Najnowsze Wyniki/Kalendarz
Wielki puchar za wygranie Ligi Mistrzów przed finałem w MadrycieWP SportoweFakty / Michał Kołodziejczyk / Wielki puchar za wygranie Ligi Mistrzów przed finałem w Madrycie

Liga Mistrzów. Prezes Juventusu proponuje zmiany. Kluby mogą mieć problem

Dawid Borek
Dawid Borek
Prezes Juventusu Turyn proponuje zmiany w systemie kwalifikacji do Ligi Mistrzów. Chce, by maksymalnie trzy kluby z danych rozgrywek automatycznie uzyskały awans do LM, a czwarty walczył w eliminacjach.

Na takie rozwiązanie nie zgadzają się kluby z Premier League, Primera Division i Bundesligi, które podobnie jak przedstawiciele Serie A mogą liczyć na cztery miejsca w fazie grupowej Ligi Mistrzów.

Prezesa Juventusu Turyn w planach wprowadzania zmian w systemie kwalifikacji do Ligi Mistrzów wspiera natomiast szef European Leagues (organizacja reprezentująca główne ligi w Europie) Christer Olsson, który podobnie jak Andrea Agnelli chce maksymalnie trzech zagwarantowanych miejsc w fazie grupowej LM dla topowych klubów z Anglii, Hiszpanii, Niemiec i Włoch.

- Przyznanie czterech stałych miejsc czołowym klubom z krajów powinno zostać zakwestionowane, ponieważ to ogranicza szanse innych drużyn. Lepiej byłoby mieć trzy stałe miejsca dla krajów z najwyższych miejsc w rankingu, a czwarty musiałby walczyć w eliminacjach - powiedział Olsson.

ZOBACZ WIDEO El. Euro 2020: Łotwa - Polska. Bereszyński o swojej pozycji. "Zawsze będę prawym obrońcą. Tam czuję się najlepiej"

- W większości przypadków kluby powinny być wystarczająco dobre, by sportowo zakwalifikować się do Ligi Mistrzów. Z drugiej strony to dałoby ich rywalom szansę na ich pokonanie. Myślę, że przedstawiciele topowych lig powinni się zgodzić na takie rozwiązanie, bo każdy byłby traktowany tak samo - zaznaczył.

Plany Olssona i Agnelliego mają zostać omówione w przyszłym tygodniu, na spotkaniu przedstawicieli europejskich lig. Dyskusja będzie dotyczyła też podziału pieniędzy dla klubów LM na podstawie wcześniejszych wyników.

- Współczynnik historyczny należy całkowicie wyrzucić do kosza. To trzeba zmienić i zwiększyć dotacje dla mniejszych klubów - podkreślił szef European Leagues.

- Największym wyzwaniem jest upewnienie się, że wszyscy zrozumieją, co leży w naszym interesie. Wszyscy musimy być zjednoczeni w interesie europejskiego futbolu - przyznał Angelli.

Zobacz też:
Bundesliga. Poważny uraz Davida Alaby. Piłkarz Bayernu Monachium ma pęknięte żebra
Liga Mistrzów. Stanowcza reakcja Juergena Kloppa. "W takiej sytuacji opuściłbym klub"

Czy popierasz pomysł prezesa Juventusu?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Komentarze (3):

 • iksis Zgłoś
  Liga Mistrzów to oligarchia jak w Rosji. Garstka superbogatych i masa biedaków na nich pracująca. Kraje z miejsc w rankingu od 12 do 32 powinny zażądać gry w fazie grupowej LM pod
  Czytaj całość
  groźbą wycofania z rozgrywek UEFA.
  • ByczaKrólowa18X Zgłoś
   Kiedyś Liga Mistrzów była Ligą Mistrzów. Grali Mistrzowie. Dzisiaj?
   • Cheers Zgłoś
    Jest to słuszny kierunek. Problem w tym, że trzeba było tego pilnować już 15 lat temu. Dzisiaj najbogatsze kluby to inny finansowy świat. Zrobiły się tak wielkie dysproporcje pomiędzy
    Czytaj całość
    najbogatszymi i tymi biednymi, że zniwelowanie tej różnicy jest praktycznie niemożliwe. Trzeba jedynie liczyć na to, że kiedyś nastąpi przesilenie i zwyczajnie ludziom znudzi się oglądanie co roku tych samych zespołów. Ale jest to mało prawdopodobne.

    Komentarze (3)

    PRZEJDŹ NA WP.PL