Najnowsze Wyniki/Kalendarz
Materiały prasowe / Na zdjęciu: świeczka

La Liga. FC Barcelona reaguje na samobójczą śmierć kobiety w Iranie. "Futbol jest dla wszystkich"

Tomasz Skrzypczyński
Tomasz Skrzypczyński
FC Barcelona odniosła się do samobójczej śmierci Sahar Khodayari. Iranka zmarła na skutek ran powstałych w wyniku samospalenia. Kobieta zdecydowała się na ten krok, ponieważ czekało ją więzienie za wejście na trybuny podczas meczu piłkarskiego.

Od wielu lat temat podnosi się dyskryminacji kobiet w kontekście meczów piłkarskich w Iranie. Według obowiązującego tam prawa, nie mogą one oglądać z trybun stadionów spotkań, w których rywalizują mężczyźni.

To prawo jest niezgodne z przepisami FIFA, jednak apele o równość i tolerancję nie zdają się na nic. Prawdopodobnie nic nie zmieni także tragedia, która ostatnio wydarzyła się w tym kraju.

29-letnia kobieta Sahar Khodayari postanowiła złamać zakaz i wejść na stadion Azadi w Teheranie, jednak została zatrzymana i przewieziona na komisariat policji.

ZOBACZ WIDEO "Druga połowa". Carlitos pożegnał się z Legią. "Nie wszystkich da się zmusić do zmiany zachowań"

I choć wkrótce ją wypuszczono, okazało się, że nie uniknie więzienia. Skazano ją na sześć miesięcy więzienia.

Absurdalna decyzja właściciela Valencii. Czytaj więcej--->>>

Wtedy kobieta poszła pod budynek sądu w Teheranie, oblała się benzyną, a następnie podpaliła. Do szpitala trafiła z poparzeniami obejmującymi 90 proc. ciała. Przez tydzień walczyła o życie, ale ostatecznie zmarła.

Tragedia poruszyła także kluby w Europie, w tym Barcelonę. Mistrz Hiszpanii odniósł się do śmierci kobiety w poście na Twitterze.

"Jesteśmy wstrząśnięci i zasmuceni tragedią i śmiercią Sahar. Futbol jest sportem dla wszystkich - kobiet i mężczyzn. Wszyscy powinni mieć możliwość oglądania tej dyscypliny z trybun" - napisano.

 - Jesteśmy oburzeni obowiązującymi przestarzałymi zakazami dla kobiet. Przyszłe pokolenia będą zszokowane, gdy będą o tym czytać. Źródłem takich ograniczeń jest zgniłe i obrzydliwe myślenie - przyznał wcześniej Masoud Shojaei, kapitan reprezentacji Iranu.

Messi otrzymał ofertę z MLS? Chce go David Beckham. Czytaj więcej--->>>

Komentarze (3):

 • prowizor Zgłoś
  IRAN jest obluda klamstwo nienawisc to jest prawo nie akceptowane w normalnym kraju
  • zbych22 Zgłoś
   "Od wielu lat temat podnosi się dyskryminacji kobiet"- coś ze składnią nie tak Panie Skrzypczyński. Uczta się języka polskiego.
   • 00000000000 Zgłoś
    Iran i tak jest tolerancyjny, ale w innych krajach muzułmańskich na pewno by się nie zdążyła nawet spalić w ramach protestu, bo by ją zamknęli dokończ życia w więzieniu. FIFA od
    Czytaj całość
    razu powinna wykluczyć takie kraje z piłki. W Katarze będzie tak samo, że kobiety będą miały zakaz wstępu lub będą siedziały w osobno w klatkach i tv żadnego świata ich nie pokaże. 30 lat i w Polsce będzie podobnie.

    Komentarze (3)

    PRZEJDŹ NA WP.PL