolach głównych, przyjmijmy następujący scenariusz: co zrobi sędzia w dokładnie takim przypadku, z tą jednak różnicą, że koledzy z drużyny - dajmy na to David Luiz i Eden Hazard - przy pomocy siły chcieliby usunąć Kepę z murawy? Po prostu: podeszliby do bramkarza, jeden chwycił go za ręce, drugi za nogi i w taki sposób wyrzucili go za linię? Czy sędzia pozwoliłby na takie zachowanie? Czy pozwoliłby na przeprowadzenie procedury wymiany w takich okolicznościach?

Nie, skończyłoby się kartkami. Jeśli byłoby w miarę "delikatnie", każdy zostałby napomniany (żółte kartki). Jeśli doszłoby do gwałtownego, agresywnego zachowania, czyli rękoczynów, posypałyby się wykluczenia (czerwone kartki). Procedura wymiany, jeśli Kepa wciąż nie chciałby schodzić z boiska, zostałaby wstrzymana. O ile wcześniej nie zobaczyłby czerwonej kartki z tytułu gwałtownego, agresywnego zachowania.

- Niedzielna sytuacja była kuriozalna. Czasem zdarza się, że przepis nie jest wystarczająco szczegółowy i dopiero konkretne zdarzenia boiskowe sprawiają, że przepisy są uszczegóławiane. Nie wydaje mi się jednak, żebyśmy mieli w tym przypadku do czynienia z taką sytuacją - kończy Stempniewski.

W niedzielnym meczu Chelsea - Manchester City lepsi okazali się goście, którzy dokładniej wykonywali rzuty karne.

Kliknij i oglądaj finał Pucharu Ligi Angielskiej Aston Villa - Manchester City (niedziela, godz. 17:30) LIVE

Czy władze Chelsea powinny wyciągnąć konsekwencje wobec Kepy?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Komentarze (1):

 • tulisManore Zgłoś
  strzał jorginho jest esencją jego umiejętności i zaangażowania, po prostu żal patrzeć co ten młokos wyprawia, chelsea to obecnie zbieranina kopaczy z gigantycznie przerośniętym ego,
  Czytaj całość
  kepa i higuain idealnie w ten obraz się wpasowują

  Komentarze (1)

  ×
  PRZEJDŹ NA WP.PL