Najnowsze Wyniki/Kalendarz
kibice Motoru Lublin WP SportoweFakty / Filip Trubalski / Na zdjęciu: kibice Motoru Lublin

"To skandal, czy tylko nam się wydaje?". Nie milkną echa kontrowersyjnego awansu Motoru Lublin

Bartłomiej Bukowski
Bartłomiej Bukowski
Za sprawą decyzji Lubelskiego Związku Piłki Nożnej awans z IV grupy III ligi uzyskał Motor Lublin, który zajmował pozycję... wicelidera. Z takim obrotem spraw nie może pogodzić się lider - Hutnik Kraków.

"Z zażenowaniem śledzimy postępowanie LZPN-u, najpierw napisał regulamin do którego się nie stosuje, a teraz podjął uchwałę całkowicie z nim sprzeczną. To jest skandal czy tylko nam się tak wydaje?" - spytał Hutnik Kraków na swoich profilach w mediach społecznościowych. 

Cała afera spowodowana jest tym, że zgodnie z regulaminem, to Hutnik zajmował pierwsze miejsce w tabeli III ligi. Obie drużyny do momentu zakończenia sezonu uzyskały tyle samo punktów, jednak to krakowski klub triumfował w bezpośrednim starciu (1:0). 

Zgodnie z zasadami natomiast, przy równej ilości zdobytych "oczek", to właśnie mecze bezpośrednie decydują o kolejności w tabeli. LZPN stwierdził natomiast, że z racji rozegrania tylko jednego spotkania między zainteresowanymi drużynami decydujący będzie bilans bramkowy, a ten korzystniejszy ma Motor. Odrzucono natomiast pomysł rozegrania meczu barażowego. 

Wydaje się, że cała sprawa jeszcze długo nie wygaśnie. Ryszard Niemiec, prezes Małopolskiego Związku Piłki Nożnej, już zapowiedział podjęcie odpowiednich kroków prawnych. "W tej chwili dotarła do mnie ta bezprawnie orzeczona decyzja Lubelskiego ZPN o wyrolowaniu Hutnika i próba wystawienia statusu II-ligowca! Haniebna praktyka na rympał nawiązuje do najgorszych wzorów korupcyjnej doby. Spotka się z należnym odporem prawnym" - napisał na Twitterze. 

Czytaj także:
Bundesliga. Skandal na spotkaniu wideo z udziałem Łukasza Piszczka. Kibice Schalke obrażali piłkarzy BVB
Bundesliga. 1. FC Union Berlin - Bayern Monachium. Robert Lewandowski - powrót króla

ZOBACZ WIDEO: Bundesliga. Nieodpowiedzialne zachowanie piłkarza Herthy Berlin. "Każdy łapał się za głowę"

Komentarze (13):

 • wojak5036 Zgłoś
  Uważam że LZPN postąpił słusznie i podjął odpowiednią decyzję. Nie odbyły się 2 mecze pomiędzy Hutnikiem a Motorem więc przy równej ilości pkt powinny decydować bramki i tak
  Czytaj całość
  się stało. Analogia do Ekstraklasy i miejsc 3-5. Lech , Cracovia i Śląsk maja taką samą ilość pkt i na dzień dzisiejszy tak wygląda tabela ale...Gdyby Ekstraklasa nie wystartowała i nie odbyłyby się mecze PP to według regulaminu tabela wyglądała by następująco 1.Legia 2.Piast 3.Cracovia 4.Śląsk 5.Lech. O takiej kolejności decydowałyby bezpośrednie mecze drużyn z miejsc 3-5 i zdobyte w nich pkt. 3- Cracovia 9pkt 4.-Śląsk 7pkt i 5 Lech 1pkt. Z powodu braku awansu do Europejskich Pucharów z Pucharu Polski pierwsze 4 zespoły wywalczyłyby awans do Eliminacji Europejskich Pucharów. W tym wypadku nie byłoby kontrowersji bo każdy z tych klubów grał ze sobą mecz i rewanż. W przypadku Hutnik-Motor nie zachodzi taka sytuacja więc decydują bramki. Tak jasno stanowi przepis który był znany przed rozpoczęciem rozgrywek III ligi.
  • Adrian Małyszejk Zgłoś
   spartakus szarowola
   • ArtS Zgłoś
    Należy szanować własne ustalenia, a jak ma się wątpliwości, to należy się zwrócić do Wydziału Gier PZPN. Zarząd LZPN 5.08.2019 r. przyjął regulamin rozgrywek III ligi na sezon
    Czytaj całość
    2019/20 w którym w § 21 czytamy: W rozgrywkach kolejność zespołów w tabeli ustala się według ilości zdobytych punktów. W przypadku uzyskania równej ilości punktów przez dwie lub więcej drużyn, o zajętym miejscu decydują:1) przy dwóch zespołach:a) ilość zdobytych punktów w spotkaniach między tymi drużynami,reszta do poczytania na stronie LZPN. Dla kumatych - LZPN zinterpretował regulamin pod swoje potrzeby, a to ma krótkie nogi. Można przyjąć, że w kontynuowanych rozgrywkach Motor by wygrał z Hutnikiem, ale by przegrał 2 mecze i nici z awansu. Moim zdaniem jedyna uczciwa możliwość to baraż , ale to są koszty badań przed meczem - około 400 zł x 50 osób na klub.
    Wszystkie komentarze (13)

    Komentarze (13)

    ×
     Wszystkie komentarze (13)
     PRZEJDŹ NA WP.PL