Najnowsze Wyniki/Kalendarz
piłkarze Lecha Poznań Newspix / Tomasz Wantula / Na zdjęciu: piłkarze Lecha Poznań

Lech Poznań chce wybudować centrum badawczo-rozwojowe za 40 mln zł

Szymon Mierzyński
Szymon Mierzyński
40 mln zł - tyle ma kosztować nowatorskie centrum badawczo-rozwojowe, które Lech Poznań chce wybudować przy swojej akademii we Wronkach. To pierwsza tego typu inwestycja w naszym kraju.

Lepsza infrastruktura, internat przy stadionie, a także nowinki techniczne, z których nie korzysta jeszcze nikt - tak w ogólnym zarysie prezentują się plany "Kolejorza".

- Chcielibyśmy zrealizować ten projekt w trzy- lub maksymalnie czteroletniej perspektywie. Fundusze będą pochodzić z klubu, a także z dofinansowania, w sprawie którego zostały już złożone odpowiednie wnioski - przekazał WP SportoweFakty rzecznik prasowy Lecha, Maciej Henszel.

Wszystko w jednym miejscu

W akademii we Wronkach trenuje niespełna 80 zawodników - grających w III-ligowych rezerwach (to zespół seniorski, lecz złożony głównie z młodzieży), juniorach starszych i młodszych, a także trampkarzach starszych.

ZOBACZ WIDEO "Druga połowa". Zwolnienie Nawałki odbyło się w pośpiechu. "To trochę żenujące"

- Po powstaniu centrum badawczo-rozwojowego stałoby się ono dla młodych adeptów drugim domem na kilka lat ich pobytu w akademii - przyznał Henszel. - Dlatego nowy internat ma powstać na terenie stadionu.

Dotąd młodzi lechici mieszkali w internacie przy Zespole Szkół nr 1 im. Powstańców Wielkopolskich. Mieli tam dla siebie jedno piętro budynku. Klub wolałby jednak sprawować pieczę nad wychowankami w swoich obiektach.

Lech chce budować przewagę konkurencyjną

Pozyskiwanie młodych, dobrze rokujących graczy jest coraz trudniejsze, bo prężnie rozwijają się też akademie innych klubów. Na zachodzie kraju "Kolejorz" konkuruje przede wszystkim z KGHM Zagłębiem Lubin i Pogonią Szczecin. By je prześcignąć, musi zaoferować zawodnikom, a także ich rodzicom, którzy podejmują kluczowe decyzje, coś, czego nie mają inni.

->Kamil Jóźwiak odżył. "Gram dla siebie i drużyny, a nie trenera Adama Nawałki"

W centrum badawczo-rozwojowym pojawią się nowinki technologiczne, których na obecnym etapie jednak "Kolejorz" nie chce ujawniać. Dąży bowiem do zbudowania przewagi nad konkurencją.

Koszt inwestycji jest spory i wyniesie 40 mln zł. - Połowę jest gotów pokryć klub, a druga połowa miałaby pochodzić z dofinansowania. Złożyliśmy już odpowiednie dokumenty w Ministerstwie Sportu i Turystyki oraz Urzędzie Marszałkowskim w Poznaniu. Czekamy na decyzje. Jeśli będą one pozytywne, budowa może ruszyć jeszcze w tym roku - wyjaśnił Henszel.

Elementem centrum będzie też hotel "Olympic" we Wronkach. Dotąd należał on do koncernu Amica, teraz jego właścicielem jest spółka KKS Lech.

"Kolejorz" w ostatnich latach wypracował skuteczny model budowania ścieżek kariery dla swoich wychowanków. Następnym krokiem ma być rozwój infrastruktury. W stolicy Wielkopolski są przekonani, że posiadając nowatorskie centrum badawczo-rozwojowe, łatwiej będzie ściągać talenty z całego kraju.

->Nieznana tajemnica sukcesu Lecha Poznań. "Nic takiego się nie wydarzyło"

Czy akademia Lecha Poznań jest najlepsza w Polsce?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Komentarze (6):

Wszystkie komentarze (6)

Komentarze (6)

×
PRZEJDŹ NA WP.PL