Najnowsze Wyniki/Kalendarz
piłkarze Ajaxu Amsterdam Getty Images / ANP Sport / Na zdjęciu: piłkarze Ajaxu Amsterdam

Koronawirus. Niespodziewana decyzja rządu w Holandii. Bez sportu aż do września!

Marek Bobakowski
Marek Bobakowski
Rząd Holandii postanowił nie czekać na rozwój wypadków. Już teraz zakazał aż do 1 września organizacji jakichkolwiek profesjonalnych zawodów sportowych. I to niezależnie, czy z widownią, czy bez.

- Piłkarska liga holenderska nie zakończy sezonu 2019/20, nie wiadomo, kto zagra w przyszłorocznych europejskich pucharach, nie odbędzie się też Grand Prix Formuły 1 w tym kraju, nie będzie możliwości w sierpniu rozegrać kolarskiego wyścigu Amstel Gold Race - pisze jeden z największych dzienników w tym kraju, "Algemeen Dagblad".

To efekt decyzji holenderskiego rządu. Postanowiono o odwołaniu aż do 1.09.2020 profesjonalnej rywalizacji sportowej. Zarówno tej z kibicami, jak i bez. To pierwsza tak dalekosiężna decyzja w Europie. 

Władze holenderskiej piłki - podobnie jak w Niemczech, Hiszpanii czy Polsce (TUTAJ więcej szczegółów o powrocie PKO Ekstraklasy >>) - przygotowywały plan powrotu na boiska. Z zachowaniem wszelkich norm bezpieczeństwa: bez kibiców, z testami wśród piłkarzy, z odkażaniem boisk, budynków klubowych, itd. Działacze mieli nadzieję, że będzie można dokończyć przerwany sezon 2019/20.

ZOBACZ WIDEO: Koronawirus. Trudna sytuacja finansowa polskich klubów. Wznowienie rozgrywek rozwiąże sporo problemów

Nic z tego. Holenderscy politycy zdecydowali inaczej. - Wiem, że wielu to trudno zaakceptować, ale nie możemy inaczej - powiedział na specjalnie zorganizowanej konferencji prasowej premier (piastuje tę funkcję od 2010 roku) Holandii, Mark Rutte. - Nie możemy dopuścić do meczów bez publiczności, bo musielibyśmy zaangażować w to zbyt wielu policjantów. A policjanci mają teraz inne sprawy na głowie.

Liga holenderska rozegrała niepełne 26 kolejek (z 38). Sytuacja jest o tyle zagmatwana, że na czele są dwa zespoły o jednakowej liczbie punktów: Ajax Amsterdam i AZ Alkmaar. Nie jest również rozstrzygnięta kwestia spadku. W strefie spadkowej jest dość ciasno. Kto zostanie mistrzem? Kto zagra w europejskich pucharach? Władze miejscowej piłki mają ciężki orzech do zgryzienia.

Ciekawe też, jak zareaguje UEFA. Co prawda wedle najnowszych przecieków (TUTAJ szczegóły >>) władze europejskiej piłki nie będą naciskały na zakończenie sezonu w każdym kraju, ale już oczekują wytypowania zespołów, które wezmą udział w przyszłorocznych rozgrywkach Ligi Mistrzów i Ligi Europy.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Jak oceniasz decyzję holenderskie rządu?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Komentarze (24):

 • zbych22 Zgłoś
  Holandia od 1 stycznia 2020 r,. przestała istnieć o czym Bobakowski nie wie i wiedzieć nie chce.
  • Piter 12 Zgłoś
   Rozgrywki nie skończone to Baj żegnaj puchary.
   • Kesus Kesus Zgłoś
    Ten wirus to ustawka WHO i ONZ, a to prywatne firmy Rothschildów i Rockefellerów. Razem z Billem Gatesem chcą wyludnić planetę i za pomocą systemu ID2020 oraz 5G chcą przejąć nad
    Czytaj całość
    ziemią całkowita kontrolę, a kto się nie podporządkuję pożałuje. A tak nawiasem każdy wirus grypy mutuje od setek lat, a zawartość koronawirusów na świecie w stosunku do innych waha się od 10 do 15 %
    Wszystkie komentarze (24)

    Komentarze (24)

    ×
     Wszystkie komentarze (24)
     PRZEJDŹ NA WP.PL