Najnowsze Wyniki/Kalendarz
Materiały prasowe / TVP / Na zdjęciu: rasistowski transparent w Lublanie

Eliminacje Euro 2020. Słowenia - Polska. Skandal na meczu Polaków. Rasistowski transparent w Lublanie

Marek Wawrzynowski
Marek Wawrzynowski
Na meczu reprezentacji Polski w Lublanie pojawił się transparent Zagłębia Sosnowiec z rasistowskim hasłem. Stowarzyszenie "Nigdy więcej" domaga się reakcji od PZPN.

Do zdarzenia doszło w Lublanie podczas meczu Słowenii z Polską w ramach eliminacji Euro 2020. Kibice Zagłębia Sosnowiec wywiesili transparent z napisem: "Zawsze był tu czysty kraj i zostanie tak na wieki, biali ludzie których znam zawsze będą walczyć z komunizmem".

Organizacja "Nigdy Więcej" tropiąca zachowania rasistowskie domaga się stanowczej reakcji od PZPN. Według działaczy z organizacji, transparent nawiązuje do neonazistowskiej organizacji "Blood&Honour".

Dr Rafał Panowski z organizacji "Nigdy Więcej" uważa, że tego typu transparenty godzą w historię naszego kraju.

- To smutne i skandaliczne, że podczas meczu reprezentacji narodowej kraju, który tak wiele wycierpiał z rąk hitlerowców, na oczach całego świata demonstruje się transparent neonazistowski. A przecież zaledwie kilka dni temu obchodziliśmy kolejną rocznicę wybuchu II Wojny Światowej - mówi.

ZOBACZ WIDEO: Eliminacje Euro 2020. Zgrzyt na konferencji prasowej! Krychowiak skonsternowany. Wkroczył rzecznik reprezentacji!

- Charakterystyczna grafika na transparencie to symbol dobrze znanej w świecie międzynarodowej organizacji neonazistowskiej Krew i Honor, nawiązującej do Hitlerjugend i SS, tekst o "białych ludziach" to słowa piosenki neonazistowskiego zespołu "Honor" - dodaje.

ZOBACZ. Trener Austriaków zapowiada walkę o 3 punkty

Wielce prawdopodobnie, że sprawą zainteresuje się UEFA, o sprawie wie już międzynarodowa organizacja FARE, która współpracuje z Europejską Federacją Piłkarską i wysyła sygnały na temat podobnych zdarzeń. Przedstawiciele organizacji antyrasistowskich są za to rozczarowanie postawą PZPN w tej kwestii.

ZOBACZ. Jerzy Brzęczek: Wiemy, co zrobiliśmy źle

- Można spodziewać się kary, ale przede wszystkim to wstyd dla nas wszystkich jako Polaków i kibiców naszej drużyny. Niestety, władze PZPN z uporem godnym lepszej sprawy od dawna odmawiają uznania rasizmu za problem, z którym po prostu trzeba się zmierzyć, bo wymaga tego zwykła ludzka przyzwoitość... - rozkłada ręce Pankowski.

Kto wygra mecz w Warszawie?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Komentarze (29):

Wszystkie komentarze (29)

Komentarze (29)

    Wszystkie komentarze (29)
    PRZEJDŹ NA WP.PL