Najnowsze Wyniki/Kalendarz
Stadion Hutnika KrakówNewspix / JAKUB GRUCA / FOKUSMEDIA / NEWSPIX.PL / Stadion Hutnika Kraków

Szymon Mierzyński: PZPN chciał być jak król Salomon, teraz ustawi się kolejka pokrzywdzonych (KOMENTARZ)

Szymon Mierzyński
Szymon Mierzyński
Hutnik Kraków w II lidze. To efekt interwencji Polskiego Związku Piłki Nożnej, dzięki której zakończono ogromny konflikt. Futbolowa centrala naprawiła błąd Lubelskiego ZPN, ale naraziła się przy tym na roszczenia kilku innych klubów.

Związek wojewódzki, który prowadził rozgrywki III ligi gr. 4., podjął w sobotę kuriozalną decyzję o przyznaniu awansu Motorowi Lublin (więcej TUTAJ), a krakowianie, którzy w momencie przerwania rozgrywek zajmowali 1. miejsce w tabeli, zapowiadali nawet kroki prawne.

Teraz tematu już nie ma, bo PZPN uznał, że na szczeblu centralnym zagra zarówno Motor, jak i Hutnik. Problem w tym, że gr. 4. stała się jedyną, z której awansowały dwa zespoły. W pozostałych grupach już słychać głosy niezadowolenia. W gr. 1. z brakiem kwalifikacji nie pogodziła się Legia II Warszawa, która zajmuje dopiero 3. pozycję w tabeli (za Sokołem Aleksandrów Łódzki), ale chce walczyć o swoje, bo do rozegrania pozostał jej m.in. zaległy mecz z liderującym Sokołem Ostróda (obie drużyny nie spotkały się w obecnym sezonie ani razu i mają jedno rozegrane spotkanie mniej niż reszta rywali).

W gr. 2. miejsca w II lidze domaga się zaś Radunia Stężyca (co potwierdził jej prezes Kazimierz Mejer), która uplasowała się pięć punktów za najlepszym w momencie przerwania rywalizacji KKS 1925 Kalisz. Podobne roszczenia mógłby mieć też wicelider gr. 3., Polonia Bytom.

ZOBACZ WIDEO: Koronawirus. Czy mecze piłkarskie są bezpieczne? Specjalista nie ma wątpliwości. "Duńskie badania to potwierdzają"

W żadnej z tych grup sytuacja nie jest nawet zbliżona do tego, co obserwowaliśmy w Małopolsce i na Lubelszczyźnie, ale PZPN usłyszy niedługo kilka pytań, na które będzie mu bardzo trudno odpowiedzieć. Jeśli z gr. 4. awansowały dwie drużyny, to dlaczego nie z wszystkich? Skoro w nowym sezonie każda grupa III ligi będzie liczyć 22 zespoły (do obecnych 18 dojdzie po czterech beniaminków z IV ligi), dlaczego tak samo nie może być w II lidze?

PZPN chciał być jak król Salomon i ugasił potężny pożar, jednak teraz będzie musiał obsłużyć kolejkę chętnych do awansu. Stawka jest ogromna, bo wbrew temu co się powszechnie twierdzi, III liga wcale nie ma charakteru amatorskiego. Czołowe kluby inwestują w drużyny niemałe pieniądze. Wspomniana wyżej Radunia płaci pensje na poziomie 12-13 tys. zł netto miesięcznie, a najlepsi piłkarze dostają jeszcze ok. 30 tys. za podpis pod kontraktem.

Ktoś powie, że takie zarobki na czwartym poziomie rozgrywkowym to patologia. Być może, ale punkt widzenia właścicieli klubów bywa zupełnie inny. Dla nich budowanie drogich w utrzymaniu zespołów to sposób na realizację celu sportowego i wydostanie się na szczebel centralny.

Roszczenia III-ligowców z czołówki nie są więc nic nie znaczącą fanaberią. Dla kilku z nich brak awansu to utopione pieniądze. PZPN będzie musiał wziąć to pod uwagę, zwłaszcza że w konflikcie Hutnika z Motorem poszedł po linii najmniejszego oporu (choć awans krakowian to jak najbardziej słuszna decyzja) i znalazł miejsce w II lidze dla obu klubów. Nic więc dziwnego, że inni wiceliderzy mogą się czuć pokrzywdzeni.

Tegoroczne zamieszanie w III lidze pokazuje, że futbolowa centrala powinna jak najszybciej przejąć zarządzanie czwartym poziomem rozgrywkowym. Tam też gra się na poważnie i w przyszłości nie można dopuszczać do sytuacji, w których związek wojewódzki wpycha klasę wyżej drużynę ze swojego okręgu, bo interpretuje regulamin tak jak mu to wygodne.

Szymon Mierzyński
 

Zobacz inne teksty Szymona Mierzyńskiego

Czy z każdej grupy III ligi awans powinny uzyskać po dwie drużyny?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Komentarze (11):

 • Panie Redaktorze zainteresujcie się jeszcze awansami w CLJ tam to są dopiero jaja.Drużyny które zajęły pierwsze miejsca w swojej lidze są pozbawione awansu.A PZPN nie udziela żadnych
  Czytaj całość
  informacji na ten temat.Wiele drużyn zostało skrzywdzonych.pozdrawiam
  • Jarecki59 Zgłoś
   Szanowni redaktorzy. Ze zdumieniem czytam artykuł a w nim zwroty: „Futbolowa centrala naprawiła błąd Lubelskiego ZPN”, „Związek wojewódzki, który prowadził rozgrywki III ligi gr.
   Czytaj całość
   4., podjął w sobotę kuriozalną decyzję o przyznaniu awansu Motorowi Lublin”. Czy naprawdę na stać Państwa na obiektywizm? To może przytoczyć punkty regulaminu. § 21. W przypadku uzyskania równej ilości punktów przez dwie lub więcej drużyn, o zajętym miejscu decydują: 1) przy dwóch zespołach: a) ilość zdobytych punktów w spotkaniach między tymi drużynami, (wyraźnie występuje liczba mnoga, w tym przypadku rozegrano jedno spotkanie) b) przy równej ilości punktów korzystniejsza różnica między zdobytymi i utraconymi bramkami w spotkaniach tych drużyn, c) przy dalszej równości, według obowiązującej reguły UEFA, że bramki strzelone na wyjeździe liczone są podwójnie, korzystniejsza różnica między zdobytymi i utraconymi bramkami w spotkaniach tych drużyn, (ciągle jest mowa o spotkaniach!!!, jak mogą być stosowane reguły UEFA i liczone bramki strzelone na wyjeździe gdy był jeden mecz) d) przy dalszej równości, korzystniejsza różnica bramek we wszystkich spotkaniach z całego cyklu rozgrywek, § 24 3. Prawo interpretacji niniejszego regulaminu przysługuje Zarządowi Związku Piłki Nożnej prowadzącemu rozgrywki. Punkty a-c nie mogą być zastosowane gdy rozegrano jeden mecz. Nie przekonało? Załóżmy, że mecz skończył się wynikiem 1:1. Zgodnie z punktami a i b nie ma rozstrzygnięcia, natomiast stosując punkt c strzelona na wyjeździe bramka premiuje gości. Czyli remis 1:1 w jednym meczu premiuje gości. Czy to nie dowodzi, że stosowanie punktów a-c regulaminu § 21 regulaminu może mieć miejsce, tylko i wyłącznie gdy rozegrano dwa mecze. Hutnik powołuje się, że w tabeli 3 ligi był na pierwszym miejscu. Proszę mi wskazać w regulaminie zapis, że o kolejności zespołów decyduje umieszczona w internecie tabela. Opluwa się LOZPN i Motor Lublin, bez cienia racji. Może pora wreszcie spojrzeć obiektywnie.
   • ZKS Stal Rzeszów. Zgłoś
    Wałek jakich mało. Na siłę uocjneli Motor w 2 lidze. Zielony stolik jak nic. Motor przebijcie sobie pionek z Grudziądzem.
    Wszystkie komentarze (11)

    Komentarze (11)

    ×
     Wszystkie komentarze (11)
     PRZEJDŹ NA WP.PL