Najnowsze Wyniki/Kalendarz
stadion Ruchu Chorzów Newspix / Lukasz Laskowski / PressFocus / Na zdjęciu: stadion Ruchu Chorzów

Wyjątkowe znalezisko kibiców Ruchu Chorzów. Odnaleźli zaginione archiwum klubu

Mateusz Kozanecki
Mateusz Kozanecki
W Świętochłowicach, w jednej z piwnic, dokonano wyjątkowego odkrycia. Znaleziono tam zaginione archiwum Ruchu Chorzów. Znajduje się w nim wiele zdjęć, dokumentów i gazet.

Jak poinformował Grzegorz Joszko ze Stowarzyszenia Wielki Ruch w rozmowie z portalem mojchorzow.pl, odnalezienie archiwum było sporym zbiegiem okoliczności. Wcześniej kibice otrzymali bowiem sygnały, że w Świętochłowicach znajdują się roczniki gazet sportowych.

- Najstarsze zdjęcia są datowane na rok 1918 jeszcze z Bismarckhutter Ballspiel Club, wyjątkowe jest też nigdy niepublikowane zdjęcie Ruchu z 1920 roku. W tym archiwum znajdowały się również książki, programy meczowe, tysiące dokumentów - powiedział Joszko.

Wśród znalezionych eksponatów znalazły się również dokumenty i fotografie dotyczące drużyn z Zabrza, Katowic, Bytomia i Krakowa, a także reprezentacji Polski. - Najcenniejszym eksponatem, który tutaj mamy, jest księga protokołów spotkań zarządu klubu Ruch Wielkie Hajduki, prowadzona od 7 stycznia 1923 roku, dokładnie od momentu fuzji Ruchu z BBC - dodał Joszko w rozmowie z mojchorzow.pl.

ZOBACZ WIDEO Szalony mecz w Leverkusen! 5 goli i zwycięstwo gospodarzy [ZDJĘCIA ELEVEN SPORTS]

Odnalezione archiwum za 11 tys. złotych odkupiło Stowarzyszenie Wielki Ruch. Teraz znalezisko ma zostać przekazane do planowanego Muzeum Ruchu.

Czytaj także:
Lojalność ponad rozsądkiem. Jak zwykli ludzie walczą o Ruch Chorzów
Odpowiedź działaczy na protest kibiców Ruchu Chorzów: wstęp wolny na mecz

Czy powinno powstać ogólnopolskie muzeum piłki nożnej?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Komentarze (0):

Komentarze (0)

×
PRZEJDŹ NA WP.PL