Najnowsze Wyniki/Kalendarz

Inauguracja ME w piłce ręcznej na Stadionie Narodowym. Związek jest sceptyczny

Marek Bobakowski
Marek Bobakowski
Pieniądze, pieniądze i jeszcze raz pieniądze. ZPRP boi się, że budżetu takiego wydarzenia na największym obiekcie w Polsce po prostu nie udałoby się dopiąć.

Pomysł rozegrania meczu inauguracyjnego mistrzostw Europy na Stadionie Narodowym ma coraz więcej zwolenników. Ideę poparł m.in. szef Vive Tauronu Kielce, Bertus Servaas.

Nie będzie to łatwe przedsięwzięcie, bo mistrzostwa są rozgrywane w styczniu, kiedy na zewnątrz zazwyczaj mamy minusowe temperatury. Stadion Narodowy nie jest obiektem na tyle szczelnym, aby w środku było ciepło. Mikołaj Piotrowski, Dyrektor ds. komunikacji w zarządzającej stadionem spółce PL 2012+, przyznał w rozmowie z serwisem Wirtualna Polska, że to nie jest jednak problem, który uniemożliwia realizację pomysłu: - jeśli organizator dysponowałby odpowiednimi środkami finansowymi, to myślę, że nawet Stadion Narodowy można by ogrzać.


Co na to sam Związek Piłki Ręcznej w Polsce? Udało nam się porozmawiać z sekretarzem generalnym ZPRP, Markiem Góralczykiem. - Idea bardzo fajna, ale raczej nierealna. Gdyby inauguracja ME 2106 była możliwa, to zapewne Marcin Herra, który doskonale zna Stadion Narodowy, a w naszym związku jest odpowiedzialny właśnie za Euro, pierwszy zgłosiłby taką możliwość. A nie słyszałem, aby tak się stało - powiedział specjalnie dla Czytelników portalu SportoweFakty.pl. 

Koszty to tylko jedno z przeciwieństw. Są też bariery proceduralne. Związek zgłosił już do europejskiej federacji cztery obiekty, w których odbędą się zawody. Stadionu Narodowego na liście nie ma. - A co mielibyśmy powiedzieć włodarzom Krakowa, z którymi podpisaliśmy wszelkie umowy na organizację meczu inauguracyjnego oraz finału? - pyta Góralczyk. - Taka zmiana w tej chwili przewróciłaby wszystko do góry nogami. Nie widzę tego.

Bardziej prawdopodobny jest mecz towarzyski - z silnym rywalem - rozegrany latem. Odpadłyby koszty ogrzewania. Pytanie jednak, czy udałoby się ściągnąć do Warszawy 60 tysięcy fanów szczypiorniaka? - Oczywiście wszystko zależy od finansów, sponsorów, musielibyśmy również porozmawiać z ludźmi od siatkówki, czy mecz z Serbią im się zwrócił. Przecież wynajęcie Narodowego nie jest tanie - zakończył rozmowę Góralczyk.

Komentarze (27):

 • memphis Zgłoś
  co do inauguracji meczu na narodowym to teraz chyba jest to niemożliwe, ponieważ miasta mają podpisane umowy ze związkiem, ale na MŚ (jak je dostaniemy) to wtedy jak najbardziej, miałoby
  Czytaj całość
  to wtedy większy rozgłos, ponieważ MŚ to impreza, w której biorą udział drużyny z całego globu, byłaby wtedy dobra promocja piłki ręcznej na świecie
  • memphis Zgłoś
   zastanawiam się kiedy w Warszawie powstanie hala sportowa z prawdziwego zdarzenia na min. 20 tys. widzów z trybunami blisko parkietu na wzór amerykański
   • Szalony Obserwator Zgłoś
    Fajnie, jak by było na stadionie, jednak moim okiem jest to niemożliwe. ME są rozgrywane zimą, a więc szczypiorniści musieliby grać w rękawiczkach. Prędzej gdybyśmy organizowali el.
    Czytaj całość
    do IO, ale o ile się orientuję nie będziemy gospodarzami tego turnieju.
    Wszystkie komentarze (27)

    Komentarze (27)

    ×
     Wszystkie komentarze (27)
     PRZEJDŹ NA WP.PL