Najnowsze Wyniki/Kalendarz
Arkadiusz Milik w czasach gry w Ajaksie Amsterdam Getty Images / VI-Images / Contributor / Na zdjęciu: Arkadiusz Milik w czasach gry w Ajaksie Amsterdam

Liga Mistrzów 2019. Tottenham - Ajax. Jak kupować, to takiego Milika

Jacek Stańczyk
Jacek Stańczyk
- Grać piłkarzami z akademii. A jak już kupować, to kogoś takiego jak Arek Milik - Sander Zeldenrijk, dziennikarz z Amsterdamu, nie ma wątpliwości mówiąc, w czym tkwi tajemnica sukcesu Ajaksu. We wtorek półfinał Ligi Mistrzów Tottenham - Ajax.

W drodze do tego dwumeczu Holendrzy wyeliminowali m.in. Real Madryt i Juventus Turyn. Zszokowali Europę, bez wątpienia Ajax Amsterdam jest największą rewelacją tej edycji Ligi Mistrzów. Tak dużą, że zaskoczył samych Holendrów.

Legenda klubu, Ronald de Boer mówił nam, że nie spodziewał się aż takich rezultatów. Ajax jest mieszanką młodości z rutyną, przy czym młodość dominuje. W tym sezonie zdarzały się mecze, gdy średnia wieku składu wyjściowego wynosiła... 21 lat.
Sander Zeldenrijk, dziennikarz gazety "AjaxLife", o najbardziej utytułowanym klubie w Holandii pisze od wielu lat. Zna go na wylot. Mówi nam: - Kluczem jest trzymanie się własnej filozofii. I gra tyloma piłkarzami z akademii, iloma to możliwe. A gdy już masz braki na jakiejś pozycji, to kup wtedy zawodnika idealnego, ale do tego młodego i utalentowanego, na którym zarobisz. Kimś takim był na pewno Arkadiusz Milik.

ZOBACZ WIDEO Niezdrowe emocje po meczu Lechia - Legia. "Dusan Kuciak nazwał sędziego złodziejem!"


Mateusz Górski. Mamy Polaka w Ajaksie! - Czytaj więcej

Przypomnijmy: Ajax najpierw wypożyczył Arkadiusza Milika z Bayeru Leverkusen na rok, a potem go wykupił. Po kolejnym roku sprzedał Polaka do Napoli za 32 mln euro. Arkadiusz Milk stał się wtedy (2016 rok) najdroższym polskim piłkarzem w historii.

Wspomniany de Boer oczywiście widzi pewne minusy młodości: - Ajax nie jest drużyną, która umie bronić. Zawsze gra na dużej intensywności, zawsze chce mieć piłkę. Dobrze się go ogląda. I to jest filozofia, którą zawsze mieliśmy. W naszym DNA jest zapisane, żeby się nie poddawać, trwać w tym, w co wierzysz. Dziś Ajax wybiera i pokazuje dojrzałość, dobry balans, a przy tym rozrywkę. Pokazuje to, z czego słyniemy: naszą akademię, rywalizację ze światem, który ma ogromne pieniądze.

Dlaczego kochamy Ajax Amsterdam - Czytaj więcej

Zeldenrijk: - Gramy z autentyczną radością, a Frenkie de Jong jest najlepszym przykładem takiego pozytywnego ducha. Poza tym trener Erik ten Hag i jego asystent Alfred Schereuder stworzyli drużynę bardzo płynną. Piłkarze łatwo przystosowują się do nowych pozycji, zadań na boisku. No i tutaj napastnik jest tym pierwszym obrońcą. Nie ma już dziś w Europie klubu, który nas nie docenia.

Pierwszy mecz półfinału Ligi Mistrzów Tottenham - Ajax Amsterdam rozpocznie się we wtorek o godzinie 21.

Komentarze (1):

Komentarze (1)

PRZEJDŹ NA WP.PL