Najnowsze Wyniki/Kalendarz
piłkarze GKS-u Bełchatów WP SportoweFakty / Paweł Piotrowski / Na zdjęciu: piłkarze GKS-u Bełchatów

Fortuna I Liga: GKS Bełchatów bez licencji. Klub będzie się odwoływał

Krzysztof Sędzicki
Krzysztof Sędzicki
Teoretycznie mają jeszcze szansę na awans do PKO Ekstraklasy. W praktyce, nie wiadomo, czy będą mogli zagrać na jej zapleczu. Komisja ds. Licencji Klubowych PZPN nie przyznała GKS-owi Bełchatów licencji na grę w Fortuna I Lidze w przyszłym sezonie.

Powodem negatywnego rozpatrzenia wniosku jest niespełnienie kryteriów F.04 i F.05, a zatem odpowiednio: "brak przeterminowanych zobowiązań wobec pracowników oraz na rzecz ZUS i Urzędu Skarbowego" oraz "prognoza finansowa na okres od 31 grudnia roku poprzedniego do 30 czerwca roku następnego w celu udowodnienia Licencjodawcy zdolności do kontynuacji działalności do końca Sezonu Licencyjnego".

W klubie przyznają, że nie są zaskoczeni tą decyzją, ale zamierzają skorzystać z prawa do odwołania od tej decyzji. GKS Bełchatów ma na to pięć dni licząc od poniedziałku. Według informacji "Dziennika Łódzkiego" klubowi powinno udać się osiągnąć porozumienie z ZUS. Gdyby za drugim razem nie udało się uzyskać prawa gry w Fortuna I Lidze, pozostanie jeszcze odwołanie do Piłkarskiego Sądu Polubownego.

Problemy finansowe klubu z Bełchatowa rozpoczęły się wraz z wycofaniem się Grupy PGE, choć według pierwotnych zapowiedzi warunkiem dalszej współpracy był awans drużyny z II ligi. Ten cel GKS w sezonie 2018/2019 zrealizował. Zadłużenie było tak duże, że niespełna miesiąc temu groziła mu upadłość, ale ostatecznie zarząd uzyskał absolutorium i podjął uchwałę o dalszym istnieniu klubu.

ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: kuriozalny samobój z polskiej ligi

Choć w ostatnich tygodniach z powodu zaległości w wypłatach kontrakty za porozumieniem stron rozwiązali Bartłomiej Bartosiak, Marcin Grolik czy Viktor Putin. Z kolei Mariusz Magiera, Marcin Sierczyński, Krzysztof Wołkowicz, Mateusz SzymorekMichał Kołodziejski, Dawid Flaszka i Adrian Małachowski, którym 30 czerwca kończyły się umowy, zdecydowali się na podpisanie aneksów przedłużających je o kolejny miesiąc.

Kilka tygodni temu zaświeciło się też światełko nie tyle dla samego klubu, co dla jego akademii. Przedstawiciele zarządu PGE zapowiedzieli przekazanie 2 milionów złotych do tworzonej fundacji o roboczej nazwie "Akademia GKS Bełchatów", której fundatorem będzie sportowa spółka. Poinformował o tym przebywający z wizytą w Bełchatowie Prezes Zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej S.A., Wojciech Dąbrowski.

- Wypracowany został taki mechanizm, w którym środki przekazywane będą do fundacji, w którą zaangażowane będzie przede wszystkim PGE oraz Miasto Bełchatów i myślę, że wspólnymi siłami wskoczymy na normalne tory funkcjonowania klubu. Jeśli zaufała nam Polska Grupa Energetyczna, to wierzę, że pojawią się też nowi sponsorzy - powiedział Wiktor Rydz, prezes GKS-u Bełchatów cytowany na oficjalnej stronie klubu. 

Na razie jednak klub musi zrobić wszystko, by otrzymać pozwolenie na grę na zapleczu PKO Ekstraklasy, o co w ostatnich tygodniach dzielnie walczą piłkarze. Od czasu wznowienia rozgrywek w Fortuna I Lidze zawodnicy z Bełchatowa zdobyli 14 punktów i dźwignęli się z piętnastego miejsca (ostatniego dającego utrzymanie) na dziewiąte. Tracą tylko cztery punkty do szóstej pozycji dającej prawo gry w barażach o awans do wyższej klasy rozgrywkowej.

Zobacz też:
Napęd na skrzydłach. Najlepsi I-ligowcy 30. kolejki

GKS Bełchatów - Podbeskidzie Bielsko-Biała 1:1 (galeria)

Czy GKS Bełchatów jest w stanie sportowo utrzymać się w Fortuna I Lidze?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Komentarze (0):

Komentarze (0)

×
PRZEJDŹ NA WP.PL