Najnowsze Wyniki/Kalendarz
Jeff Astle Zmarł w 2002 rokuGetty Images / A. Jones/Express / Na zdjęciu: Jeff Astle. Zmarł w 2002 roku

Piłkarze są bardziej narażeni na choroby mózgu niż reszta populacji. Szokujące wyniki badań w Szkocji

Piotr Bobakowski
Piotr Bobakowski
Naukowcy z Glasgow University badali czy uderzenia piłki głową przez zawodników mogą mieć wpływ na urazy i choroby związane z mózgiem. Okazuje się, że ryzyko śmierci u byłych piłkarzy jest większe aż o trzy i pół raza niż u innych!

"Według najnowszych badań byli zawodowi piłkarze są trzy i pół raza bardziej narażeni na śmierć z powodu chorób i zaburzeń w funkcjonowaniu mózgu niż inne osoby w tym samym przedziale wiekowym. Częste uderzenia piłki głową potęgują ryzyko późniejszych urazów mózgu" - podała telewizja BBC.

The Football Asssociation (FA) i Stowarzyszenie Zawodowych Piłkarzy w Wielkiej Brytanii zleciło badania w tym kierunku po śmierci byłego napastnika West Bromwich Albion, Jeffa Astle'a, który zmarł w 2002 r. z powodu choroby mózgu. Uczestnik MŚ 1970 występował na pozycji napastnika i słynął z dobrej gry głową.

Eksperci z Glasgow University porównali liczbę zgonów 7676 byłych piłkarzy z 23 tys. przypadków śmierci w populacji ogólnej. W pierwszej z badanych grup znaleźli się wyłącznie mężczyźni, którzy grali profesjonalnie w piłkę nożną w Szkocji w latach 1900-76.

ZOBACZ: Piłkarz Ajaksu ma trwałe uszkodzenia mózgu. Diagnoza wstrząsnęła holenderskim klubem >>

Naukowcy doszli do przerażających wniosków. - Ryzyko choroby Alzheimera u byłych zawodowych piłkarzy było blisko pięć razy wyższe niż u reszty badanych. Cztery razy wzrosło ryzyko chorób neuronów ruchowych i dwukrotnie choroby Parkinsona - powiedział BBC Dr Willie Stewart.

Jednocześnie badacze zauważyli, że piłkarze rzadziej umierali z powodu innych powszechnych chorób, jak choroby serca i niektóre nowotwory, w tym raka płuc.
We wnioskach naukowcy zaapelowali do władz futbolu, by zjednoczyć siły w poszukiwaniu rozwiązania problemu i zmniejszenia ryzyka śmierci piłkarzy z powodu chorób mózgu.

ZOBACZ: Ricky van Wolfswinkel musi przerwać karierę. U napastnika FC Basel wykryto tętniaka mózgu >>

ZOBACZ WIDEO: Serie A. Lazio - Atalanta: genialny mecz w Rzymie! Nokaut i wielki powrót [ZDJĘCIA ELEVEN SPORTS]

Komentarze (1):

Komentarze (1)

×
PRZEJDŹ NA WP.PL