Najnowsze Wyniki/Kalendarz
Zbigniew Boniek, prezes PZPN WP SportoweFakty / Sandra Rejzner / Na zdjęciu: Zbigniew Boniek, prezes PZPN

PKO Ekstraklasa. PZPN pomoże klubom. Federacja przekaże milion złotych na badania piłkarzy

Łukasz Witczyk
Łukasz Witczyk
Polski Związek Piłki Nożnej ma zapłacić za wykonanie badań na obecność koronawirusa u piłkarzy grających w klubach PKO Ekstraklasy, Fortuna I ligi i II ligi. Federacja ma przekazać na ten cel nawet milion złotych.

Władze PZPN tworzą tarczę kryzysową dla polskich klubów. Na ten cel przeznaczone ma zostać aż 116 milionów złotych, a dodatkowe 60 mln wydatkowane będzie na walkę z kryzysem wywołanym przez pandemię COVID-19. Zbigniew Boniek zadeklarował, że PZPN zapłaci też za testy sprawdzające, czy piłkarze są zakażeni koronawirusem.

- Temat badań to żaden problem. Tarcza dla polskiej piłki stworzona przez PZPN wynosi 116 mln złotych, w tym dodatkowe ponad 60 mln na walkę ze skutkami kryzysu wywołanego przez koronawirusa. Jeżeli wszystkie badania w ekstraklasie, I i II lidze będą kosztować ponad milion złotych, to my ten milion zapłacimy. Kwestia płatności za testy jest naprawdę ostatnim zmartwieniem w tej sytuacji, którą mamy - powiedział Boniek "Przeglądowi Sportowemu".

PZPN rozważa możliwość zakupu dwóch rodzajów testów. Pierwszy z nich, przesiewowy, ma kosztować około 95 złotych za sztukę. Droższy jest test genetyczny, którego cena to 400 złotych za jedną sztukę. Federacja ogłosiła przetarg i czeka na jego rozstrzygnięcie.

Zgodnie z planem przygotowanym przez PZPN, badaniom mają być poddane wszystkie osoby wskazane przez kluby PKO Ekstraklasy, Fortuna I ligi i II ligi na specjalnych listach liczących po 50 osób. - Pewne jest, że w ekstraklasie pierwsze testy na obecność koronawirusa odbędą się 3 maja, a w I i II lidze kilka dni później. Kolejne testy zostaną przeprowadzone dzień przed pierwszym meczem - dodał lekarz reprezentacji Polski i przewodniczący komisji medycznej PZPN, Jacek Jaroszewski.

Czytaj także:
Koronawirus. Bartosz Bereszyński: Ciężko było przetrwać to psychicznie
PKO Ekstraklasa. Zbigniew Boniek: Jeśli nie ruszymy, równie dobrze możemy zamknąć kluby na 2-3 lata

ZOBACZ WIDEO: Koronawirus. Jan Tomaszewski o powrocie PKO Ekstraklasy. "Musimy grać bez publiczności. Kluby nie padną"



Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Komentarze (0):

Komentarze (0)

×
PRZEJDŹ NA WP.PL