Najnowsze Wyniki/Kalendarz
reprezentacja PolskiNewspix / Paweł Andrachiewicz / Na zdjęciu: reprezentacja Polski

Eliminacje Euro 2020. Polska - Izrael. PZPN uhonorował Józefa Klotza

Tomasz Skrzypczyński
Tomasz Skrzypczyński
PZPN uhonorował Józefa Klotza, strzelca pierwszego gola w historii reprezentacji Polski. Koszulki kadry z jego nazwiskiem trafiły do jego potomków przed meczem z Izraelem na PGE Narodowym.

28 maja 1922 roku Józef Klotz, polski piłkarz żydowskiego pochodzenia, strzelił pierwszego gola w historii reprezentacji Polski. 22-latek skutecznie wykonał rzut karny w meczu ze Szwecją (2:1).

97 lat później Polski Związek Piłki Nożnej postanowił uhonorować jego nazwisko przed meczem z Izraelem w eliminacjach do EURO 2020.

Na kilka godzin przed spotkaniem w Warszawie potomkowie byłego reprezentanta Polski, w tym jego bratenk Yoav Dekel, odebrali okolicznościowe koszulki z jego nazwiskiem z rąk przedstawicieli związku.

ZOBACZ WIDEO "Druga połowa". Czy Szczęsny mógł poczekać z operacją kolana? "Ryzyko zagrania w meczach eliminacyjnych było za duże"

W takich samych trykotach, przygotowanych z okazji 100-lecia PZPN, piłkarze naszej reprezentacji wybiegli na boisko na wieczorny mecz.

Szalona radość w szatni Polaków po zwycięstwie z Izraelem. Zobacz--->>>

W uroczystości przekazania strojów brał udział były izraelski trener Avram Grant, który ma polskie korzenie. - Cieszę się, że ta postać jest pamiętana. To wzruszający moment i bardzo cenna inicjatywa - ocenił były trener m.in. Chelsea.

Współorganizatorem uroczystości, obok PZPN, była fundacja From The Depths, która dba o pamięć o ofiarach Holokaustu. Historia Józefa Klotza jest bowiem związana z zagładą żydów, jaka miała miejsce w czasie II wojny światowej.

W trakcie wojny Klotz trafił bowiem do warszawskiego getta. Tam, w 1941 roku został rozstrzelany w trakcie egzekucji.

Jan Tomaszewski ocenił mecz z Izraelem. Czytaj więcej--->>>

Komentarze (8):

Wszystkie komentarze (8)

Komentarze (8)

PRZEJDŹ NA WP.PL