Najnowsze Wyniki/Kalendarz
Jerzy DudekGetty Images / Stephen Lovekin / Na zdjęciu: Jerzy Dudek

Koronawirus a Euro 2020. Jerzy Dudek: Turniej należy rozegrać za rok

Karol Wasiek
Karol Wasiek
- Jedną decyzję już teraz bym podjął. Na miejscu UEFA jak najszybciej przełożyłbym mistrzostwa Europy na 2021 rok - mówi Jerzy Dudek, który uważa, że drogą do pokonania koronawirusa jest duża dyscyplina. - Nie ma na razie innego pomysłu - przyznaje.

Przez pandemię koronawirusa zawieszono praktycznie wszystkie sportowe wydarzenia w Europie. Nie grają czołowe ligi piłkarskie, w przyszłym tygodniu nie odbędą się mecze Ligi Mistrzów i Ligi Europy, a wkrótce UEFA powinna oficjalnie potwierdzić odwołanie towarzyskich spotkań reprezentacji.

Co z turniejem Euro 2020, który planowo miał zostać rozegrany w dniach 12 czerwca - 12 lipca tego roku?

Jerzy Dudek w felietonie dla "Przeglądu Sportowego" przedstawia bardzo konkretne rozwiązanie. Były bramkarz kadry uważa, że turniej należy rozegrać w 2021 roku.

ZOBACZ WIDEO: Koronawirus. Ministerstwo Zdrowia opublikowało specjalny film


"Jedną decyzję już teraz bym podjął. Na miejscu UEFA jak najszybciej przełożyłbym mistrzostwa Europy na 2021 rok. Nawet gdyby futbol wrócił w kwietniu czy maju, co jest zdecydowanie najbardziej optymistycznym scenariuszem, nie mielibyśmy dostatecznie czasu, by dokończyć obecny sezon, przeprowadzić EURO i jeszcze odpocząć przed kolejnymi rozgrywkami" - twierdzi Dudek.

Więcej informacji na temat mistrzostw Europy powinno pojawić się we wtorek, kiedy przedstawiciele UEFA przeprowadzą telekonferencję z udziałem wszystkich 55 członków federacji.

Co w takim razie z ligami, mistrzami danych krajów i drużynami na miejscach spadkowych? - Planowanie tak naprawdę nie ma sensu aż do momentu, w którym rozwój choroby zostanie opanowany, a szczepionka opracowana. Można rozmawiać o potencjalnych scenariuszach, jak np. o przyznawaniu tytułów mistrzowskich czy ustalaniu spadkowiczów przy zielonym stoliku, ale z większością konkretnych decyzji należy się moim zdaniem wstrzymać" - uważa były bramkarz polskiej kadry.

"Droga do pokonania choroby to dyscyplina i liczę na to, że nam, jako narodowi, uda się ją zachować. Rząd wystosował serię relatywnie prostych do spełnienia zaleceń i trzeba się do nich stosować" - podkreśla Dudek.

Czytaj także:
Koronawirus. Szybki powrót Serie A niemożliwy. "Istnieje nadzieja, że wznowimy rozgrywki pod koniec maja"
Koronawirus. Przybywa nekrologów. Bergamo to "miasto duchów"

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Czy Euro 2020 należy rozegrać w następnym roku?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Komentarze (0):

Komentarze (0)

×
PRZEJDŹ NA WP.PL