Najnowsze Wyniki/Kalendarz

Azoty Puławy to moralna okręgówka - rozmowa z Bogdanem Kmiecikiem, prezesem Górnika Zabrze

Marcin Ziach
Marcin Ziach
- Do sukcesu można dojść na różne sposoby. Przed rokiem doszliśmy do niego ciężką pracą i prawdziwą grą na boisku - mówi w rozmowie z portalem SportoweFakty.pl Bogdan Kmiecik, prezes Górnika Zabrze.

Marcin Ziach: Sezon PGNiG Superligi Mężczyzn dobiegł końca. Jest pan zadowolony z wyniku Górnika Zabrze?

Bogdan Kmiecik: Przed sezonem wszyscy liczyliśmy na więcej. Udana faza zasadnicza sezonu, którą kończyliśmy na trzecim miejscu, także napawała nas optymistycznie. Niestety dwa przegrane mecze w play offach kosztowały nas utratę szans na medal. Teraz skupiamy się na budowie nowego zespołu, który będzie młodszy i bez takich nazwisk, ale na pewno nie będzie słabszy.

Jakieś refleksje na gorąco już się nasuwają?

- Na pewno nie był to nasz najlepszy sezon. W zeszłym roku z brawurą zdobyliśmy trzecie miejsce. Mieliśmy inne cele, ambicje i aspiracje, ale taki jest sport. Nie wszystko da się kupić, nie wszystko da się wymusić. Tak jest, jak jest.


Widać, że na początku nie było tak łatwo się panu z tym pogodzić. Skreślił pan w kilka miesięcy pół drużyny z reprezentacyjnymi nazwiskami.

- Bo u mnie nazwiska nie grają i trzeba sobie zasłużyć postawą na boisku na miejsce w kadrze. Adam Twardo często miał kontuzje i niezbyt przez to nam pomagał. Mam do niego szacunek, bo to zawodowiec w każdym calu, ale niestety zdrowie nie to. Michał Kubisztal też pół roku nie grał, Patryk Kuchczyński za to grał, ale nie miał najlepszego sezonu. Robert Orzechowski miał problem, żeby piętnaście lat starszego Mariusza Jurasika na ławce posadzić. Na pewno damy radę ich zastąpić.

W którym momencie czara goryczy się przelała?

- To nie było tak, że w jednym meczu się wszystko stało. To jakiś proces, jakaś ewolucja. Wszystko się toczyło swoim rytmem, ja obserwowałem i wyciągałem wnioski. Widziałem w Puławach drugą połowę i wiedziałem, że coś się w ich głowach zaczyna dziać. To też powiedziałem zawodnikom po meczu. Nie kłóciliśmy się. Powiedziałem krótko, że coś się skończyło, by coś na nowo mogło się zacząć. Nie o to w tym wszystkim chodzi, by się ze sobą męczyć.

Można spodziewać się jakichś "głośnych" transferów?

- Naszym celem jest zmniejszyć budżet i osiągać podobne wyniki co dotychczas. Ja jestem właścicielem - a właściwie współwłaścicielem - tego klubu. Pracujemy mocno, by na koniec dnia być z efektów tej pracy zadowolonym. Na końcu ten kto wykłada pieniądze musi być zadowolony. Jakie to będą cele, przekonamy się jak je zdefiniujemy. Mogę być zadowolony z 4-5 miejsca, jeżeli cena do jakości się jakoś ma. Nie mogę pozwolić, że robimy piąte miejsce z takim budżetem jaki obecnie mamy.

Bogdan Kmiecik zapewnia, że ma pomysł na Górnika ZabrzeBogdan Kmiecik zapewnia, że ma pomysł na Górnika Zabrze
Podczas gdy inne kluby się zbroją, to w Zabrzu na razie zawodnicy tylko odchodzą.

- My też pracujemy nad drużyną, ale nie trąbimy o tym dokoła. Mamy w 90 procentach skład w głowach i sporą część tego na papierze. Kiedy wszystko sfinalizujemy i kadra będzie dopięta, to pomyślimy o celach na nowy sezon. Ideą na przyszły sezon jest jednak to, by odchudzić budżet bez cierpienia poziomu sportowego.

Przykręci pan kurek z pieniędzmi?

- Musimy zmienić ten klub. My nie jesteśmy utrzymywani przez spółki państwowe, jak kilka klubów w tej lidze. Żyjemy z pieniędzy prywatnych i każdą złotówkę musimy dwa razy obrócić przed jej wydaniem. Jeśli jest wynik, to wydajemy ją chętniej. Jeśli nie, to przewracamy ją nie dwa, a pięć razy i się dalej zastanawiamy czy warto ją wyłożyć na stół. Tak samo ja zastanawiam się, czy ma sens wydawać tyle pieniędzy, by być na piątym miejscu.

Zazwyczaj wszyscy winę zwalają na play offy...

- Naszym celem była obrona brązowego medalu. Nie udało nam się, ale nie będziemy szukać takich wytłumaczeń. Play offy mają to do siebie, że możesz grać dobrze cały sezon, a potem zawalisz dwa mecze i kończysz go z niczym. My graliśmy o piąte miejsce ze Stalą Mielec, która była osłabiona i było trochę łatwiej, ale doceniamy klasę rywala.

O ile chce pan odchudzić budżet klubu na nowy sezon?

- Szacuję, że to może być 30-40 procent, ale nie znaczy to, że musimy tym odchudzić nasz wynik. Mamy bowiem świadomość, że nie każdy z zawodników, który zarabiał niemało, się sprawdził. Złożyło się na to wiele czynników, bo nie oszczędzały nas kontuzje, a inne kluby też nam zawodników mamiły już od stycznia. Wszystko to złożyło się na wynik, który osiągnęliśmy, a który nie do końca nas zadowala.

Czy zarząd Azotów Puławy przekroczył zasady fair play?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Komentarze (31):

 • Wiślak Zgłoś
  Smutna analiza rozpadu 'trzeciej siły ligi'.Nie oszukujmy się. Przy obniżeniu budżetu o 30-40% będzie ciężko o dobrą 14tkę. A z wywiadu wychodzi,że ambicje były b.duże i mierzono
  Czytaj całość
  w 2-3 miejsce. No cóż nie jeden sie w SL przeliczył. Prezes Kmiecik chce isc drogą Wisły ale niestety nie ma drugiego Cadenasa,który będzie szlifował tych młodych zdolnych zawodników. Jest jednak obecnie kilku b.wartościowych trenerów bez pracy. Zobaczymy co z tego wyjdzie.
  • maksiu Zgłoś
   Miałem wątpliwą przyjemność poznać zasady działania fair play jednego z najbliższych współpracowników pana Prezesa. Proszę oceny postaw ludzi zacząć od swego "ogródka".
   • bialyy Zgłoś
    No tak z maniutka zawsze się można posmiac :)))))ale milej się będzie z niego śmiało jak słaby orzech będzie ich jechał z palcem w d.... jak go skutnik ruszy :))))wtedy będzie brecht
    Czytaj całość
    z troli :)))
    Wszystkie komentarze (31)

    Komentarze (31)

    ×
     Wszystkie komentarze (31)
     PRZEJDŹ NA WP.PL