Najnowsze Wyniki/Kalendarz
Kadr ze spotu wyborczego YouTube / Kadr ze spotu wyborczego

Rząd chwali się wspieraniem klubów piłkarskich. "To oburzające" - kontruje jeden z nich

Szymon Mierzyński
Szymon Mierzyński
10 tys. zł - taką sumę, jednorazowo i to kilka lat temu otrzymał LKS Jedność Żabieniec z budżetu państwa. Mimo to rząd posłużył się jego przykładem w spocie wyborczym. - To oburzające - mówi prezes Paweł Sawa.

"Rząd PiS zapewnił samorządom wsparcie, jakiego nie otrzymały nigdy wcześniej" - głosi spot, który opublikowała niedawno Kancelaria Premiera. Miał on wykazać, że samorządy rozwijają się dzięki rosnącym wpływom z centrali.

Lektor wymienia kolejne gałęzie, które miały dostać wsparcie od państwa. "Ogromny wzrost inwestycji w sport to pieniądze dla małych i średnich klubów oraz trenerów. To nowe obiekty sportowe, to inwestycja w zdrowie nas wszystkich". W trakcie wypowiadania tych słów na ekranie pojawia się herb LKS Jedność Żabieniec. To klub ze wsi w gminie Piaseczno. Problem w tym, że pieniędzy rządowych w Żabieńcu nie widzieli od trzech lat.

Znikoma dotacja sprzed kilku lat

- Nasz klub utrzymują przede wszystkim rodzice, którzy wpłacają składki członkowskie, oraz Urząd Miasta Piaseczno, który co roku przekazuje na niego dotację - podkreślił w rozmowie z WP SportoweFakty prezes LKS Jedność, Paweł Sawa.

ZOBACZ WIDEO: Wraca liga rosyjska. Grzegorz Krychowiak: Mam ogromne zaufanie do ludzi, którzy dali nam zielone światło

Dlaczego więc rząd posłużył się w swoim spocie właśnie klubem z Żabieńca? - Po raz ostatni pieniądze z programu ministerialnego otrzymaliśmy w 2017 roku i było to 10 tys. zł. W latach następnych nie dostaliśmy już nic. Tymczasem dotacja miejska była nieporównywalnie wyższa. W 2019 roku wyniosła 150 tys., a w 2020 - 190 tys. - dodał.

Dlaczego LKS Jedność nie otrzymał środków z ministerstwa w kolejnych latach? - Gdy próbowaliśmy się tego dowiedzieć, okazało się, że uzyskaliśmy zbyt mało punktów. Główny argument był taki, że wspiera nas samorząd. Czyli państwo, które chwali się inwestowaniem dużych pieniędzy w samorządy, nie chciało nam pomóc, bo wsparł nas samorząd... Mamy trudne warunki, w przeciwieństwie do wielu innych klubów, musimy sami dbać o obiekty. Sami też ponosimy wszelkie koszty związane z utrzymaniem infrastruktury. Nie posiadamy stadionu miejskiego - wyjaśnił Sawa.

Rodzice zaskoczeni, klub oburzony spotem

- Gdy zobaczyłem ten spot pierwszy raz, początkowo nawet czułem dumę, że o naszym klubie zrobiło się głośno. Później jednak rozdzwoniły się telefony od rodziców dzieci, które u nas trenują i wszyscy zaczęli pytać o pieniądze, których w rzeczywistości nie ma. To mega oburzające, że rząd przypisuje sobie cudze zasługi - podkreślił prezes.

Sytuacja była bardzo niezręczna. - Musieliśmy niedawno podnieść składki członkowskie, w przeciwnym wypadku nie moglibyśmy normalnie funkcjonować. Gdy rodzice, którzy je płacą, nagle zobaczyli w telewizji, że rzekomo dostaliśmy jakieś wsparcie finansowe, od razu zaczęli zadawać pytania. Nietrudno więc sobie wyobrazić, jakie to wytworzyło zamieszanie - oznajmił prezes.

LKS Jedność Żabieniec prowadzi szkolenie młodzieży na dość szeroką skalę. - Klub istnieje prawie 100 lat. Mamy drużyny od przedszkolaka do oldboja. Nasz zespół seniorów gra w Klasie A, a szkolimy też 300 dzieci. Nikt nam nawet nie powiedział "dziękuję", zamiast tego władza centralna przypisuje sobie cudze zasługi ze względu na znikomą dotację sprzed trzech lat - zakończył Paweł Sawa.

Szymon Mierzyński
 

Zobacz inne teksty Szymona Mierzyńskiego

Czy oburzenie władz LKS Jedność Żabieniec jest uzasadnione?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Komentarze (9):

 • Stary Poznaniak Zgłoś
  Panowie piszecie bzdury, miasta mają tylko z budżetu pewne subwencje i to za czasów PIS nie wszystkie w pełni choćby edukacja gdzie miasta nie dostają całości co im się należy.
  Czytaj całość
  Budżet miejski to wpływy z podatków od nieruchomości od pojazdów stref parkowania i wiele innych miejskich wpływów choćby śmieci czy transport miejski. Przede wszystkim ani rząd nie ma swoich pieniędzy tylko mają nasze i przestańcie słuchać propagandy że ktoś coś daje, oraz przestańcie pisać głupoty jeżeli nie macie wiedzy.
  • Jan Nowak Zgłoś
   Kiedy dotrze do tych pustych głów prezesów (o zadaniowych dziennikarzach nie ma sensu pisać), że nie rząd ma im dawać tylko SAMORZĄD, do którego trafiają pieniądze z budżetu.
   • Luk Asz Zgłoś
    "państwo, które chwali się inwestowaniem dużych pieniędzy w samorządy, nie chciało nam pomóc, bo wsparł nas samorząd" - czyli jednak wsparło tylko poprzez pośrednika jakim
    Czytaj całość
    jest samorząd... samorząd skąd wziął na wsparcie klubu?
    Wszystkie komentarze (9)

    Komentarze (9)

    ×
    PRZEJDŹ NA WP.PL