Najnowsze Wyniki/Kalendarz
piłkarz Piasta Gliwice Joel Valencia (z lewej) i Slobodan Simovic (z prawej) z BATE Borysów PAP / Andrzej Grygiel / Na zdjęciu: piłkarz Piasta Gliwice Joel Valencia (z lewej) i Slobodan Simovic (z prawej) z BATE Borysów

Eliminacje Ligi Mistrzów. Fatalne statystyki mistrzów Polski

Piotr Bobakowski
Piotr Bobakowski
Piłkarze Piasta Gliwice, przegrywając z BATE Borysów (wyniki 1:1 i 1:2), nie zdołali awansować do 2. rundy eliminacji Ligi Mistrzów. Z 28 dotychczasowych podejść wszystkich mistrzów Polski do fazy grupowej LM udane były tylko trzy.

Piast Gliwice po porażce z BATE Borysów (wynik 1:2) w meczu rewanżowym 1. rundy eliminacji Ligi Mistrzów 2019/20 (pierwsze spotkanie na Białorusi zakończyło się remisem 1:1) marzenia o grze w elitarnych rozgrywkach musi odłożyć co najmniej do sezonu 2020/21.

Statystyki mistrzów Polski w eliminacjach do Champions League od sezonu 1992/93, kiedy ta powstała w miejsce Pucharu Europy Mistrzów Krajowych, są kompromitujące. Na 28 dotychczasowych prób awansu do fazy grupowej Ligi Mistrzów, aż 25 razy najlepszy polski zespół odpadał w przedbiegach. Awans udało się wywalczyć tylko trzykrotnie.

W sezonie 1995/96 z gry w LM cieszyła się Legia Warszawa. W eliminacjach Wojskowi dwukrotnie pokonali IFK Goeteborg (1:0 i 2:1). Rok później awans wywalczył Widzew Łódź, który w kwalifikacjach okazał się lepszy od Broendby Kopenhaga (2:1 i 2:3).

ZOBACZ WIDEO: Robert Lewandowski dla WP SportoweFakty: Szansa na medal na wielkim turnieju jest znikoma, ale chcemy dać Polakom radość i dumę

ZOBACZ: Liga Mistrzów. Piast Gliwice - BATE Borysów. Nowe niechlubne rekordy mistrza Polski w Champions League >>

Ostatnim polskim uczestnikiem fazy grupowej LM była ponownie Legia. W sezonie 2016/17 warszawski zespół przebrnął przez eliminacje, pokonując trzech rywali - Zrinjski Mostar (1:1 i 2:0), AS Trencin (1:0 i 0:0) oraz Dundalk FC (2:0 i 1:1).

Najbardziej bolesne odpadnięcie w eliminacjach zaliczyła... Legia. W sezonie 2014/15 stołeczna drużyna w pierwszym meczu 3. rundy kwalifikacji pokonała u siebie Celtic Glasgow (4:1). W rewanżu mistrz Polski wygrał 2:0, ale UEFA ukarała Legię walkowerem 0:3 za kilkuminutowy występ nieuprawnionego do gry Bartosza Bereszyńskiego.

ZOBACZ: Eliminacje Ligi Mistrzów: Piast Gliwice - BATE Borysów. Waldemar Fornalik: Zadecydował fatalny błąd >>

Komentarze (8):

Wszystkie komentarze (8)

Komentarze (8)

×
PRZEJDŹ NA WP.PL