Najnowsze Wyniki/Kalendarz
piłkarze Rakowa Częstochowa Newspix / GRZEGORZ RADTKE / 058sport.pl / Na zdjęciu: piłkarze Rakowa Częstochowa

Raków Częstochowa ma prawie wszystko, by grać Ekstraklasie. Największym problemem archaiczny stadion

Łukasz Witczyk
Łukasz Witczyk
Raków Częstochowa zapewnił sobie awans do Lotto Ekstraklasy. Pewne jest, że pierwsze spotkania częstochowski zespół nie rozegra na własnym stadionie, gdyż ten nie spełnia licencyjnych wymogów.

Przez lata w Rakowie Częstochowa zmieniło się niemal wszystko. Zbudowano silną drużynę, która w drodze do półfinału Pucharu Polski wyeliminowała Lecha Poznań i Legię Warszawa. Organizacyjnie Raków przerasta kluby Fortuna I ligi i dorównuje tym z elity. Do tego sztab szkoleniowy z trenerem Markiem Papszunem ma pełne zaufanie władz klubu. Jest tylko jeden problem: archaiczny stadion, który od ostatniego meczu Rakowa w elicie (1998 rok) praktycznie się nie zmienił. Co prawda wybudowano sztuczne oświetlenie, ale to kropla w morzu potrzeb.

Raków najprawdopodobniej dostanie warunkową licencję na grę w Lotto Ekstraklasie. Na swoim stadionie nie będzie mógł rozgrywać ligowych meczów, gdyż ten nie spełnia podstawowych wymagań. Nie ma między innymi podgrzewanej murawy, odpowiedniej liczby zadaszonych miejsc. Strefa VIP i miejsca dla dziennikarzy pozostawiają wiele do życzenia.

Zobacz także: MŚ 2022. Katar - wielbłądem na mundial

Działacze od jakiegoś czasu prowadzą już rozmowy dotyczące tego, gdzie Raków będzie rozgrywał swoje mecze w Lotto Ekstraklasie. Prezes Wojciech Cygan w mediach mówił, że w grę wchodzą Bełchatów lub Sosnowiec. Faworytem jest Stadion Ludowy w Sosnowcu, a to ze względu na łatwy dojazd z Częstochowy. Droga do Bełchatowa przy budowie autostrady trwałaby zdecydowanie dłużej niż do Sosnowca. Do tego do stolicy Zagłębia Dąbrowskiego bez problemów można dojechać pociągiem.

ZOBACZ WIDEO "Druga połowa". Porażka Juventusu w Lidze Mistrzów. "Nie można obwiniać tylko Cristiano Ronaldo"

Władze miasta starają się, by stadion powstał jak najszybciej. Prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk złożył wniosek o zabezpieczenie w planie finansowym miasta środków na realizację przebudowy stadionu Rakowa Częstochowa. Montaż inwestycji zakłada dofinansowanie z Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Koszt przebudowy obiektu jest szacowany na 36,7 mln zł, choć realna kwota będzie znana dopiero po przetargu wykonawczym. Władze miasta wnioskują o dofinansowanie inwestycji w kwocie blisko 20,5 mln zł, a jednocześnie wykonują kolejne, niezbędne kroki przybliżające do realizacji ważnej dla całego środowiska piłkarskiego inwestycji.

Zobacz także: Dariusz Tuzimek: Niech już prezes nie majsterkuje przy pierwszym trenerze (felieton)

Nowy częstochowski stadion ma przypominać obiekt w Niecieczy. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, dokumentacja powinna być gotowa w dwa miesiące. Kolejnym krokiem byłby przetarg na realizację prac budowlanych, a po jego rozstrzygnięciu - możliwe byłoby rozpoczęcie prac budowlanych na MSP Raków.

Prezydent miasta złożył projekt zmian w budżecie i Wieloletniej Prognozie Finansowej, który przyjęto na sesji rady miasta. Zaplanował w nim, że na zadanie: "Prace przygotowawcze i wkład własny do rozbudowy infrastruktury sportowej w Częstochowie, w tym budowa Centrum Piłki Nożnej w Częstochowie" zapisane zostaną nakłady w łącznej kwocie 37,7 mln zł (z limitami wydatków: 13,7 mln zł na 2019 r., 20,2 mln na 2020 r. oraz 3,8 mln zł na 2021 r.).

Czy mimo braku odpowiedniego stadionu Raków Częstochowa powinien grać w Lotto Ekstraklasie?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Komentarze (3):

 • MArcin Andrzejczak Zgłoś
  moze czas ustalic jasno zasady , jesli ktos planuje awans do ekstraklapy powinien od pierwszego meczu I ligi miec stadion spelniajacy wymogi ekstraklapowej licencji. Kazdy zespol z I ligi
  Czytaj całość
  powinien byc gotowy w mnniejszym lub wiekszym stopniu ( wiadomo przed sezonem ze jakas czes druzyn na pewno powalczy o awans ) do spelnienia wymagan , i wprowadzenie ewentualnych poprawek po awansie. A tu szopkna znowu , jezdzenie wynajmowanie stadionu itp.
  • MArcin Andrzejczak Zgłoś
   moze czas ustalic jasno zasady , jesli ktos planuje awans do ekstraklapy powinien od pierwszego meczu I ligi miec stadion spelniajacy wymogi ekstraklapowej licencji. Kazdy zespol z I ligi
   Czytaj całość
   powinien byc gotowy w mnniejszym lub wiekszym stopniu ( wiadomo przed sezonem ze jakas czes druzyn na pewno powalczy o awans ) do spelnienia wymagan , i wprowadzenie ewentualnych poprawek po awansie. A tu szopkna znowu , zjezdzenie wynajmowani stadionu itp.
   • Bogusław Szuban Zgłoś
    No jak klub nie ma stadionu wg specyfikacji licencji NIE MOZE GRAC W EKSTRAKLASIE. Proste. To jest wpychanie na siłę. W klasztorze niech medaliki pograją.

    Komentarze (3)

    ×
    PRZEJDŹ NA WP.PL