Najnowsze Wyniki/Kalendarz
Tymoteusz Puchacz (przy piłce) PAP / Jakub Kaczmarczyk / Na zdjęciu: Tymoteusz Puchacz (przy piłce)

PKO Ekstraklasa: ważna zmiana w protokole medycznym. Drużyny przejdą dokładniejsze testy na koronawirusa

Szymon Mierzyński
Szymon Mierzyński
Testy wymazowe zamiast przesiewowych - to najważniejsza zmiana w protokole medycznym dla PKO Ekstraklasy na nowy sezon. PZPN rekomenduje dokładniejsze badania w najwyższej klasie rozgrywkowej.

Dotąd na całym szczeblu centralnym osoby ze strefy zero (piłkarze, trenerzy, pracownicy funkcyjni niezbędni do organizacji meczu) przechodzili rutynowo testy przesiewowe - na obecność w organizmie przeciwciał przeciwko koronawirusowi. Testom wymazowym (są kilkakrotnie droższe - ich cena to nawet 500 zł) poddawane były tylko osoby, u których pierwsze badania wykazały wynik dodatni.

Testy przesiewowe bardzo często dawały wyniki fałszywie dodatnie. Mogły też być reaktywne w przypadku, gdy dana osoba wcześniej zwalczyła chorobę (czyli aktualnie nie zaraża), ale w jej organizmie pozostały przeciwciała.

Teraz w PKO Ekstraklasie zespół medyczny PZPN rekomenduje testy wymazowe (dokładniejsze, bo wykazujące obecność samego patogenu) w pierwszej kolejności, na starcie przygotowań do nowego sezonu (część klubów, np. Legia Warszawa, Piast Gliwice i Cracovia, zrobiły to jeszcze przed powrotem do treningów), następnie ich powtórzenie po 5-7 dniach, a potem co najmniej raz w miesiącu testy przesiewowe (i w razie wyniku dodatniego - wymazowe).

W Fortuna I lidze, II lidze i Totolotek Pucharze Polski zasady będą takie jak dotychczas. Osoby objęte izolacją sanitarną rutynowo przejdą testy przesiewowe (w koniecznych przypadkach także wymazowe). Ponadto na całym szczeblu centralnym obowiązywać będzie wypełnianie ankiet medycznych i ich raportowanie do PZPN.

Takie same reguły wprowadzono dla sędziów. Oni również zostaną objęci izolacją.

Czytaj także:
Baraż o PKO Ekstraklasę. Warta Poznań po 25 latach w ligowej elicie!
Kamil Grosicki i Mateusz Klich wkraczają do Premier League. Jednemu pomoże doświadczenie, drugiemu mocna drużyna

ZOBACZ WIDEO: PKO Ekstraklasa. Ośrodek Legia Training Center oficjalnie otwarty. Obiekt robi wrażenie!Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Czy zmiany rekomendowane przez zespół medyczny PZPN są słuszne?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Komentarze (0):

Komentarze (0)

×
PRZEJDŹ NA WP.PL