WP SportoweFakty

Najnowsze Wyniki/Kalendarz
PAP / Andrzej Grygiel / Na zdjęciu załamani piłkarze Piasta Gliwice

Liga Mistrzów. Piast Gliwice - BATE Borysów. Nowe niechlubne rekordy mistrza Polski w Champions League

Maciej Kmita
Maciej Kmita
Piast Gliwice ustanowił nowe niechlubne rekordy polskiego zespołu w Lidze Mistrzów - przedstawiciel Ekstraklasy jeszcze nigdy nie pożegnał się z Champions League tak wcześnie jak drużyna Waldemara Fornalika.

W I rundzie eliminacji Ligi Mistrzów Piast Gliwice musiał uznać wyższość białoruskiego BATE Borysów (1:1, 1:2) i zakończył swój udział w najważniejszym z europejskich pucharów już 17 lipca. Tym samym zespół Waldemara Fornalika za jednym zamachem ustanowił dwa niechlubne rekordy mistrza Polski w Champions League.

Po pierwsze, nigdy wcześniej, odkąd kwalifikacje do Ligi Mistrzów składają się z IV rund - czyli od sezonu 2009/2010, w którym weszła w życie tzw. "reforma Platiniego" - żadna polska drużyna nie odpadła już w I rundzie eliminacji.

Co prawda, w sezonie 2009/2010 Wisła Kraków Macieja Skorży też potknęła się już na pierwszej przeszkodzie, ale wówczas dwumecz Białej Gwiazdy z estońską Levadią Tallin (1:1, 0:1) odbył się w ramach II rundy.

ZOBACZ WIDEO: Robert Lewandowski dla WP SportoweFakty: Szansa na medal na wielkim turnieju jest znikoma, ale chcemy dać Polakom radość i dumę


Z drugiej strony dotąd mistrz Polski startował w kwalifikacjach już od I rundy tylko raz - przed rokiem szlak Piastowi przetarła Legia Warszawa, która wyszła zwycięsko z dwumeczu z irlandzkim Cork City (1:0, 3:0).

Czytaj również -> Waldemar Fornalik: Zadecydował koszmarny błąd

Natomiast przed "reformą Platiniego" trzej mistrzowie Polski (Legia Warszawa 1994/1995, Wisła Kraków 2005/2006 i Zagłębie Lubin 2007/2008) odpadli z kwalifikacji już z pierwszym przeciwnikiem, ale albo przystępowali do rozgrywek później niż w I rundzie (Wisła - III, Zagłębie - II), albo była to po prostu jedyna runda kwalifikacyjna przed fazą grupową (Legia).

Po drugie, Piast jest tym mistrzem Polski, który pożegnał się z Champions League najwcześniej także w ujęciu kalendarzowym. Dotąd ten niechlubny rekord należał do Wisły Kraków, która we wspomnianym sezonie 2009/2010 walkę o awans do fazy grupowej Ligi Mistrzów zakończyła już 22 lipca. Teraz Piast odpadł z tych rozgrywek pięć dni wcześniej.

Czytaj również -> Fatalna decyzja Jakuba Świerczoka

Gliwiczanie pozostaną jednak w rozgrywkach UEFA. Zespół trenera Fornalika wystąpi teraz w II rundzie eliminacji Ligi Europy, w której zmierzy się z łotewskim Riga FC (25.07 i 01.08).

Czy Piast Gliwice awansuje do fazy grupowej Ligi Europy?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Komentarze (7):

    Pokaż więcej komentarzy (4)
    PRZEJDŹ NA WP.PL