Najnowsze Wyniki/Kalendarz
logo UEFAGetty Images / Harold Cunningham / Na zdjęciu: logo UEFA

Oficjalnie: UEFA wprowadza Europa Conference League

Maciej Kmita
Maciej Kmita
Nowe europejskie rozgrywki klubowe, które ruszą w sezonie 2021/2022, będą nazywały się UEFA Europa Conference League - potwierdziła we wtorek Europejska Unia Piłkarska (UEFA).

Europa Conference League będzie pucharem trzeciej kategorii po elitarnej Lidze Mistrzów i jej młodszej siostrze Lidze Europy. UEFA chce, by w jej rozgrywkach występowało jak najwięcej drużyn z jak największej liczby krajów, ale dostęp do Ligi Mistrzów i Ligi Europy będzie stopniowo ograniczany dla klubów ze słabszych piłkarsko krajów.

Z myślą o nich powołano do życia Europa Conference League, które stanie się swego rodzaju gettem dla ubogich i słabszych. W rozgrywkach wezmą udział 32 drużyny podzielone na osiem czterozespołowych grup.

W kwalifikacjach do ECL wystartuje:
- 40 zdobywców pucharów z krajów z miejsc 16.-55. rankingu UEFA
- 28 wicemistrzów lig z miejsc 16.-54. rankingu UEFA
- 22 drużyny z trzecich miejsc z lig z miejsc 7.-51. rankingu UEFA
- 10 drużyn z czwartych miejsc z lig z miejsc 6.-15. rankingu UEFA
- 2 drużyny z piątych miejsc z lig 5.-6. rankingu UEFA
- 4 drużyny z szóstych miejsc z lig 1.-4. rankingu UEFA

ZOBACZ WIDEO: Piłkarskie podsumowanie tygodnia. "Polski kibic jest najbardziej oszukiwany w całej Europie"

Czytaj również -> Finał Ligi Mistrzów 2021/2022 u "Lewego"

Oznacza to, że dla tych drużyn zabraknie miejsca w eliminacjach Ligi Europy, w których dotychczas startowały. W trakcie kwalifikacji do ECL "spadać" będą też zespoły, które odpadły z eliminacji Ligi Mistrzów (20) i Ligi Europy (8).

Co to oznacza dla klubów PKO Ekstraklasy? Polska liga zajmuje w tej chwili 27. miejsce w rankingu UEFA, ale do edycji 2020/2021 europejskich pucharów spadnie do trzeciej "10".

Tym samym dostępu do Ligi Europy nie będą mieli ani wicemistrz, ani trzeci zespół ekstraklasy, ani zdobywca Pucharu Polski -  wszystkie te zespoły wylądują w Europa Conference League. Jedynie mistrz Polski zostanie dopuszczony do el. Ligi Mistrzów.

Czytaj również -> Ważny głos UEFA ws. dyskryminacji kobiet

Przypomnijmy, że w trzech ostatnich edycjach europejskich pucharów żadnej polskiej drużynie nie udało się dostać do fazy grupowej Ligi Mistrzów bądź Ligi Europy. Ostatnim przedstawicielem PKO Ekstraklasy w rozgrywkach UEFA była Legia Warszawa, która w sezonie 2016/2017 zagrała w fazie grupowej Champions League, a następnie wystąpiła w 1/16 finału Europa League.

Czy podoba Ci się nowa reforma europejskich pucharów?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Komentarze (1):

Komentarze (1)

×
PRZEJDŹ NA WP.PL