Najnowsze Wyniki/Kalendarz
Getty Images / TF-Images / Na zdjęciu: Clemens Toennies

Bundesliga. Clemens Toennies wywołał skandal. Rasistowska wypowiedź szefa Schalke 04

Michał Fabian
Michał Fabian
Podczas wystąpienia w Paderborn Clemens Toennies, szef Schalke 04 Gelsenkirchen, w zdumiewający sposób wypowiedział się o mieszkańcach Afryki. - To przypomina epokę kolonialną - podkreśla były gracz Schalke i reprezentacji Ghany, Hans Sarpei.

Clemens Toennies przemawiał w czwartek podczas "Dnia rzemiosła" w Paderborn. Jednym z tematów był kryzys klimatyczny na świecie. Działacz klubu z Gelsenkirchen w pewnym momencie stwierdził, że najlepszym rozwiązaniem "byłoby sfinansowanie 20 elektrowni w Afryce". Uzasadnienie, jakie zaprezentował, było szokujące.

- Wtedy Afrykanie przestaliby wycinać drzewa, a także produkować dzieci, gdy jest ciemno - wypalił prezes Schalke 04 Gelsenkirchen.

Po rasistowskiej wypowiedzi Toenniesa w Niemczech zawrzało. - Wypowiedzi Toenniesa pokazują światopogląd przypominający epokę kolonialną - skrytykował szefa Schalke Hans Sarpei, były zawodnik klubu z Gelsenkirchen (w latach 2010-12) i reprezentacji Ghany.

ZOBACZ WIDEO: 2. Bundesliga. HSV - Darmstadt: VAR w doliczonym czasie gry i rzut karny! [ZDJĘCIA ELEVEN SPORTS]

Zobacz także: Transfery. Dziwna klauzula u Timo Wernera. Napoli chce to wykorzystać

Prezes Schalke w piątek przeprosił za swoją wypowiedź. - Jako szef rady nadzorczej FC Schalke 04 popieram nasze wartości klubowe w 1000 procentach, w tym walkę z rasizmem, dyskryminacją i wykluczeniem. Chciałbym przeprosić was - kibiców, członków i przyjaciół klubu, za moją wypowiedź. Była zła, nieprzemyślana, bezmyślna i w żaden sposób nie odpowiada naszej misji. Jest mi bardzo przykro - stwierdził Toennies.

Niewykluczone jednak, że przeprosiny nie wystarczą. W przyszłym tygodniu sprawą ma zająć się Ehrenrat, czyli rada honorowa klubu. Działacz został zaproszony do złożenia wyjaśnień. Jak podkreślają niemieckie media, rada ma prawo zdymisjonować Toenniesa.

Zobacz także: Superpuchar Niemiec. Robert Lewandowski. Powrót fantazji

Czy Clemens Toennies powinien zostać zwolniony?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Komentarze (8):

 • sekup Zgłoś
  Steffen, nie przysparzaj biedzie aż tylu uzysków. Bieda nie imlikuje emigracji a jeśli już to w niewielkim stopniu. Bieda nie pozwala połynąć za morza dla poprawy bytu. Biedny siedzi na
  Czytaj całość
  d. a emigruje rządny lub zmuszony. Irlandczycy np nie znaleźli się w Ameryce dobrowolnie, zostali wywiezieni przemocą i przed epoką eksportowania do Ameryki murzynów, byli u Angoli niewolnikami. Nie słyszałeś nigdy o białym niewolnictwie w Ameryce?
  • sekup Zgłoś
   Szokująca nie jest wcale wypowiedź Niemca, szokujący jest poziom zindoktrynowania społeczeństwa syjonistyczną poprawnością polityczną. Ciekawe, czy zszokowała by kogokolwiek i
   Czytaj całość
   została uznana za rasistowską wypowiedź jakiegoś czarnego działacza, że najlepszym rozwiązaniem dla Europejczyków byłaby likwidacja wytwórni prezerwatych i środków antykoncepcyjnych. Wtedy, perorował by działacz, poprawiłby się klimat w Europie i wzrosłaby, tak pożądana produkcja dzieci nawet w biały dzień.
   • steffen Zgłoś
    20 elektrowni? Dość droga antykoncepcja.
    Wszystkie komentarze (8)

    Komentarze (8)

    PRZEJDŹ NA WP.PL