Najnowsze Wyniki/Kalendarz
piłkarz Legii Warszawa Michał Karbownik (w środku) oraz Sebastian Milewski (z lewej) i Thomas Hateley (z prawej) z Piasta Gliwice PAP / Piotr Nowak / Na zdjęciu: piłkarz Legii Warszawa Michał Karbownik (w środku) oraz Sebastian Milewski (z lewej) i Thomas Hateley (z prawej) z Piasta Gliwice

Michał Pol: Niech ekstraklasa wróci, ale nie "na drzwiach stodoły"

Michał Pol
Michał Pol
Mam już dosyć opisywania, jak pandemia sparaliżowała świat sportu. Chcę pisać o tym, jak futbol wraca do normalności. Branża sportowa, tak jak każda w zamrożonej gospodarce, im później zacznie się odmrażać, tym większe poniesie szkody.

Z ogromną radością przyjąłem więc konkretne plany wznowienia rozgrywek ekstraklasy, które pod koniec tygodnia ujawniali członkowie sztabu kryzysowego. Niesie on ze sobą jeszcze sporo wątpliwości i wymaga dopracowania wielu kwestii. Najważniejsze jednak, że prace trwają, ktoś coś robi, komuś zależy, ktoś śledzi rozwiązania w innych ligach i stara się przełożyć je na polski grunt. Najgorsza byłaby stagnacja i rezygnacja.

Oczywiście nie można popadać w hurraoptymizm. Można mówić sobie, że oto wraca granie, więc ruszajmy, jakoś to będzie, problemy rozwiążemy gdy się pojawią. I przeć kurczowo do pierwszego wyznaczonego terminu (27 kwietnia - wznowienie treningów w klubach, na początek indywidualnych, stopniowo zwiększając grupę; 10 maja - powrót treningów całej drużyny, z normalnym kontaktem fizycznym; 29 maja lub 6 czerwca - wznowienie rozgrywek), by skończyć "choćby na drzwiach od stodoły".

Podobają mi się rozwiązania kwestii bezpieczeństwa, które w rozmowie z WP SportoweFakty ujawnił prof. Krzysztof Pawlaczyk, szef sztabu medycznego Lecha Poznań. Są to m.in.:
- lista 50 osób z każdego klubu (zawodnicy plus sztaby), zaangażowanych w dokończenie rozgrywek i regularne badanie ich,
- izolacja we wstępnej fazie treningów indywidualnych, na które zawodnik przyjeżdża już przebrany, a po zajęciach wraca bezpośrednio do domu,
- treningi w większych grupach po kolejnych testach. Dodajmy, kosztownych testach komercyjnych, za które zapłaci PZPN w ramach swego wsparcia,
- 14-dniowa kwarantanna cudzoziemców, którzy wrócą do klubu,
- organizacja samych spotkań przy pustych trybunach i minimalnej licznie osób na stadionie, bez stewardów czy nawet chłopców do podawania piłek (np. Bundesliga dopuszcza czterech).

ZOBACZ WIDEO: Koronawirus. Trudna sytuacja finansowa polskich klubów. Wznowienie rozgrywek rozwiąże sporo problemów

Na pewno potrzeba dopracowania jeszcze wielu konkretów. Przede wszystkim brakuje odpowiedzi na kluczowe pytanie: jak reagować, gdy zarażenie wirusem zostanie zdiagnozowane u któregoś piłkarza, grupy zawodników lub sztabu trenerskiego?

Czy to wstrzymuje cały projekt powrotu rozgrywek? Ciężko traktować zarażenie jak zwykłą kontuzję, która eliminuje zawodnika. Co z całą resztą? Jak liczna będzie musiała być kadra, by mogła być dopuszczona do gry? W Bundeslidze przewidują, że 13 zawodników z pola oraz dwóch bramkarzy. W Premier League kadry będzie wolno wzmocnić pięcioma niezgłoszonymi do rozgrywek zawodnikami z akademii.

Obecna koncepcja, w przeciwieństwie do tej, z jaką wyszedł właściciel Rakowa Częstochowa Michał Świerczewski, nie zakłada skoszarowania zawodników i sztabów w zamkniętych ośrodkach niczym podczas wielkiego turnieju. Po przeprowadzeniu testów każda z wytypowanych przez klub 50 osób będzie zobligowana do unikania wszelkich ryzykownych kontaktów z innymi ludźmi. Ale będzie się to opierać wyłącznie na zaufaniu. Nikt przecież nie będzie kontrolował, co zawodnik robi w czasie wolnym. Wiadomo, że w takich wypadkach czynnik ludzki jest tym, któremu zawieść najłatwiej.

Pytanie też, co z rodzinami zawodników? Żeby ograniczyć zagrożenie do minimum, powinny zostać objęte kwarantanną na jedenaście kolejek. Takie rozwiązanie planowane jest w La Liga, ale ciężko uwierzyć w jego powodzenie. Co z pracującymi żonami członków sztabu czy sędziów i ich dziećmi, gdy już zostaną przywrócone zajęcia w szkołach?

Przede wszystkim jednak te, nawet najbardziej trafne pomysły, muszą być skonsultowane i zaakceptowane przez kluby. A pierwsze reakcje przedstawicieli drużyn ekstraklasy na wywiady członków grupy roboczej sugerowały, że wcale tak nie jest. Ostatnia rzecz, jakiej środowisko piłkarskie potrzebuje w chwili zmagania z pandemią, to utrata wspólnego frontu, utonięcie w sporach i walkach o detale.

Powodów do sporów na horyzoncie widnieje mnóstwo. Pierwszy z brzegu to choćby kontrowersyjny pomysł współwłaściciela Wisły Kraków Jarosława Królewskiego, by ostatnia transza z tytułu praw telewizyjnych została podzielona ze względu na oglądalność każdego zespołu.

Michał Pol

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Czekasz już na powrót PKO Ekstraklasy?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Komentarze (7):

Wszystkie komentarze (7)

Komentarze (7)

×
PRZEJDŹ NA WP.PL