Najnowsze Wyniki/Kalendarz
piłkarze Radomiaka RadomNewspix / Tomasz Browarczyk / Na zdjęciu: piłkarze Radomiaka Radom

Marek Wawrzynowski: Była zabawa za samorządowe pieniądze, teraz jest płacz (felieton)

Marek Wawrzynowski
Marek Wawrzynowski
Koronawirus nie oznacza tragedii polskich klubów. Wbrew pozorom jest odwrotnie. To szansa dla naszego futbolu, by zawrócić z drogi prowadzącej donikąd.

Kilka tygodni temu sygnalizowaliśmy, że polską piłkę czeka gruntowna przebudowa. I to się sprawdziło. Pandemia koronawirusa już teraz spowodowała drastyczne obcinanie środków z samorządów na finansowanie klubów piłkarskich. Prezesi załamują ręce: "Och, co to teraz się wydarzy, jesteśmy zgubieni". Tymczasem ich problem to wielka szansa dla naszego futbolu, przez ich głośny płacz przedziera się piękna melodia dla ucha zwykłego kibica. Wbrew pozorom.

Tak naprawdę pandemia uwypukliła chorobę współistniejącą polskiej piłki. Finansowanie piłki profesjonalnej i półprofesjonalnej z pieniędzy samorządów to choroba, która doprowadziła nas do stanu, w jakim obecnie jesteśmy: bylejakość, słabość piłkarzy krajowych, przepłacani podrzędni obcokrajowcy, kolosalne prowizje dla agentów piłkarskich i wciąż fatalna gra. W którymś momencie skręciliśmy w złą stronę i nie wiemy jak z niej zawrócić. A droga jest coraz bardziej kręta, asfalt znika, zamienia się w drogę szutrową, pełną nierówności. I nagle natrafiamy na znak "Stop". To koronawirus go postawił. Zakaz wjazdu. Musimy wszystko przedefiniować.

Wiele mówi o tym wywiad z prezydentem miasta Radomia w "Przeglądzie Sportowym". Pan Witkowski mówi: "Dla właścicieli pierwszoligowych klubów sytuacja z koronawirusem powinna być sygnałem, że warto stosować zdrowe zasady przy podpisywaniu kontraktów. To dla nich szansa, by stawki stały się wreszcie normalne. 15 tysięcy złotych miesięczne netto dla piłkarza pierwszoligowego klubu uważam za skandal".

ZOBACZ WIDEO: Powrót PKO Ekstraklasy namiastką normalności. "Piłka nożna ma duży oddźwięk w społeczeństwie"

Ciekawe, że przez wiele miesięcy nie zauważał tego skandalu, gdy miasto finansowało kaprysy właścicieli Radomiaka, chcących budować lokalną potęgę za pieniądze podatników.

Obecnie na trzech najwyższych poziomach rozgrywkowych ponad 30 z 52 klubów nie potrafi funkcjonować bez pieniędzy z samorządów.

Kluby w Polsce przez lata pasły się za pieniądze podatników, zapominając o swojej podstawowej roli. W ostatnim meczu ligowym Radomiaka, w pierwszej jedenastce, trudno doszukać się zawodników miejscowych. Jest spory zaciąg z Warszawy, wielu wychowanków Legii. Ale gdzie wychowankowie Radomiaka? Gdzie zawodnicy z regionu? Gdzie utalentowani nastolatkowie? Lokalne i regionalne kluby chciały być ostatnim ogniwem łańcucha pokarmowego w sporcie, a tak się działać nie da.

Nie jest sztuką wziąć od miasta forsę i podpisać umowy z przyjezdnymi. Ale to nie ma nic wspólnego z budowaniem poważnej piłki w regionie. Nie chodzi tu o Radomiaka, tak działa wiele polskich klubów na poziomie centralnym. Może nawet większość.

Szefowie klubów bawili się od lat w "menedżera piłkarskiego", kultową grę komputerową, która polega na kupowaniu i sprzedawaniu piłkarzy. Brakowało i brakuje im pomysłu, wizji. To tworzenie chwilowej ułudy. Mamy awans, gramy na szczeblu centralnym, zobaczcie jacy jesteśmy wielcy. Przy tym wszystkim zapomniano o fundamentach. To jak mieszkanie na 40 metrach kwadratowych i szpanowanie najnowszą furą z leasingu.

Rolą klubu regionalnego jest prowadzenie szkolenia, wprowadzanie najlepszych lokalnych zawodników do dużej piłki, współpraca z innymi klubami w mieście i regionie, wyławianie talentów, wprowadzanie do gry, sprzedaż najlepszych.

Tu wszystko się zaczyna, na szczeblu lokalnym. To właśnie w małych i średnich ośrodkach rodzą się talenty. Wielkie kluby rzadko produkują wielkich graczy. One ściągają zawodników już gotowych. Dlatego w momencie, gdy mały klub chce się bawić w wielki, kupować zamiast produkować i sprzedawać, tworzy się poważny problem. Zostaje zaburzona struktura, podstawa piramidy.

Zawsze mówię: "Nie stać cię, to gdzie się pchasz, wykonuj dobrze swoją pracę". Kluby dziś muszą podejść zupełnie inaczej do zagadnienia. Postawić na szkolenie, na produkcję własnych piłkarzy. Nie możemy być jedynie konsumentem, musimy być producentem.

Przede wszystkim liczę na to, że zmądrzeją samorządy. Gdy już wrócą do finansowania piłki, postawią pewne warunki: "Tak, my ci płacimy, ale musisz inaczej budować klub". To będzie trudne, bo zbudowanie podstaw to często kwestia wielu lat. Akademia młodzieżowa, cały system szkolenia w regionie, edukacja. A przecież można dać 220 tysięcy miesięcznie, po co się męczyć?

Marek Wawrzynowski

ZOBACZ Działacze piłkarscy zabili marzenia zawodników

ZOBACZ inne teksty autora

Czy samorządy powinny finansować kluby piłkarskie?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Komentarze (4):

 • Ralph Kopcewicz Zgłoś
  Wawrzynowski to nie jest dla mnie autorytet ale tutaj pelna zgoda ! Jesli mowimy o pilce /klubach profesjonalnych,prosta sprawa jak w kazdej prywatnej firmie,jest wlasciciel,jest
  Czytaj całość
  kasa,sponsorzy,pieniadze z TV,zarzadza i wszystko,nie ma kasy,przedsiebiorstwo jest zle zarzadzane,zwijamy interes. Z jakiej paki,jakim prawem podatnik ma placic,utrzymywac w jakims procencie klub pilkarski ?....chca grac amatorsko,niech graja na wlasny rachunek. Czy Panu Kowalskiemu ktory ma prywatny sklep,i interes slabo idzie....miasto,gmina,wies...pomaga finansowo ? Polska paranoja...pilka klubowa,na wszystkich szczeblach.Wyniki widac,nigdzie Polski nie ma.....
  • Liton Zgłoś
   A czy redaktor zastanowił się za co tak właściwie samorządy płacą klubom? Czy to są tylko zachcianki klubów? Dlaczego nie poruszono tematu ekwiwalentu reklamowego, jaki kluby
   Czytaj całość
   wypracowują dla samorządów, a szczególnie dla miast, w których mają siedziby? Kwoty przeznaczane przez samorządy nie biorą się znikąd tylko są pochodną wartości marketingowej jaką wypracowują kluby. Miasto niejako kupuje sobie reklamę i jest wymieniane w nazwie klubu. Oczywiście w polskich realiach przenoszenie klubów do innego miasta raczej nie wchodzi w grę, ale w USA, gdzie finansowanie klubów wygląda inaczej takie przenosiny mają miejsce. Pisząc taki artykuł kluczem powinna być rzetelność, a tutaj przedstawiono wszystko stronniczo. Piłkarze za dużo zarabiają i trzeba szkolić młodzież. Kto zbuduje klub na poziomie I, czy II ligi grając swoimi zawodnikami? To się nie zdarza w profesjonalnym sporcie. Można grać swoimi na niższym szczeblu rozgrywkowym, ale wtedy promocja dla miasta mniejsza i ekwiwalent reklamowy jest mniejszy/ Patrząc na poziom sportowy na tle Europy Ci zawodnicy nie powinni zarabiać połowy tego co zarabiają, ale jednak ktoś chce to oglądać, ktoś kupuje bilety, dekodery, czy wreszcie sponsorom opłaca się reklamować. Sponsoring to nie filantropia tylko biznes, chyba że ktoś jest darczyńcą, ale wtedy nie jest sponsorem. Wysokość zarobków piłkarzy ściśle koreluje z tym ile wszyscy są w stanie zapłacić za oglądanie i reklamę podczas meczów.
   • Coventry Bees Zgłoś
    Nie lubię Wawrzyna za wrzucanie swoich poglądów politycznych (tak jak ostafiński) do felietonów. Natomiast ten artykuł to strzał w punkt. Dużo prawdy. Być może będzie musiało
    Czytaj całość
    dojść do kilku bankructw aby zmienić optykę wielu ludzi w zarządzaniu klubem
    Wszystkie komentarze (4)

    Komentarze (4)

    ×
    PRZEJDŹ NA WP.PL