Najnowsze Wyniki/Kalendarz
Robert Lewandowski Newspix / FOTOPYK / NEWSPIX.PL / Na zdjęciu: Robert Lewandowski

Eliminacje EURO 2020: Znowu problemy z murawą na Stadionie Narodowym. Producent wyjaśnia

Marek Wawrzynowski
Marek Wawrzynowski
Podczas niedzielnego spotkania zarówno piłkarze reprezentacji Polski, jak i Macedonii Północnej ledwo trzymali się na nogach.

Był już "Basen Narodowy", teraz mamy "Narodowe Lodowisko". Problemy z murawą na PGE Narodowym w Warszawie powoli stają się normą. Piłkarze nie kryją irytacji. Pytany o to Kamil Glik powiedział, że nie chce się wypowiadać, bo już raz miał obiekcje i został zrugany przez "pana od trawnika". Robert Lewandowski musiał dobierać obuwie specjalnie do murawy.

Oczywiście można się śmiać albo oburzać, że pan od murawy może zrugać jednego z najważniejszych polskich piłkarzy ostatnich dwóch dekad, ale jego wypowiedź pokazuje, że problem z trawą było widać nie tylko z wysokości trybun.

Akurat Glik, jak mówi, założył długie kołki i jakoś przetrzymał, ale wielu zawodników po prostu się ślizgało. Z góry było widać duże plamy i nawet optycznie nie prezentowało się to dobrze.

ZOBACZ WIDEO: Eliminacje Euro 2020: Polska - Macedonia Północna. Fatalna nawierzchnia na Stadionie Narodowym. Glik unikał odpowiedzi. "Już raz pan od murawy mnie zrugał"

Zapytaliśmy przedstawiciela jednej z dużych firm zajmujących się murawami, co zwykle jest przyczyną takiego stanu rzeczy.

- Bardzo często, jeśli jest słabej jakości, cienka nawierzchnia, murawę polewa się mocno wodą, żeby lepiej przywierała do podłoża. Problem jest taki, że buty piłkarskie nie są w stanie się na niej utrzymać - mówi nam pracownik jednej z topowych firm.

PZPN zaznacza, że polewanie było na życzenie ludzi ze sztabu szkoleniowego. Tematu jakości raczej unika.

- Boisko było podlewane zgodnie z naszym życzeniem. Na godzinę zostało polane raz i było kompletnie suche. Trawa jest, jaka jest. My jako PZPN nie możemy nic więcej powiedzieć. Wiemy, że firma się stara, jesteśmy w kontakcie. Staramy się, aby murawa była jak najlepsza - mówi rzecznik związku Jakub Kwiatkowski.

ZOBACZ. Tuzimek: Głos liderów obudził kadrę

W każdym razie wygląda na to, że w związku zdają sobie sprawę z problemu. Co na to Trawnik Producent, który dostarcza murawę na Stadion Narodowy?

- Murawa na PGE Narodowym zawsze układana jest na kilka dni przed meczem. Tym razem rolki trawy trafiły na swoje miejsce we wtorek. Od tego czasu murawa była pielęgnowana i przygotowywana do spotkania z Macedonią Północną. Biorąc więc pod uwagę bardzo krótki termin i obecną technologię wykonania tymczasowej nawierzchni trawiastej, stan murawy oceniam na bardzo wysoki, wręcz najwyższy, jaki można osiągnąć w takim czasie - mówi dr Marcin Puzio, technolog z firmy Trawnik Producent.

ZOBACZ: Dziekanowski nie oczekuje cudów od Zielińskiego

Odpiera też zarzuty dotyczące "efektów wizualnych". - Wszelkie parametry murawy były zgodne z wymogami przedmiotu zamówienia oraz wytycznymi PZPN i UEFA. Delegaci europejskiej federacji i sędziowie techniczni nie mieli żadnych zastrzeżeń co do murawy i boiska, a jego odbiór odbył się bez najmniejszych nawet uwag - zaznacza.

Jeśli chodzi o podlewanie boiska, producent podziela zdanie rzecznika PZPN. - Decyzję o zroszeniu boiska zawsze podejmują kierownicy drużyn. Każda trawa, ze względu na swoją gęstość, wymaga zroszenia, bo w przeciwnym wypadku byłaby "tępa". Dzięki temu uzyskujemy inne parametry, między innymi, toczenia się piłki. UFEA wyznacza trzy okresy, w których w związku z meczem murawa jest zraszana - po raz pierwszy dzieje się to przed rozgrzewką, po raz drugi niezwłocznie po jej zakończeniu, a trzeci - w przerwie meczu - mówi Marcin Puzio

Problem murawy niestety nie znika. Podczas meczu z Łotwą zawodnicy sugerowali, że murawa była malowana. Teraz przynajmniej nie było takich zarzutów.

Co sądzisz o murawie na Stadionie Narodowym?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Komentarze (19):

 • Fajka13 Zgłoś
  Kuśwa kto usunął mój komentarz i dlaczego ? Czekam na wyjaśnienia !!
  • Marek Marek Zgłoś
   Pierwsza sprawa. Gdybym był Kamilem Glikiem i w zamian za uwagi o jakości murawy zostałbym zje... ny przez pana od trawnika to najpierw wciągnąłbym gościa jedną dziurką z nosa a potem
   Czytaj całość
   wydmuchał drugą i przydeptał. Po drugie to niestety będzie tak, że winna jest konstrukcja stadionu. Kolor trawy może nie być rewelacyjny. Wszak to październik, a trawę wycinają tuż przed meczem. Brak dobrze działającej warstwy drenarskiej, na wylanej betonowej płycie, skutkuje tym że niezależnie od producenta trawa leży w kałuży wody. Tam rozmaka i siłą rzeczy jest miękka jak g... A przez to nie trzyma tak jak powinna..
   • Andrzej Zaleski Zgłoś
    ten stadion to w założeniu kosztowna katastrofa takie urządzenie do wszystkiego czyli do niczego dobrze.
    Wszystkie komentarze (19)

    Komentarze (19)

    ×
     Wszystkie komentarze (19)
     PRZEJDŹ NA WP.PL