Najnowsze Wyniki/Kalendarz
kibice Wisły KrakówWP SportoweFakty / Krzysztof Porębski / Na zdjęciu: kibice Wisły Kraków

Lotto Ekstraklasa. Wisła Kraków znów poprosiła kibiców o finansowe wsparcie. Chodzi o ponad milion złotych

Maciej Kmita
Maciej Kmita
Członkowie stowarzyszenia Socios Wisła Kraków rozpoczęli decydujące głosowanie w sprawie przekazania klubowi w ciągu roku ponad miliona złotych. O takie wsparcie kibiców poprosił Tomasz Jażdżyński, przewodniczący rady nadzorczej piłkarskiej spółki.

Według Tomasza Jażdżyńskiego, klub jest w tej chwili samowystarczalny i generuje zysk, ale nie na tyle duży, by poradzić sobie z obsługą wynoszącego ok. 35 mln zł zadłużenia. Więcej o tym TUTAJ.

Wisła nadal potrzebuje pomocy z zewnątrz, dlatego przewodniczący rady nadzorczej zwrócił się do socios z prośbą o wsparcie finansowe. Na mocy wypracowanego między klubem a stowarzyszeniem porozumienia środki pochodzące od kibiców mają być przeznaczane na Akademię Piłkarską, prowadzenie występującej w Centralnej Lidze Juniorów drużyny U-19 i prowadzenie reaktywowanej drużyny rezerw.

Czytaj również -> Michał Probierz na dłużej w Cracovii

Ponad 1700 socios zadecyduje o tym, czy stowarzyszenie będzie przekazywało klubowi miesięcznie ok. 85 tys. zł w formie darowizn celowych, co w skali roku da łączą kwotę w wysokości 1,02 mln zł. Głosowanie socios potrwa do środy. Jeśli kibice opowiedzą się za tą propozycją, ich pomoc klubowi stanie się bardziej formalna i będzie systematyczna, a socios zostaną jednym z głównych sponsorów Wisły.

ZOBACZ WIDEO El. Euro 2020. Nasz dziennikarz pewny awansu na mistrzostwa. "Możemy przegrać tylko sami ze sobą"

Stowarzyszenie istnieje od niespełna roku i w tym czasie przekazało klubowi na różne cele ok. 600 tys. zł. Jedną czwartą tej kwoty stanowi pierwsza z dwóch transz (po 150 tys. zł) na pokrycie nowego kontraktu Marcina Wasilewskiego. Socios zorganizowali się w lipcu 2018 roku, w trakcie tzw. "kryzysu stadionowego", a ich grono rosło lawinowo. Dziś stowarzyszenie zrzesza 1703 członków, których deklarowane miesięczne składki przekraczają 100 tys. zł, co w skali roku daje ponad 1,2 mln zł. I to właśnie z tych składek pochodzą środki, którymi dysponują socios.

Organizacja działa w pełni transparentnie. Na je stronie internetowej można znaleźć sprawozdania finansowe z każdego miesiąca działalności i bieżący stan konta, który na 14 czerwca wynosi dokładnie 107 762,79 zł. Do tego na koncie socios "zamrożone" jest 400 tys.zł na budowę nowego boiska dla Akademii Piłkarskiej.

Czy kibice Wisły Kraków są wzorem do naśladowania?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Komentarze (10):

 • Artek Long Zgłoś
  Czemu ten śmieszny PZPN dał zgodę żeby taki nędzny zadłużony po uszy klubik dalej był w tej ekstraklapie każdy inny klub z takimi problemami byłby karany na początek finansowo s
  Czytaj całość
  później zdegradowany a tu taki kredyt zaufania dziwne to trochę jest że każdy klub inaczej jest traktowany
  • Wsioch kielecki ciepły Zgłoś
   Dawać kasiorę, socios, nie socjos, ale dawać !!!, Kuba też dawać !!! , wszyscy dawać bo kasiora potrzebna, klub ma istnieć bo wypłaty trzeba płacić, dawać kasiorę i to już !!!!
   • Marcin Bulat Zgłoś
    Gdyby tytuł brzmiał " Wisła poprosiła Socios o wsparcie" , to pewnie by się wielu zainteresowało terminem "socios". Kto to? po co ? Wooooowww..!!!! Może wstąpie do Socios?
    Wszystkie komentarze (10)

    Komentarze (10)

    PRZEJDŹ NA WP.PL