Najnowsze Wyniki/Kalendarz
stadion Wisły KrakówNewspix / BARTEK ZIOLKOWSKI / FOKUSMEDIA / Na zdjęciu: stadion Wisły Kraków

PKO Ekstraklasa. Wisła Kraków z sekcją esportu i nowym sponsorem. "To pomoże budować tożsamość klubu"

Maciej Kmita
Maciej Kmita
Wisła Kraków to kolejny po Legii Warszawa, Wiśle Płock i Piaście Gliwice klub PKO Ekstraklasy, który zdecydował się na utworzenie sekcji esportu. Wisła All in! Games Kraków będzie rywalizowała w CS:GO i FIFA 20. Zyska na tym też sekcja piłkarska.

"To kolejny krok w kierunku rozwoju klubu i budowania jego tożsamości w kolejnych, innowacyjnych sektorach. Wejście na nowy rynek pozwoli na pokazanie prawdziwego charakteru Wisły Kraków młodej rzeszy odbiorców. Nowy projekt udowadnia, że esport łączy innowacyjne trendy z ponad 113-letnim doświadczeniem i historią Wisły" - tak klub przedstawia nową sekcję.

- Jest mi miło, że Wisła Kraków otworzyła się na nowy, perspektywiczny rynek. To duży krok w odbudowie Wisły zarówno w sferze przyszłości, ponieważ to branża rozwojowa, jak i teraźniejszości, ponieważ sponsor tytularny sekcji staje się też sponsorem sekcji piłkarskiej - mówi Piotr Obidziński, prezes Wisły.

Grosz do grosza

Sponsorem tytularnym nowej sekcji krakowskiego klubu został wydawca gier komputerowych All in! Games, który będzie też sponsorem całej Wisły Kraków SA, pod szyldem której działa przede wszystkim sekcja piłkarska Białej Gwiazdy.

ZOBACZ WIDEO: Sebastian Szymański wygranym zgrupowania. "Rozwiązał największy problem"

- Niedługo firma All in! Games będzie notowana na giełdzie papierów wartościowych w Warszawie, więc warunki kontraktu zostały upublicznione w momencie podpisania umowy, czyli piętnaście minut temu. To kontrakt na trzy lata o wartości 1,8 mln zł netto. 20 procent tej kwoty trafi do sekcji piłkarskiej, a reszta zostanie przeznaczona na sekcję esportową - zdradza Obidziński.

120 tys. zł, które ma trafić do sekcji piłkarskiej z tytułu umowy, stanowi mniej niż procent rocznego budżetu klubu. To kropla w morzu potrzeb zadłużonej na blisko 30 mln zł spółki, ale z drugiej strony Wisła jest w takiej sytuacji, że liczy się dla niej każdy nowy grosz.

Sen o potędze

All in! Games to krakowska firma, której wartość w październiku została oceniona na 331 mln zł. Jest wydawcą między innymi takich tytułów jak Ghostrunner (One More Level), Tools Up! (The Knights of Unity) czy Paradise Lost (PolyAmorous). Od lat była partnerem biznesowym Wisły, a teraz ich współpraca weszła na wyższy poziom.

- Rynek gier komputerowych rozwija się dynamicznie, a segment esportowy stanowi istotną część branży gamingowej i chcieliśmy z tego skorzystać. Rynek esportowy przyciąga przed ekrany miliony widzów. To jest fenomen, którego chcemy być częścią. Ta umowa pozwoli stworzyć naszym zawodnikom dogodny obszar do rozwoju i sięgania po kolejne sukcesy - mówi prezes All in! Games Maciej Łaś.

Sekcja esportu jest kolejną po blind footballu sekcją, którą w ostatnim czasie utworzyła Wisła Kraków SA. Więcej o drużynie blind football z Reymonta 22 przeczytasz TUTAJ.

- Jesteśmy pewni, że współpraca ta przyniesie wszystkim stronom korzyści. To krok w kierunku budowy potężnej, wielosekcyjnej i podążającej za najnowszymi trendami Wisły - mówi Obidziński i dodaje: - Wszyscy nasi zawodnicy mają na początku PESEL-u "dziewiątki". Cieszymy się, że białą gwiazdę na piersi nosić będą młodzi zawodnicy, współtworząc tym samym potęgę Wisły w obu światach: wirtualnym i realnym.

Dwa zespoły, szybki debiut

Drużyny Wisły All in! Games Kraków będą rywalizowały w CS:GO i FIFA 20. Pierwsza drużyna występowała do tej pory pod nazwą "adwokacik". W ostatnim rankingu Counter-Strike Global Offensive zajęła 47. miejsce i była czwartą polską siłą w zestawieniu.

Białą Gwiazdę w CS:GO będą reprezentowali kapitan Grzegorz "SZPERO" Dziamałek, Kacper "kaper" Słoma, Piotr "morelz" Taterka, Wiktor "mynio" Kruk i Grzegorz "jedqr" Jędras.

- Jestem niezmiernie szczęśliwy, że zasilamy szeregi Wisły All in! Games Kraków i będziemy reprezentować jej barwy podczas zmagań na krajowej i międzynarodowej scenie. Białej Gwieździe kibicowałem już od najmłodszych lat, dlatego występowanie w jej trykocie jest dla mnie spełnieniem marzeń. Razem z moimi kolegami z drużyny zrobimy wszystko, by zaznaczyć obecność naszego Klubu w Europie oraz na świecie - mówi "SZPERO".

Do sekcji FIFA należą Bartosz "bejott" Jakubowski i Jakub "cyanide" Mikołajewski. Obaj w ostatnim sezonie występowali w rozgrywkach Ekstraklasa Games i znaleźli się również w Narodowej Drużynie Esportu powołanej przez prezydenta Andrzej Duda.

- Cieszę się, że Wisła obdarowała mnie zaufaniem i w nadchodzącym sezonie będę mógł występować pod jej banderą. Razem z moim kompanem z dywizji, cyanide'em, dołożymy wszelkich starań, by w nadchodzących wielkimi krokami zmaganiach osiągać najwyższe cele - mówi "bejott" Jakubowski.

Wyzwanie dla Leśnodorskiego

W jaki sposób Wisła wytypowała zawodników, których zwerbowała do swojej nowej sekcji? - Wiele środowisk, z którymi jesteśmy związani, otwierało ostatnio sekcje esportowe i mieliśmy dużą wiedzę o tym rynku. Wiedzieliśmy, którzy zawodnicy są rokujący i którym warto dać profesjonalne kontrakty - tłumaczy Obidziński.

Drużyna CS:GO Wisły All in! Games Kraków zadebiutuje już w najbliższy weekend. Podczas Targów Poznań Game Arena (18-20.10) w Poznaniu weźmie udział w organizowanych przez Polską Ligę Esportową rozgrywkach WarmUP.

- Mam nadzieję, że w Poznaniu konkurencja związana z Bogusławem Leśnodorskim (AGO Esports - przyp. red.) zostanie sprawdzona - uśmiecha się Obidziński, którego na początku roku do ratowania Wisły przed upadkiem nakłonił właśnie Bogusław Leśnodorski.

Czy podoba ci się pomysł utworzenia przez Wisłę Kraków sekcji esportowej?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Komentarze (2):

Komentarze (2)

×
PRZEJDŹ NA WP.PL