Najnowsze Wyniki/Kalendarz

HSV Hamburg znika z mapy piłki ręcznej. Ostatni gracze szukają klubów

Maciej Wojs
Maciej Wojs
HSV Hamburg, triumfator Ligi Mistrzów z 2013 roku, przestaje istnieć. Zdegradowany do 3. ligi klub ma blisko 2,5 mln euro długu. 16 zawodników z 20-osobowej kadry HSV znalazło już nowe kluby. Reszta, za wyjątkiem jednego, szuka nowych drużyn.

Ponad dwa miliony długu, brak płynności finansowej i możliwości spłaty wierzycieli, ogłoszenie upadłości, a na koniec odebranie licencji uprawniającej do gry w DKB Handball Bundeslidze - HSV Hamburg przestaje istnieć. Zdegradowany do 3. ligi klub nie ma środków na funkcjonowanie nawet na amatorskim poziomie.

Mistrzowie Niemiec sprzed pięciu lat i triumfatorzy Ligi Mistrzów z 2013 roku (w poprzednim sezonie grali jeszcze w finale Pucharu EHF!) dołączyli tym samym do długiej listy wielkich klubów, które przegrały na polu finansowym i w ostatnich latach zniknęły z mapy szczypiorniaka.

Na mocy przepisów, wraz z rozpoczęciem procesu upadłościowego, wszyscy zawodnicy HSV mieli możliwość rozpoczęcia rozmów z innymi klubami. Niemal wszyscy gracze na tym skorzystali. Drużyny znalazło 16 szczypiornistów. 

Jeszcze w grudniu transfer do Frisch Auf! Göppingen ogłosił prawy rozgrywający Adrian Pfahl. Wkrótce do beniaminków Bundesligi, TVB 1898 Stuttgart oraz SC DHfK Lipsk przenieśli się bramkarze - Johannes Bitter (wybrał Stuttgart) i Jens Vortmann. Na problemach rywala skorzystało również THW Kiel, które natychmiast zwerbowało kołowego Iliję Brozovicia, a wkrótce również i prawego rozgrywającego Denera Jaanimeę.

Sporym zainteresowaniem innych drużyn cieszyli się skrzydłowi. Leworęczny reprezentant Danii Hans Lindberg podpisał umowę z Füchse Berlin, a jego kolega z drużyny narodowej, Casper U. Mortensen został zawodnikiem TSV Hannover-Burgdorf, choć o jego usługi starała się również Orlen Wisła Płock. Trzeci ze skrzydłowych, Kevin Schmidt, wybrał VfL Gummersbach, a ostatni (specjalista od obrony), Matthias Flohr, przeniósł się do wicemistrza Danii, Skjern Handbold.

Dania była skądinąd ciekawym rynkiem dla zawodników HSV. Oprócz Flohra na północ wyjechali mistrz świata z 2007 roku Pascal Hens (trafił do mającego wielkie plany HC Midtjylland) oraz playmaker Allan Damgaard (Bjerringbro-Silkeborg).

Problemów ze znalezieniem klubów nie mieli też Polacy. Piotr Grabarczyk wraz z rozgrywającym Tomem Wetzelem podpisali kontrakty z TuS N-Lübbecke, a Maciej Majdziński został graczem Bergischer HC. Dla tego ostatniego zmiana powinna wyjść na dobre, bo w końcu dostanie szansę regularnej gry.

W Hamburgu nie zrażają się upadkiem HSV. Holger Liekefett, były prezes klubu, chce utworzyć drużynę występującą na licencji drugoligowego SV Henstedt-Ulzburg. W niej znaleźć mieliby się ci zawodnicy HSV, którzy pozostaną na rynku bez klubów. Jak na razie dotyczy to wyłącznie czterech graczy, a chęć pozostania w Hamburgu zapowiedział jedynie prawoskrzydłowy Stefana Schrödera.

Oprócz doświadczonego skrzydłowego do zespołu dołączyć mieliby szczypiorniści z drużyny U-23, której członkami są m.in. Tim-Oliver Brauer i Felix Mehrkens. Obaj byli jednak również zgłoszeni do gry w Bundeslidze i na mocy przepisów mogą szukać nowych klubów.

Niecałe trzy lata temu HSV tak świętowało triumf w Lidze MistrzówNiecałe trzy lata temu HSV tak świętowało triumf w Lidze Mistrzów
Miesiąc po degradacji ten duet, wraz z serbskim rozgrywającym Drasko Nenadiciem, to jedyni zawodnicy, którzy nie podpisali jeszcze umów z innymi klubami. Nowego pracodawcy nie ma też były trener HSV i reprezentacji Polski, Michael Biegler, ale jego nazwisko łączone jest z ekipą z Lipska.

Bez klubów:Drasko Nenadić (lewy rozgrywający), Tim-Oliver Brauer (kołowy), Felix Mehrkens (środkowy rozgrywający).

Nowe kluby w Bundeslidze: Johannes Bitter (bramkarz, TVB 1898 Stuttgart), Ilija Brozović (kołowy, THW Kiel), Piotr Grabarczyk (obrotowy, TuS N-Lübbecke), Dener Jaanimaa (prawy rozgrywający, THW Kiel), Hans Lindberg (prawoskrzydłowy, Füchse Berlin), Maciej Majdziński (prawy rozgrywający, Bergischer HC), Casper U. Mortensen (lewoskrzydłowy, TSV Hannover-Burgdorf), Adrian Pfahl (prawy rozgrywający, Frisch Auf! Göppingen), Kevin Schmidt (lewoskrzydłowy, VfL Gummersbach), Jens Vortmann (bramkarz, SC DHfK Lipsk), Tom Wetzel (lewy rozgrywający, TuS N-Lübbecke).

Nowe kluby w niższych ligach w Niemczech: Alexander Feld (środkowy rozgrywający, TSV Bayer Dormagen), Justin Rundt (bramkarz, SV Henstedt-Ulzburg).

Nowe kluby w Danii: Allan Damgaard (środkowy rozgrywający, Bjerringbro-Silkeborg), Matthias Flohr (lewoskrzydłowy, Skjern Handbold), Pascal Hens (lewy rozgrywający, HC Midtjylland).

Komentarze (6):

Wszystkie komentarze (6)

Komentarze (6)

×
PRZEJDŹ NA WP.PL