Najnowsze Wyniki/Kalendarz
Piłkarze reprezentacji Chin podczas zgrupowania są zobowiązani do zachowania wszelkich norm bezpieczeństwa (maseczki, dystans społeczny) Getty Images / VCG / Piłkarze reprezentacji Chin podczas zgrupowania są zobowiązani do zachowania wszelkich norm bezpieczeństwa (maseczki, dystans społeczny).

Chińczycy są bezwględni: łamiesz zakazy epidemiczne, masz problem. Nie to co u nas

Marek Bobakowski
Marek Bobakowski
Sześciu reprezentantów Chin postanowiło nieco się rozerwać. Umówili się na wyjście na imprezę. Problem w tym, że złamali godzinę policyjną, która jest wprowadzona z powodu koronawirusa. Kara? Półroczna dyskwalifikacja!

83 tysiące przypadków zakażenia koronawirusem, ponad 4,5 tysiąca zmarłych - to właśnie w Chinach rozpoczęła się epidemia, z którą walczy obecnie cały świat. O ile wierzyć oficjalnym statystykom, najludniejszy kraj świata całkiem sprawnie poradził sobie z tą chorobą. Prawie 20 krajów ma większą liczbę zakażeń niż liczące ponad 1,4 miliarda ludności Chiny.

Nie da się ukryć, że Chińczycy wprowadzili restrykcyjne obostrzenia związane z zagrożeniem epidemicznym. Nie tylko odcięli od świata zewnętrznego prowincję Wuhan (gdzie rozpoczęła się pandemia), ale również zdecydowali się na całą listę zakazów i nakazów dla swoich mieszkańców. Od maseczek począwszy, a na godzinie policyjnej skończywszy.

Efekt? Od blisko dwóch miesięcy dzienna liczba zakażeń nie przekracza 30 przypadków dziennie. W ostatnich dniach wynosiła poniżej 10. Dla porównania: w Polsce, gdzie mieszka 36 razy mniej ludzi w ostatni weekend zanotowaliśmy ponad 1100 przypadków.

ZOBACZ WIDEO: Polska medalistka olimpijska pomaga seniorom w czasie epidemii. "Jeździliśmy i pytaliśmy, kto jakiej pomocy potrzebuje"


Wymknęli się o północy

Mimo tak skutecznego opanowania epidemii, w Chinach nadal obowiązują pewne obostrzenia. Są związane głównie z ograniczeniem lotów, zachowaniem dystansu społecznego oraz godziną policyjną.

I właśnie ten ostatni zakaz złamali piłkarze młodzieżowej (do lat 19) piłkarskiej reprezentacji Chin. Podczas trwającego od 17 maja do 6 czerwca zgrupowania sześciu zawodników (w sumie w ośrodku przebywało 35 osób) wymknęło się z budynku o północy. Zawodnicy pojechali na imprezę, pili alkohol.

Kara nadeszła błyskawicznie. - Było to poważne naruszenie przepisów dotyczących kontroli epidemii w zespole - brzmi oficjalny komunikat chińskiej federacji. - Na dodatek zachowanie tych zawodników spowodowało negatywny wpływ na cały zespół.

- Nie możemy przejść obojętnie wobec takiego zachowania, skoro cały naród stosuje się do zakazów i wygrywa walkę z epidemią - dalej czytamy w oświadczeniu.

Nie zagrają, nie zarobią

Kara? Bezwzględna. Sześć miesięcy zawieszenia. Ci młodzi piłkarze nie będą mogli przez pół roku uczestniczyć ani w zgrupowaniach reprezentacji, ani grać w spotkaniach towarzyskich, które mają przygotować zespół do przyszłorocznych igrzysk olimpijskich w Tokio, ani występować w innych rozgrywkach prowadzonych przez chińską federację.

Jak zareagowały kluby, w których występują ci młodzi piłkarze? Shanghai SIPG FC (w barwach którego występują: Ren Lihao, Liu Zhurun ​​i Peng Hao) zdecydowały o całkowitym zawieszeniu pensji dla tych, którzy złamali prawo. Na pół roku. A trzeba dodać, że to jeden z najbogatszych klubów (grają w nim tak znani piłkarze, jak np. Hulk , Marko Arnautović czy Oscar) chińskiej ligi. Tam nie płaci się mało. Nawet młodzieżowcom.

Wracając do kadry narodowej. Pół roku to dużo, może się okazać, że ci zawodnicy wypadną z orbity zainteresowań selekcjonera. Zwłaszcza że trener Cheng Yaodong dość mocno ich skrytykował, mówiąc: "jest to wielka strata dla całego zespołu, ale kara będzie miała większy wpływ na nich niż na drużynę".

Inaczej niż w Europie

W tym miejscu należy przypomnieć, że przypadki złamania zasad kwarantanny w Europie kończyły się do tej pory zaledwie karami finansowymi (TUTAJ znajdziesz kilka takich przypadków >>). Żaden ze znanych piłkarzy nie został zawieszony. W Chinach działają inaczej. Nie patyczkują się. 

Młodzi piłkarze z Chin zostali również zmuszeni do napisania... eseju. Esej miał być samokrytyką swojego zachowania. - Po napisaniu odbyliśmy z nimi długą rozmowę, wskazaliśmy błędy, pomogliśmy je przeanalizować - powiedział selekcjoner chińskiej kadry U-19.

Eseje okazały się trudnym zadaniem, bowiem większość z piłkarzy musiała powtórzyć to zadanie. Za pierwszym razem szkoleniowiec nie przyjął ich pisemnej pracy.

Obserwując to, co się w ostatnich dniach dzieje w Polsce (choćby rozpoczęcie kampanii wyborczej i tłumy na wiecach polityków bez zachowania jakichkolwiek zasad sanitarnych), problem z wypłaszczeniem krzywej zakażeń, w wielu punktach naszego życia społecznego przydałyby się bezwzględne kary, rodem z Chin.

Czytaj także: Matura 2020: tutaj egzamin zdają przyszli reprezentanci Polski. "19 osób, jedna sala, otwarte okna i drzwi" >>

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Komentarze (1):

Komentarze (1)

×
PRZEJDŹ NA WP.PL